Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście

28 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Aleksandra Wrona

Twierdza Wisłoujście otwierana jest dla zwiedzających od maja do września, dlatego w tę niedzielę będziemy mieli ostatnią szansę w tym roku, żeby ją odwiedzić. Z tej okazji na miejscu czekają nas specjalne atrakcje i pokazy rekonstruktorskie. Do fortyfikacji będzie można się dostać promem z Nowego Portu. Wydarzenie trwa od godz. 10 - 16, bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 6 zł.- Każdy, kto przyjdzie na pożegnanie lata do Twierdzy Wisłoujście będzie mógł wziąć udział w kursie artyleryjskim oraz warsztatach z zakresu umiejętności żeglarskich. Odbędą się także pokazy musztry, w których będzie można wziąć aktywny udział. Rekonstruktorzy pokażą także modę damską oraz męską, a także zaprezentują XVII-wieczną muzykę. Dowiemy się o średniowiecznej pracy szewca oraz zobaczymy pokazy walk rycerskich. Wszystkie atrakcje będą się odbywały na bieżąco. Podczas 1,5-godzinnej wizyty zdążymy wziąć udział we wszystkich z nich, a także ogrzać się przy ognisku - mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Sprawdź inne atrakcje na weekend w Kalendarzu Imprez


W niedzielę w Twierdzy Wisłoujście spotkamy aż cztery lokalne grupy rekonstruktorów historycznych, które przybliżą zwiedzającym historię od średniowiecza po XIX w. Zwiedzanie będziemy mogli zakończyć przy wspólnym ognisku, na które można przywieźć własny prowiant lub zakupić go w kasie przy wejściu.

Grupy rekonstruktorskie mogliśmy też spotkać w Twierdzy Wisłoujście podczas majówki.

Jak dotrzeć na teren wydarzenia?

Do Twierdzy Wisłoujście możemy wybrać się specjalnym żaglowcem, który kursować będzie pomiędzy przystankami tramwaju wodnego: "Twierdza Wisłoujście" oraz "Nabrzeże Zbożowe" w Nowym Porcie. Do przystani dotrzemy dzięki komunikacji miejskiej oraz na rowerach. Żaglowiec Baltic Star kursował będzie co 30 min, jednak w przypadku większej liczby chętnych częstotliwość kursów zostanie zwiększona.

Koszt przeprawy żaglowcem Baltic Star w obie strony: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, przewóz roweru 5 zł/szt., w jedną stronę, normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, przewóz roweru 3 zł/szt. Istnieje możliwość zapłaty kartą płatniczą na pokładzie.

Zobacz także: Kuter kursujący między Twierdzą Wisłoujście a Nowym Portem okazał się hitem

Twierdza Wisłoujście od października do końca kwietnia pełni funkcję siedliska dla nietoperzy i jest wtedy zamknięta dla zwiedzających.