Planuj tydzień: rowery, fitness, futbol, internet

11 czerwca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Borys Kossakowski

Przyszło lato, imprez klubowych jakby mniej, ale gdy się bliżej przyjrzeć, to oferta imprezowa przytłacza. Trudno je wymienić jednym tchem: mecz piłkarski Polska-Grecja, Wielki Przejazd Rowerowy, ćwiczenia z Ewą Chodakowską, pokaz Cirque du Soleil, Marek Dyjak, Grzegorz Halama, Wojciech Kuczok, konferencja nowych technologii InfoShare... i wiele innych.Piątek, 12 czerwca
Na Amber Expo startuje InfoShare - imponujących rozmiarów konferencja dla fanów nowoczesnych technologii, mobilnych biznesów, startupów i internetu. W tym roku podczas imprezy pojawi się ponad 3500 gości, a co najważniejsze - tzw. "podstawowa karta wstępu" (basic pass) wydawana jest za darmo. Impreza została nominowana w zeszłym roku do nagrody "Skrzydła Trójmiasta".

Wielką celebrację szykują też w Filharmonii Bałtyckiej, gdzie odbędzie się Zakończenie Sezonu Artystycznego. W programie M. Rimski-Korsakow, S. Prokofiew i J. Sibelus, a na skrzypcach zagra jeden z ulubieńców gdańskiej widowni: Maxim Vengerov. Fani muzyki gitarowej powinni zaś stawić się w Desdemonie, gdzie gra jeden z najciekawszych polskich młodych zespołów rockowych - Magnificent Muttley. Trio z Warszawy będzie promować swój najnowszy album "Rear Window".

Ruszają też dwie imprezy filmowe. W ECSie - Gdańsk Doc Film, a w KinoPorcie - Wiosna Filmów. Warto też zwrócić uwagę na Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej.

Sobota, 13 czerwca
Jak będzie pogoda, to maszerujemy do Parku Reagana, gdzie odbędą się Mistrzostwa Gdańska o Puchar Prezydenta Miasta, a dzień później eliminacje mistrzostw Polski w petanque (wym. petank), czyli boule. Wszystko to na nowym boulodromie, który podobno wygląda bardzo obiecująco. To będzie w ogóle dzień sportowy, bo na morzu odbywają się Regaty o Puchar Mariny, w gdyńskiej TuBazie będzie można wziąć udział w warsztatach "Zbuduj sobie longa" (chodzi o fantastyczne deski longboardowe służące do długich zjazdów - downhilli), no i najważniejsze: w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej warsztaty poprowadzi bogini fitnessu - Ewa Chodakowska.

Fani clubbingu będą pielgrzymować między Bunkrem, który obchodzi swe drugie urodziny, a B90, gdzie odbędzie się charytatywna akcja "Stocznia dla Nepalu - Muzyczny Maraton", podczas której zaprezentuje się cała śmietanka trójmiejskich DJ'ów. Będą też pokazy filmów i obowiązkowe na ul. Elektryków foodtrucki. Tuż obok zaś, w Protokulturze, pojawią się trójmiejskie wytwórnie i wydawcy niezależni.

Tak wyglądał ubiegłoroczny Wielki Przejazd Rowerowy.

Niedziela, 14 czerwca
Wielki Przejazd Rowerowy to hasło, które będzie wywoływać dreszcz przerażenia na skórze wszystkich kierowców przemieszczających się w niedzielę po Trójmieście i dreszcz rozkoszy wszystkich miłośników rowerów, rolek, deskorolek i hulajnóg. Cykliści ruszą równolegle z Wejherowa i Tczewa, by o 17 spotkać się na wielkim rowerowym pikniku w Kolibkach, gdzie zagra m.in. Gang Czerwonego Paznokcia, Obywatel MC czy Ikenga Drummers.

W niedzielę warto zwrócić też uwagę na trzy imprezy muzyczne. Fani ciężkiego rocka zawitają w Atlanticu, gdzie zagra Hunter i Tuff Enuff, fani disco-polo zameldują się na sopockim hipodromie, gdzie odbędzie się gala takiej muzyki, a w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej zgromadzą się miłośnicy brzmień intymnych i delikatnych, które zaserwuje im Islandka Halla Nordfjörd i Polak Peter J. Birch.

Pożegnalny występ kaberetu Limo.

Poniedziałek, 15 czerwca
Abelard Giza i Kacper Ruciński zapraszają na scenę stand-upową "Elżbietańska 6 na ostro". Impreza od niedawna ma nową siedzibę - odbywa się w gdańskim klubie Parlament. Można oczekiwać wielu niecenzuralnych żartów, których nie zobaczycie w telewizji.

W gdyńskim InfoBoksie dwie wielkie postaci polskiej literatury współczesnej. W ramach premiery nowego numeru magazynu Bliza spotkanie z Wojciechem Kuczokiem (Nike i Paszport Polityki za powieść "Gnój") poprowadzi Paweł Huelle.

W Multikinie zaś w ramach cyklu Back2Music koncert Beyonce. Występy byłej liderki Destiny's Child nie mają sobie równych w świecie popu - tego się nie da opowiedzieć. To trzeba zobaczyć.

Wtorek, 16 czerwca
W górę serca, Polska wygra mecz. Mecz z Grecją, ma się rozumieć. W Gdańsku zobaczymy kadrę w najlepszym składzie (powołani są m.in. Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, a także lechiści: Sebastian Mila, Ariel Borysiuk i Rafał Janicki). Mecz z Grekami będzie okazją do sprawdzenia zawodników przed kolejnymi występami eliminacyjnymi naszej reprezentacji.

Środa, 17 czerwca
W Trójmieście wystąpi dwóch skrajnie innych songwriterów. Śmiertelnie poważny Marek Dyjak, artysta po przejściach, zaprezentuje utwory z albumu "Kobiety" - jedenaście ballad największych polskich piosenkarek i autorek, m.in.: A. Osieckiej, K. Nosowskiej, E. Bartosiewicz, S. Celińskiej itp. Szymon Jachimek zaś zaprasza na wieczór z Mariushem, gwiazdą "Disco-liryko", przewrotnej mutacji disco-polo.

Tak wyglądał poprzedni występ Cirque du Soleil - Alegria.

Czwartek, 18 czerwca
Do Ergo Areny po raz trzeci przyjeżdża Cirque du Soleil - tym razem ze spektaklem "Quidam". To opowieść o Zoe, która ucieka od "świata dorosłych" w krainę fantazji. Jak zwykle, fabuła jest tu raczej drugoplanowa, a liczą się raczej fantastyczne umiejętności artystów, akrobatów, żonglerów i muzyków. Bilety są drogie, ale warto.

Warto z pewnością zawsze wybrać się na spotkanie z Wojciechem Eichelbergerem, który tym razem opowie o edukacji i wychowaniu dzieci - w sposób zupełnie odmienny od obowiązującego. W klubie Atlantic będzie się zaś można pośmiać z żartów Grzegorza Halamy - tym razem bez pana Józka, hodowcy kurczaków, ale z zupełnie nowym programem stand-upowym.