Planuj tydzień: warto ruszyć się z domu

17 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Aleksandra Wrona

Przed nami kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów.

Czeka nas tydzień pełen atrakcji, z których część odbędzie się... nocą. Do wyboru będziemy mieć też ciekawe imprezy plenerowe, wystawy i koncerty. W maju nie sposób się nudzić!
KoncertyW piątkowy wieczór w Ergo Arenie wystąpi słoweńsko-chorwacki duet wirtuozów wiolonczeli 2Cellos. Blues Club zaprasza na koncert Tribute to Ronnie James Dio, w Zatoce Sztuki wystąpi Janek Traczyk, a na scenie Metra zobaczymy zespoły Driller, Derisive i Crimson Trail. Justyna Steczkowska, Grzegorz Hyży, Natalia Szroeder wystąpią w Gdyni w ramach koncertu uświetniającego wypłynięcie Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata Żagle Wolności. Poza tym w programie: mapping, pokaz fajerwerków i wiele innych atrakcji. Wszystkie potrzebne informacje są tutaj.

Protokultura zaprasza na Doomsday V: Year Of The Cobra, Toke, Telepath, a w Paszczy Lwa odbędzie się charytatywny koncert dla Gosi. W Wydziale Remontowym usłyszymy koncert Tribute to Depeche Mode, a w Desdemonie Spocone Dupy zagrają Menuety. W sobotę w Teatrze BOTO wystąpi Maciej Sadowski Kwadrat, w Protokulturze zagrają Wac Toja, Zeamsone, Siles i Duchu, a we WRZEpracowni odbędzie się IV Wieczór Premier Płytowych Trójmiasta.

W niedzielę w Ergo Arenie Golec uOrkiestra świętować będzie 20 lat na scenie. Gościem koncertu będzie Kabaret pod Wyrwigroszem. W Klubie Atlantic wystąpi Gordon Haskell, a w Blues Clubie Gdynia Improvisers Orchestra. We wtorek B90 zaprasza na koncert GusGus (bilety wyprzedane), a w Atlanticu podczas koncertu charytatywnego wystąpi Damian Holecki, a w Teatrze BOTO Polis' Quartet oraz Jan Szczurek Quartet.

Dzień później Kwadratowa zaprasza na Jazz na Politechnice, czyli występ zespołu Algorhythm. W Teatrze BOTO wystąpią Carrier, Lambert, Bożek i Gadecki. Środa to też koncert Gogol Bordello w B90. Muzyczny tydzień zakończą koncerty Broken Spokes w Blues Clubie, Mahlukat w Oliwskim Ratuszu Kultury i Michała Jana Ciesielskiego w Teatrze BOTO.

ImprezyW piątek, po ponad półrocznej przerwie otwiera się gdańskie Podwórko. Bunkier zachęca, żeby wpaść do klubu tylko na jednego, w Drugim Domu zagrają Melania, Marina Aleksandra i Cosmaya, a Sfinks700 zaprasza na Radio Tel Aviv. Klub Kosmos organizuje Retro Party, a w Mechanicznej Pomarańczy świętować będziemy Piwny Piątek. W sobotę Protokultura zaprasza na Radikal Guru & Dark Angel, w Wydziale Remontowym odbędzie się Chapter:6 - rock party, a w Sfinks700 Wooded City B4 Party. Tego wieczoru Radio Wihajster zaprezentuje wdzięki w Aïoli. Metro zaprasza na Rock Night - You Decide, a Mechaniczna Pomarańcza na Woodstock Party czyli Flower Power. W czwartek w Bunkrze odbędą się Klubowe Juwenalia.

Wydarzenia, wystawy, spotkaniaW nocy z soboty na niedzielę odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Specjalne atrakcje z tej okazji znajdziemy m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, Stoczni Gdańsk, Teatrze Szekspirowskim, Łaźni, Darze Pomorza, sopockim Grodzisku czy Muzeum II Wojny Światowej. Wszystkie wydarzenia znajdziecie w naszym kalendarzu imprez.

Sprawdź wszystkie atrakcje Nocy Muzeów w TrójmieścieW sobotę czeka nas też Noc Wrzeszcza - wydarzenie, które poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje i specyfikę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. W programie m.in. wystawa, koncert i spacer architektoniczny. Na Targu Węglowym będziemy mogli wziąć udział w festynie rodzinnym Bezpieczna Trasa, a w Gdyni i Gdańsku odbędą się pikniki na trawie Bioróżnorodność - poznaj, by zachować, za to Wzgórze i Redłowo spotkają się na Pikniku Sąsiedzkim.

W sobotę w ramach Juwenaliów Gdańskich odbędzie się Splash of Colors - Święto Kolorów Holi. 100cznia zaprasza na Free Cities Festival - weź miasto w swoje ręce! W Gdyni odbędą się wydarzenia uświetniające wypłynięcie Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata "Żagle Wolności".

Renk zaprasza na wystawę Wiosna w Ogrodzie, a w Hali Pomarańczowej zobaczymy kolejną edycję Międzynarodowej Wystawy "Świat Storczyków - The World of Orchids". W Galerii Metropolia odbędzie się Wystawa kotów. Sfinks700 zaprasza na Majówkowe Wietrzenie Szaf. Na Patio ASP odbędzie się druga edycja Konferencji Naukowej Sztukamody 2018.

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na warsztaty plenerowe Filozofia morza - kontemplacja morza oraz spacer historyczny "Znajdź Kadr". Spacery z lokalnymi przewodnikami ruszą też w Oliwie i Dolnym Mieście. W Sztuce Wyboru odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz schroniska "Biało/Czarne Zwierzę". W Teatrze Szekspirowskim będziemy mogli zobaczyć spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą, a w Bibliotece Oksywie z Anną Cieplak.

Politechnika Gdańska zaprasza na Bałtycki Festiwal Nauki, podczas którego studenci i naukowcy przygotowali niemal 200 propozycji z 24 dyscyplin naukowych. W Amberexpo odbędzie się konferencja infoShare, a na Stadionie Energa Gdańsk spotkają się fani Mercedesa. W Gdyni można będzie zapisać się na dwugodzinny rejs po Zatoce Zawiszą Czarnym.

Teatr, kabaret i muzyka poważnaTrwa 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. W nadchodzącym tygodniu w trójmiejskich teatrach czekają nas ciekawe spektakle, m.in. "O co biega?", "Epitafium dla władzy", "Seks dla opornych", teatr tańca "Punkt Konra Punkt", "Mapa i terytorium". Teatr Muzyczny zaprasza na Rewię Jubileuszową "Urodziny". W Sali Koncertowej PFK odbędzie się "Sopot! Sopot! Improwizowana komedia muzyczna". 107 zaprasza na ACh! Impro, czyli akcja charytatywna impro ed. 5. Miłośnicy stand-upu będą mogli wybrać się do Bunkra na występ Pauliny Potockiej. Biblioteka Główna UG zaprasza na wieczór baśni "Co Czyha w Głębinach?", a w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki zobaczymy Kabaret Literacki "Nasza jest noc".

W Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert zamykający Gdański Festiwal Muzyczny. Ratusz Staromiejski zaprasza na dwa koncerty z cyklu "Gdańscy Pianiści Miastu" - w poniedziałek i środę. Warto sprawdzić program 14. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat. W Sali Teatralnej UG (budynek Neofilologii) odbędzie się koncert dyplomowy Changmuweia Weia - Fly with the wind. Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert Macedonia w Gdańsku. W Oliwskim Ratuszu Kultury wystąpi Paweł A. Nowak - Accordion Virtuoso.

Kulinarne "podwórko" na Dolnym Mieście - zeszłoroczne otwarcie:

SportW weekend na Narodowym Stadionie Rugby odbędzie się Drone Festiwal: Drone Race. Wyścigi dronów. Sześć biegów, 18 kategorii, 54 nagradzane osoby na podium, 5 tys. zł pula nagród, stacje lekkoatletyczne dla najmłodszych - to część atrakcji, które czekają nas w ramach wydarzenia Grand Prix Przymorze Wielkie. W sobotę pobiegnie też IX Gdański Bieg Lekarzy, a w czwartek odbędzie się VI Bieg 5 Mil.

W sobotę bulwarem Nadmorskim ruszy Bieg Charytatywny dla Tymona. Czeka nas dużo imprez na orientację, m.in. Rajd na Orientację pt. Kaszubska Włóczęga 2018, Harpuś - rusz z mapą po przygodę, Światowy Dzień Orienteeringu z Klubem Harpagan i Światowy Dzień Orienteeringu z Bractwem Przygody Almanak. Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na Gdańską Rodzinną Grę Rekreacyjną. W niedzielę startuje czwarta edycja MTB Pomerania Maraton w Kolbudach.

Czekają nas też mecze: ARKA Gdynia - Śląsk Wrocław, LECHIA Gdańsk - Sandecja Nowy Sącz, BAŁTYK Gdynia - Kotwica Kołobrzeg, GTPR Gdynia - Pogoń Szczecin, ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk - Lokomotiv Daugavpils.

KinoTrwa festiwal 15. Millennium Docs Against Gravity. W Cyklu Wystaw na Wielkim Ekranie w Multikinie zobaczymy "Teatro alla Scala - cudowna świątynia opery". W Multikinie zobaczymy też koncert Queen: Hungarian Rhapsody, a w cyklu National Theatre Live: "Szaleństwa. Rewia". W cyklu Kino na szpilkach wyświetlony zostanie film "Pozycja obowiązkowa". Multikino, Cinema 3D i Helios zapraszają na Minimaraton Deadpoola. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkanie"Niezależność na indeksie - Studenci 1988-2018". Wydział Filologiczny UG zaprasza na Konfrontacje: projekcje filmu "Arabski sekret" oraz spotkanie z bohaterem filmu Kamilem Filipkiem.

W Spichlerzu Opackim zobaczymy film "Wieża. Jasny dzień", w cyklu Kina Rosyjskiego wyświetlony zostanie "To nie boli", a w Kinie Konesera "Dziewczyna we mgle". Biblioteka Pod Żółwiem zaprasza na "Serce miłości" projekcję filmu i debatę. KinoPort zaprasza na przegląd filmów Piotra Domalewskiego, a DKF Kurort na projekcję filmu "Marlina: zbrodnia w czterech aktach". PPNT Gdynia zaprasza na "Why We Cycle" - pokaz filmu i dyskusję z oficerami rowerowymi.

Informacje na temat repertuaru trójmiejskich kin znajdziesz w serwisie Kino.
Z imprez najciekawiej zapowiada się:
40%

Noc Muzeów

9%

imprezy na Podwórku

6%

Festiwal dronów

9%

piknik Bioróżnorodność - poznaj, by zachować!

12%

święto kolorów na Uniwersytecie Gdańskim

4%

Grand Prix Przymorze Wielkie

5%

Festiwal dronów

15%

Wystawa kotów

zakończona

łącznie głosów: 67