Pozamuzyczne atrakcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12 stycznia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Casa - imię lwicy wylicytowane na aukcji WOŚP

Zobacz, jak bawili się gdańszczanie podczas ubiegłorocznego finału WOŚP.


26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to nie tylko koncerty. To również szereg imprez towarzyszących, w ramach których można zarówno finansowo wesprzeć fundację prowadzoną przez Jurka Owsiaka, jak i ciekawie spędzić czas. Podczas tegorocznej edycji będzie można m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych i pojazdów militarnych, nadać imię małej lwicy z gdańskiego zoo, a także śpiewać kolędy czy wiosłować dla Orkiestry.Orkiestrowa edycja Mikołajów na rowerachW niedzielę 14 stycznia, w samo południe, spod Ergo Areny zobacz na mapie Gdańska wyruszy tradycyjny, orkiestrowy przejazd "Mikołaje na rowerach 2018".

- Zachęcamy do tłumnego stawienia się wraz z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, a nawet nieznajomymi - apelują organizatorzy. - Załóżcie koniecznie mikołajowe stroje, mogą być też wszelkie elfy, renifery, dziadki mrozy. Tempo będzie rekreacyjne, więc każdy da radę.
W imprezie mogą wziąć udział również ci, którzy rowerów nie posiadają, ponieważ ich wynajem, specjalnie na ten cel, oferuje wypożyczalnia TE Rowery. Za wypożyczenie roweru/przyczepki zapłacimy 25 zł, a za fotelik 10, choć właściciele wypożyczalni zachęcają do większej szczodrości, ponieważ całkowita kwota zostanie przekazana na WOŚP. Sprzęt trzeba jednak odebrać osobiście - nie ma możliwości dowozu.

Peleton spod Ergo Areny będzie kierował się w stronę Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej zobacz na mapie Gdyni, gdzie będzie mieściła się meta.

Bicie rekordu Polski w wiosłowaniu w CH MatarniaW ubiegłym roku Gdańsk zajął 2. miejsce z wynikiem 270 osób, które przepłynęły łącznie dystans 135 000 km. Drugie miejsce to jednak dla gdańszczan za mało, dlatego po raz kolejny powalczą o zwycięstwo. Tym razem, w czasie rzeczywistym, powalczą z Warszawą, Lublinem, Bydgoszczą, Poznaniem i Toruniem. Wyniki będą prezentowane na tablicach znajdujących się w centrum oraz w internecie.

Impreza odbędzie się w CH Matarnia zobacz na mapie Gdańska, w niedzielę 14 stycznia od godz. 9 do 19, a jej punktem kulminacyjnym (ok. godz. 14) będzie sztafeta gwiazd z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz przedstawicieli urzędu miasta i polityków.

- Ergometr wioślarski, na którym będziemy bić rekord oraz inne urządzenia do treningu, znajdą się w pasażu handlowym w centrum - mówi Katarzyna Kaczmarek z Parku Handlowego Matarnia. - Do wiosłowania zapraszamy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Każdy, kto będzie się tego dnia z nami bawił, otrzyma pamiątkowy imienny certyfikat.

Zmierz się z mistrzami tenisa stołowegoCentrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego włącza się do gry w WOŚP, organizując w niedzielę 14 stycznia od godz. 10 do 16 w swoim obiekcie przy ul. Meissnera 3 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku akcję zatytułowaną "Tenisiści Stołowi dla WOŚP". Każdy chętny, po złożeniu datku do puszki WOŚP, będzie mógł zagrać w tenisa stołowego z wybranym zawodnikiem. Będzie można również zdobyć autograf czy zrobić zdjęcie z wybranym mistrzem. Akcję ma zakończyć błyskawiczny turniej (zdecyduje liczba chętnych).

Swój udział w akcji zapowiedzieli: Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska, Patryk Zatówka, Bartosz Such, Paweł Chmiel, Grzegorz Adamiak, a także trenerzy kadr narodowych i wychowankowie OSSM Gdańsk.

W podróż zabytkowym tramwajem, trolejbusem i autobusemW niedzielę 14 stycznia w godz. 10-20 na trójmiejskie ulice wyjadą zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Przejazdy nimi będą darmowe, jednak organizatorzy akcji zachęcają, aby dorzucić symboliczny grosz do skarbonek wolontariuszy podróżujących na ich pokładzie.

Uruchomione zostaną trzy specjalne linie:

  • linia XXVI obsługiwana przez zabytkowe tramwaje (Konstal 102Na oraz Ring) na trasie: SIEDLCE - Dworzec Główny - Opera Bałtycka - Jaśkowa Dolina - Strzyża PKM - Oliwa pętla
  • linia 26 obsługiwana przez zabytkowy autobus (Jelcz 043 "Ogórek") na trasie: Oliwa pętla - Sopot Reja
  • linia 026 obsługiwana przez zabytkowe trolejbusy (ZiU 682B oraz Skoda 9Tr) na trasie: Gdynia Dworzec Główny - 10 Lutego - Świętojańska - Wzgórze św. Maksymiliana - Orłowo SKM - Kamienny Potok SKM - Sopot, Bohaterów Monte Cassino - Sopot Reja.


Gdynia - licytacja z piłkarzami Arki Gdynia, bohaterowie "Gwiezdnych Wojen" i Globus Polski z autografemGłówny sztab będzie w Teatrze Miejskim przy ul. Bema zobacz na mapie Gdańska . Od godz. 13 zaplanowano tam występy muzyczne i taneczne. W foyer teatru działać będzie sklepik z gadżetami oraz loteria fantowa. W godz. 14-15 będzie można z kolei zajrzeć do samochodów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Policji.

Pomoc w zbiórce środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków zaoferowały również centra czy galerie handlowe. W wielu z nich będzie można spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze do puszek i odwdzięczających się za datki tradycyjnymi serduszkami. Dla sympatyków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowano również szereg atrakcji.

W gdyńskim CH Riviera, dla przykładu, przez całą niedzielę będzie można brać udział w zabawach, zajęciach i warsztatach. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Szczególnie zadowoleni mogą być fani "Gwiezdnych Wojen", ponieważ na terenie całego Centrum Riviera będzie można spotkać zarówno siły Imperium, jak i Rebeliantów w oryginalnych i licencjonowanych przez Lucas Art strojach. Za "wrzutę" do puszki na pewno będzie można zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Wśród przygotowanych atrakcji będą również strefy: dzieci, kreatywności, sportu, Angry Birds, niespodzianek, innowacji, rękodzieła, kuglarska, gier planszowych, sztuk walki, rekonstrukcji historycznych, medyczna i wiele, wiele innych.

Na scenie głównej będą odbywały się również licytacje, w których udział wezmą (ok. godz. 16.20-17) m.in. piłkarze Arki Gdynia. Licytacji zostaną poddane np. Globusy Polski z autografami Roberta Górskiego i innych członków "Kabaretu Moralnego Niepokoju" grających w "Uchu Prezesa", pamiątki sportowe, biżuteria, cenne przedmioty RTV-AGD, zaproszenia do hoteli i restauracji, a także wiele innych wartościowych i niepowtarzalnych przedmiotów.

W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy tradycyjnie zagra też Gdynia.


Gdańsk - loteria, morsowanie, foodtrucki i Szpital Pluszowego MisiaPozamuzycznych atrakcji nie zabraknie również tam, gdzie rolę wiodącą będzie odgrywała muzyka, a więc przy plenerowej scenie na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska. W programie znajdą się m. in.: loteria fantowa, Krwiobus i stoisko fundacji DKMS, gdzie będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku, pokazy pierwszej pomocy, warsztaty z tworzenia latawców, festiwal foodtracków oraz Szpital Pluszowego Misia, gdzie najmłodsi uczestnicy wydarzeń na Targu Węglowym będą mogli zaopiekować się pluszakami pod okien specjalistów za symboliczną kwotę wrzuconą do puszki WOŚP.

Będzie można też powalczyć o nadanie imienia małej lwicy, która 1,5 miesiąca temu narodziła się w gdańskim ZOO lub o odcisk jej prawej łapy. Wylicytować też będzie można fragment poszycia ze Stadionu Energa Gdańsk, miejsce w loży stadionu na derbach Lechii z Arką czy rejs żaglowcem Generał Zaruski.

Finał zaplanowano o godz. 20 z tradycyjnym "światełkiem do nieba", czyli pokazem sztucznych ogni.

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wesprą też gdańskie morsy. W niedzielę 14 stycznia o godz. 10.30 spotkają się w Tawernie Klipper, a po rozgrzewce urządzą sobie kąpiel w wodach Zatoki Gdańskiej.

W Sopocie zobaczymy m. in. pokazy militariów i wozów strażackich. Zobacz relację z ubiegłego roku.


Sopot - militaria, grochówka i pokazy grup rekonstrukcyjnychW Sopocie, w placówce Młodzieżowego Domu Kultury przy al. Niepodległości 763 zobacz na mapie Gdańska, podczas finału WOŚP wystąpią dzieci i młodzież z MDK Sopot, będą licytacje, atrakcje dla dzieci, kawiarenka, tańce i muzyka.

WOPR Sopot przygotował kursy pierwszej pomocy, zaś Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z Gdańska zadba o zdrowie. Będzie można także zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. O godz. 13 na parking placówki MDK Sopot zawitają wozy strażackie, a grupy rekonstrukcyjne odtworzą różne armie i epoki militarne. Dodatkowo, w godz. 11-15 na placu Przyjaciół Sopotu zobacz na mapie Gdańska, będzie można skosztować wojskowej grochówki.