Poznaj świat, nie wyjeżdżając z Trójmiasta

19 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Koniec listopada obfituje w spotkania z podróżnikami i turystami, którzy opowiedzą o swoich przygodach i wrażeniach podczas wojaży w Azji, Afryce czy Ameryce Północnej.Tętniący życiem WietnamTarasowe pola ryżowe, rejs deltą Mekongu, rozgrzewająca zupa pho na śniadanie w ulicznym barze otoczonym rojem skuterów czy targ na torach kolejowych to tylko garstka opowieści, które przygotowała Diana Dziaduch podczas swoich opowieści o Wietnamie. Na co dzień przewodniczka po Trójmieście, a "po godzinach" podróżniczka z 60 odwiedzonymi krajami na koncie, odwiedziła zarówno wietnamskie metropolie, jaki i prowincje. Spotkanie odbędzie się w środę o godz. 18 w bibliotece przy ul. Obrońców Wybrzeża 2. Wstęp wolny.


3 tys. kilometrów przez USA3 tys. kilometrów w trzy tygodnie pokonała trzyosobowa rodzina Nicgorskich podczas wyprawy swojego życia po USA. Turyści z Gdańska zaczęli od Nowego Jorku, by potem odwiedzić Filadelfię, Waszyngton, Myrtle Beach, Charleston, Orlando, przylądek Caneveral, Miami i na koniec - malowniczy Key West. Podczas spotkania opowiedzą o tych miejscach, pokażą ogromną kolekcję zdjęć i podzielą się praktycznymi poradami pomocnymi podczas planowania podróży do USA. Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 18 w IKM. Wstęp wolny.


Sztokholm oczami mieszkankiStolica Szwecji - uważa Katarzyna Tubylewicz w swojej książce "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą" - jest pełna kontrastów. Olśniewająco piękna i estetycznie harmonijna, ale też pełna snobizmu, zaskakujących decyzji społecznych i politycznych władz miasta oraz zmian związanych z emigracją. Autorka mieszka w Sztokholmie i przygląda się mu nie tylko z perspektywy poznającej miasto turystyki, ale i codziennej bywalczyni ulic, sklepów i komunikacji miejskiej. Spotkanie odbędzie się na Wydziale Filologicznym UG w sobotę o godz. 16:30.


Kirgistan nie tylko dla facetów"Kirgistan to kraj dla prawdziwych mężczyzn" - pisze przekornie Joanna Chmara. To tutaj 93 proc. powierzchni stanowią dzikie góry, sportem narodowym jest kok boru z martwą kozą w roli głównej i wciąż porywane są narzeczone. Przekornie, bo to relacja z podróży w żeńskim duecie - pięciotygodniowej, częściowo rowerowej. Spotkanie w poniedziałek o godz. 18 w Projektorni. Wstęp wolny.


Gorzki obraz OmanuAgata Romaniuk, autorka reportażu "Z miłości? To współczuję", opowiada o współczesnych kobietach i mężczyznach w Omanie, którzy skrywają namiętności i potajemnie korzystają z Tindera. O umowach przedślubnych, małżeństwach kontraktowych i potajemnych zabiegach medycznych przywracających kobiecie dziewiczość. Gorzka opowieść o miłości w opresyjnym systemie politycznym i religijnym. Spotkanie odbędzie się we wtorek o godz. 18 w Bibliotece pod Żółwiem. Wstęp wolny.


Jak zamieszkać na krańcu świata?Pół roku na Saharze wśród nomadów i dwa lata w Bangkoku mieszkała Beata "Lalla" Jakuszewska, otaczając się lokalną ludnością, tradycjami, wierzeniami i jedzeniem. O tych dwóch, różnych miejscach, ludziach i przeżyciach, które łączy jednak doświadczenie autentycznej bliskości z poznawaną od podstaw kulturą, będzie można usłyszeć podczas opowieści i pokazu zdjęć gdańszczanki. Spotkanie odbędzie się 28 listopada o godz. 18 w klubie Plama. Wstęp wolny.


Bałkany kiedyś i dziśBeata i Paweł Pomykalscy to autorzy wielu przewodników po miastach i krajach Europy. Miłością największą darzą ponoć jednak Bałkany i to na nich skupią się podczas swojego spotkania, które dotyczy ich książki "Jugosławia. Rozsypana układanka". Będzie można posłuchać o burzliwej historii tej części Europy i zderzyć przeszłość z turystyczną teraźniejszością. Spotkanie odbędzie się w piątek w bibliotece przy ul. Świętojańskiej 141 w Gdyni. Wstęp wolny.


Samotne wyprawy na GrenlandięGdańszczanin Zbigniew Szwoch opowie o największej wyspie świata z perspektywy swoich samotnych wypraw. Przed pięcioma laty przeszedł mało jeszcze wówczas znany Arctic Circle Trail, a dwa lata później opłynął w kajaku pneumatycznym Wyspę Korony Królewskiej (Avre Prinsens Ejland). Dotarł m.in. do opuszczonych osad Ritenbenk i Ataa, pływał kajakiem pośród gór lodowych, widział wieloryby i foki. Spotkanie odbędzie się w niedziele o godz. 14:45 na Wydziale Filologicznym UG. Wstęp wolny.


Kadry z Wysp OwczychNa Wyspach Owczych prawie ciągle pada, a w języku farerskim jest ponoć ponad 250 słów na określenie deszczu. Maciej Brencz musi mieć więc sporo szczęścia, bo na wielu z jego zdjęć pogoda dopisuje. Pokaźną ich kolekcję będzie można zobaczyć na spotkaniu z poznańskim podróżnikiem i fotografem. Autor opowie też o swojej książce "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc". Spotkanie odbędzie się w niedzielę o godz. 18 na Wydziale Filologicznym UG. Wstęp wolny.