Planuj tydzień: samoloty, Mozart i zombie

16 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Stafiej

Sprawdzamy, na jakie koncerty, festiwale oraz imprezy klubowe i plenerowe warto wybrać się w nadchodzącym tygodniu.

Koncerty i festiwaleTen tydzień obfitować będzie w wielodniowe imprezy muzyczne. Od piątku do niedzieli na placu Zebrań Ludowych potrwa Baltic Games - to impreza przede wszystkim dla fanów hip-hopu (oraz deskorolek i bmxów). W parku Oliwskim w niedzielę ruszają Mozartiana - program zadowoli i melomanów, i fanów lżejszych form. W czwartek ruszy też czterodniowa, 10. edycja Solidarity of Arts. W tym roku ponownie zabraknie wielkiego widowiska "z plusem". Będzie za to sporo mniejszych wydarzeń z muzyką awangardową.

Ciekawe wydarzenie szykuje się w sobotę w Protokulturze, gdzie podczas Gdańsk Tribute Festival wystąpią cztery zespoły (dwa trójmiejskie, londyński i budapesztański) grające muzykę Muse, Foo Fighters, Guns N'Roses oraz The White Stripes. Z kolei utwory polskich gwiazd dawnych lat, m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają m.in. Brodka, siostry Przybysz, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski czy Tomek Makowiecki w ramach widowiska "Sopot'68 Re_make" w czwartek w Operze Leśnej.

Na pojedynczych koncertach zobaczymy takich artystów, jak m.in. Tede (sobota w Zatoce Sztuki), Daria Zawiałow (niedziela na tarasach przy Aquaparku), Hanna Banaszak (poniedziałek - środa w Teatrze Atelier), Madox Leburn (niedziela w Blues Clubie), Pro8l3m (sobota na Ulicy Elektryków), Ffrancis (środa w 100czni), Human Tetris (czwartek, Muzeum Emigracji) czy Mesajah (niedziela na Targu Węglowym na zakończenie Jarmarku św. Dominika).

Imprezy kluboweW każdym trójmiejskim klubie znajdziemy jakąś imprezę, ale warto kilka wyróżnić. Na przykład piątkową Faszyn From Raszyn w Bunkrze dla fanów kiczu i tandety. Albo sobotni Techno Garden w Protokulturze, podczas której zagra m.in. uzdolniony producent elektroniki Kuba Sojka. Tego samego dnia w Sfinks700 odbędzie się Rave w stylu dawnych imprez z tą odmianą elektroniki. Fani gitarowych (i woodstockowych) brzmień mogą wybrać się na Rock Night do Metro, a kto lubi gotyk, metal, industrial i mroczne elektro powinien ten wieczór zarezerwować na Temple of Goths - Back to the Past III w Wydziale Remontowym.

Na mieścieTo będzie największa impreza nadchodzącego weekendu. W ramach pokazów Aerobaltic niebo nad Gdynią zasłonią samoloty wykonujące powietrzne akrobacje. Wieczorny show będzie można oglądać w piątek i sobotę nad plażą miejską, a dziennie w sobotę i niedzielę na lotnisku w Kosakowie. Tam też odbędzie się wystawa samolotów bojowych.

Sopockie centrum zdominuje festiwal Literacki Sopot - od czwartku do niedzieli potrwają targi książki, warsztaty i spotkania z pisarzami (m.in. z Zadie Smith czy Olgą Tokarczuk), a wszystko to bezpłatne i dostępne dla każdego.

Miłośnicy kulinariów (a szczególnie diety wegańskiej) powinni wybrać się do Plenum w gdańskiej stoczni, gdzie w niedzielę odbędzie się wielka impreza poświęcona kuchni roślinnej. Na Veganmanii swoje dania i produkty zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców, a zapłacimy tylko za jedzenie, bo wstęp jest darmowy. Blisko tego tematu jest również ideologia "bezodpadowego życia", o której będzie można więcej dowiedzieć się w sobotę na Targach Zero Waste w PPNT.

Rodzinnie można wybrać się na niedzielne zakończenie Jarmarku św. Dominika - najpierw o godz. 16 przy Dworze Artusa w niebo pofruną kolorowe poduszki, a około godz. 22 na Targu Węglowym odbędzie się pokaz laserowy. W sobotę w budynku NOT odbędzie się niewielki Festiwal Iluzjonistów z międzynarodową reprezentacją, a w niedzielę w parku Brzeźnieńskim będzie można całą rodziną piknikować w ramach Parkowiska (będzie można m.in. pozwiedzać zamknięty na co dzień Dom Zdrojowy).

W teatrze i kinieFani teatru mają w najbliższych dniach przerwę. Nowych premier nie będzie. Można wybrać się na Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim (to ostatni weekend jej działania), gdzie w sobotę zobaczymy najnowszą produkcję Teatru Wybrzeże - "Damy i Huzary albo Play Fredro". W czwartek w Teatrze Szekspirowskim grany będzie "Zakochany Szekspir", a w Teatrze Atelier od piątku do niedzieli komedia Jerzego Satanowskiego pt. "Bar Macabre".

Kinomaniacy czas powinni zarezerwować przede wszystkim na festiwal Octopus, w ramach którego pokazane zostaną dziesiątki filmów gatunkowych z całego świata. Projekcje będą odbywać się od środy do końca tygodnia m.in. w stoczniowych halach, ale też w plenerze czy w hipermarkecie w nocy. Filmowe seanse pod chmurką pokazywane są w Trójmieście również na dachu Teatru Szekspirowskiego (w sobotę pokaz "American Honey") oraz w ramach cyklu "Kino Letnie. Kino Polska" na plaży w Orłowie (w piątek "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach"). W gdyńskim Heliosie w Rivierze będzie można zobaczyć specjalny pokaz filmu "303. Bitwa o Anglię". W sobotę i niedzielę filmy wyświetlane będą również na przystani Żabi Kruk w ramach akcji "Kino Kraków Płynie". Zobaczymy m.in. "Wenus w Futrze" czy "La La Land".

SportowoTrwa sezon na żagle. Od środy do soboty przy sopockim molo odbędą sie prestiżowe i widowiskowe regaty Sopot Match Race a w Górkach Zachodnich od piątku do niedzieli rozgrywane bedą regaty Eljacht Cup 2018. Na stadionie żużlowym w Gdańsku w sobotę zmierzą się Zdunek Wybrzeże Gdańsk i Euro Finannce Polonia Piła. Tego samego dnia samodzielnie poćwiczyć będzie można podczas Gdańskiego Maratonu Zumba Fitness przy molo w Brzeźnie. Również w sobotę w pobliskim parku Reagana odbędzie się Bieg Zombie - biegaczom w pokonaniu trasy przeszkadzać będą umarlaki niczym z "Nocy Żywych Trupów".
Najciekawiej zapowiada się:
64%

Airshow Gdynia Aerobaltic

2%

Baltic Games

10%

Mozartiana

3%

Literacki Sopot

7%

Bieg Zombie - Run Or Death Summer

7%

Koncert i lasery na zakończenie Jarmarku

2%

Festiwal kulinarny Veganmania

2%

Solidarity Of Arts

3%

Octopus Film Festival

zakończona

łącznie głosów: 352