Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego interpretują obrazy na zdjęciach

17 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona
Najnowszy artukuł na ten temat Fałszywe SMS-y o kwarantannie. GIS ostrzega

Internetowe wyzwanie, polegające na odtworzeniu na zdjęciu wybranego obrazu, zdobywa coraz większą popularność. Z okazji Światowego Dnia Sztuki postanowili dołączyć się do niego pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Efektem jest seria zdjęć, przedstawiająca bogate, marinistyczne zbiory gdańskiego muzeum.Imprezy online w naszym kalendarzu


- Od ponad miesiąca komunikujemy się jako instytucja głównie za pomocą Facebooka. Od momentu, kiedy nasza praca skoncentrowała się na działaniach online, wiedzieliśmy, że naszym zadaniem jest pokazać, że muzeum nadal działa, mimo że jest zamknięte, ale też przedstawić ludzi, którzy je tworzą. W facebookowym cyklu "Otwieramy magazyny" o wybranych eksponatach opowiadają konkretni kuratorzy, niedawno po Sołdku oprowadzali wirtualnie jego opiekunowie.

Również "Światowy Dzień Sztuki" miał mieć bardziej osobisty wymiar - mówi Aleksandra Pielechaty z Działu Promocji Narodowego Muzeum Morskiego. - Jesteśmy muzeum techniki i nie mamy tak wspaniałych zbiorów jak muzea sztuki, ale mamy najbogatszą kolekcję obrazów marynistycznych w Polsce i to chcieliśmy zaprezentować. Swobodna formuła wpisana jest w charakter konwencji "Żywych obrazów" i świetnie wykorzystało to np. Muzeum Narodowe w Krakowie, fetując urodziny Leonardo da Vinci.

Odtwarzanie obrazów za pomocą zdjęć to wyzwanie, które objęło już swoim zasięgiem cały świat. Ciekawe interpretacje znajdziemy m.in. na Twitterze amerykańskiego Muzeum J. Paula Getty'ego (skrótowo nazywanego Getty) czy na holenderskim instagramowym profilu "Tussen Kunst en Quarantaine" ("między sztuką a kwarantanną"). Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do podjęcia wyzwania zaangażowało swoich pracowników.

Czytaj też: Nietypowy projekt - policjanci w dziełach znanych malarzy

- Świetne jest to, że w naszym "Światowym Dniu Sztuki" wzięli udział pracownicy z różnych działów muzeum - to scala zespól, mamy ze sobą kontakt i tęsknimy za sobą mniej. Hania Borkowska z Administracji zrobiła furorę jako "Chłopiec z żaglowcem", wykorzystując rolki papieru toaletowego (tego dnia pojawili się trzej "Chłopcy z żaglowcami" - każdy inny). Piotr Dziewanowski - konserwator i nasz muzealny artysta - prezentował się pięknie jako Maria Balowa z obrazu Jacka Malczewskiego, wielką brawurą popisały się panie z naszego Działu Edukacji, Kamila Jezierewska i Barbara Wojczuk- Krystek. Dzień zakończyliśmy przeróbką obrazu "Zaloty" Feliksa Michała Wygrzywalskiego: Karol Treder z Działu Digitalizacji przypomniał o ważnych w tym okresie zaleceniach - mówi Aleksandra Pielechaty.
Pracownicy muzeum bardzo entuzjastycznie zareagowali na ten pomysł.

- Akcja kopiowania dzieł sztuki bardzo przypadła mi do gustu - mówi Piotr Dziewanowski. - Wytworzyła ona masę pozytywnej energii, czyli czegoś, co w tym czasie jest bezcenne. Wybrałem jedno z dzieł z kolekcji naszego muzeum. Bardzo spodobała mi się dama Malczewskiego właśnie przez to, że jest taka wyniosła i nieprzystępna.

Wywiad z Piotrem Dziewnowskim, twórcą KalmaryzacjiEfekty wyzwania można zobaczyć na facebookowej stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy się z naszymi gośćmi, bo brakuje nam ich bardzo. Chcielibyśmy naszymi przeróbkami dzieł sztuki zachęcić gości do wizyty w muzeum. Może też kiedyś, kiedy zlikwidujemy hasztag #zostańwdomu, który umieszczamy pod każdym postem, zaprezentujemy "Żywe obrazy" w przestrzeni muzealnej, a nie w przestrzeni internetowej - dodaje Aleksandra Pielechaty.
Podczas izolacji społecznej:
29%

moja kreatywność wzrosła, nareszcie mam czas się rozwijać

24%

tworzę tyle samo co wcześniej

47%

moja kreatywność spadła, nie służy mi siedzenie w domu

zakończona

łącznie głosów: 105

Opinie (28) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Super pomysł.

    Stare dobre NMM.

    • 17 11

  • dobry towar tam palicie;)

    • 24 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.