stat

Poznaj krainę curry i kina klasy B. Rusza festiwal Made in Azja

21 maja 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Małgorzata Brylowska

Rok temu Chiny, teraz Indie. W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim wystartuje druga odsłona festiwalu Made in Azja. Organizatorzy zabiorą nas do jednego z najbiedniejszych i najbardziej zaludnionych krajów na południu Azji.Ponad miliard mieszkańców, z czego jedna trzecia żyje w skrajnej biedzie. Z jednej strony Tadż Mahal, islamskie i hinduskie świątynie ociekające splendorem oraz bollywoodzkie superprodukcje z aktorami czczonymi niczym bogowie. Z drugiej strony - przytułki dla trędowatych i slumsowe miasta w mieście. Indie to kraj skrajności. Kraj tak nam daleki, że czasem nierealny. I choć również w Polsce mówi się czasem o "świętych krowach", rzadko kiedy pamiętamy, skąd to powiedzenie naprawdę się wzięło. I dlatego na Uniwersytecie Gdańskim organizowany jest festiwal Made in Azja.

- Po sukcesie pierwszego festiwalu, przedstawiającego kulturę Chin, zdecydowaliśmy się na drugą odsłonę. Dlaczego Indie? Gdy zastanawialiśmy się nad wyborem kraju, który chcielibyśmy zaprezentować w ramach festiwalu, kierowaliśmy się właśnie pasją do podróżowania. A Indie to wybór naturalny - każdy, kto marzy o podróżach, chciałby tam choć raz pojechać. Głównym celem Made in Azja jest ukazanie nie tylko wielorakich kontekstów Indii i jego wielokulturowości, ale przede wszystkim ich przebogatej kultury - mówi Tomasz Pupacz, z Akademickiego Centrum Kultury "Alternator" UG, które jest organizatorem imprezy.

Impreza ruszy w czwartek, 23 maja i potrwa trzy dni, głównie w budynku Wydziału Filologicznego UG zobacz na mapie Gdańska. W programie zaplanowano pokazy kina bollywoodzkiego, lekcje tańca brzucha, warsztaty jogi, wykłady o Indiach, prezentacje zdjęć oraz degustacje dań kuchni hinduskiej.

W czwartek będzie można wziąć udział m.in. w prezentacji klasycznego, sięgającego korzeniami trzy tysiące lat wstecz tańca indyjskiego bharatanatyam w wykonaniu gwiazdy festiwalu Geety Chandran (godz.18). Chwilę później odbędzie się degustacja hinduskich potraw przygotowanych przez specjalistów w tej dziedzinie.

Piątek organizatorzy po brzegi wypakowali informacjami praktycznymi. W programie: prelekcja o wolontariacie krótkoterminowym (godz. 9), warsztaty języka Hindi (godz. 10), warsztaty jogi na świeżym powietrzu (godz. 12), wykład o wizerunku kobiet w kulturze Indii (godz. 14), projekcja filmu "Umbartha" (godz. 15) oraz spotkanie z Maxem Cegielskim (godz. 17:30), autorem popularnej w kręgach podróżniczych książki "Masala". Na koniec dnia (godz. 18:30) zaplanowano wykład "Kamasutra jakiej nie znacie, czyli indyjskie Ars Amandi" oraz projekcję filmu obyczajowego "Triszna. Pragnienie miłości" (godz. 19:30).

Sobota niemal w całości będzie poświęcona hinduskiej kinematografii. Na początek: dwugodzinne warsztaty tańca Bollywood (godz. 12, sala 41 w budynku ACK). Potem zobaczymy Indie oczami polaków w filmie "Pociąg do Bollywood" (godz. 15). Ostatnią filmową odsłoną festiwalu będzie projekcja "Prosto z serca" (godz. 17), bollywoodzkiej superprodukcji z popularną aktorką Aishwarya Rai w roli głównej.

Festiwal zakończy w Indyjskim Centrum Kultury Mantrazobacz na mapie Gdańska Ragaboy Live Act - koncert Tomasza Osieckiego grającego na tradycyjnych hinduskich instrumentach: sitarze i dilrubie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zobacz szczegółowy program festiwalu.
Kultura Indii:
63%

fascynuje mnie

16%

nie znam jej

21%

nie interesuje mnie

zakończona

łącznie głosów: 116