Koncert muzyki filmowej, pokazy przedpremierowe i w plenerze. Rusza Sopot Film Festiwal

10 lipca 2021, 17:00
Magda Mielke
W sobotę, 10 lipca, rusza 21. już edycja Sopot Film Festival. Po zeszłorocznej, w przeważającej mierze plenerowej odsłonie imprezy, znowu będzie można cieszyć się pokazami w sali kinowej. Więcej zdjęć (4)

W sobotę, 10 lipca, rusza 21. już edycja Sopot Film Festival. Po zeszłorocznej, w przeważającej mierze plenerowej odsłonie imprezy, znowu będzie można cieszyć się pokazami w sali kinowej.

mat. prasowe/SFF

W sobotę, 10 lipca, rusza 21. już edycja Sopot Film Festival. Po zeszłorocznej, w przeważającej mierze plenerowej odsłonie imprezy, znowu będzie można cieszyć się pokazami w sali kinowej.

mat. prasowe/SFF

Przed nami dziewięć dni filmowych emocji wypełnionych przedpremierowymi pokazami europejskich filmów nagrodzonych na światowych festiwalach, sekcje poświęcone kinu skandynawskiemu, filmy o kobietach, konkurs filmów krótkometrażowych, pokazy plenerowe, a także spotkania z twórcami i koncert muzyki filmowej. Wszystko za sprawą Sopot Film Festival, który rozpoczyna się już dzisiaj. Bilety do nabycia online.
Sopot Film Festival odbędzie się w tym roku już po raz 21. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni, od 10 do 18 lipca, będzie można obejrzeć ponad 50 filmów w kilku pasmach programowych, m.in.: kino dalekiej północy, filmy o kobietach, drugie śniadania z filmami niemymi, pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych oraz najciekawsze filmy sezonu. Zabraknie z kolei sekcji 1-2, w której do tej pory mogliśmy oglądać reżyserskie debiuty bądź tzw. drugie filmy. Po zeszłorocznej, w dużej mierze plenerowej edycji, pokazy filmowe i spotkania z gośćmi wracają do Multikina.

Choć tegoroczny program Sopot Film Festival jest skromniejszy niż w latach ubiegłych, radością napawa fakt, że festiwal ponownie będzie areną wymiany filmowych wrażeń, a także okazją do spotkania się z twórcami kina. Po organizowanych w trakcie pandemii festiwalach online, większość kinomanów spragnionych jest takich właśnie wydarzeń - umożliwiających doświadczanie kina na dużym ekranie i w gronie miłośników sztuki filmowej.

Pełny program festiwalu


- Bardzo się cieszymy, że pomimo wciąż trwającej pandemii udało się przygotować tegoroczny festiwal w całości w realu, a większa część pokazów odbędzie się w Multikinie. Tylko w sali kinowej możemy zaprezentować widzom filmy premierowe oraz festiwalowe, których nie ma w tradycyjnym obiegu dystrybucyjnym. Jest ich w naszym programie w tym roku bardzo dużo, w różnych sekcjach i na nie szczególnie zapraszam. Utrzymujemy jednak pokazy kina plenerowego na hipodromie, które odkryliśmy dla widzów w ubiegłym roku, ponieważ cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dajemy więc widzom w tym roku alternatywę również w plenerze, ale zadaszonym, czyli nawet w przypadku deszczu te pokazy odbędą się - informuje Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa Sopot Film Festival.

Spectrum 20/21, czyli pokazy przedpremierowe i najciekawsze filmy sezonuTradycyjnie najbogatszą i najbardziej różnorodną sekcją programu jest Spectrum 20/21, czyli subiektywny przegląd najciekawszych tytułów z nurtu szeroko pojętego kina artystycznego. Trafiają do niej filmy, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Kilka z prezentowanych filmów zobaczymy w Sopocie przedpremierowo.

W tym roku w paśmie tym będzie można obejrzeć: nagrodzony na festiwalu w Wenecji, dystopijny meksykański "Nowy porządek", laureata Europejskiej Nagrody Filmowej - hipnotyzującą kryminalną opowieść "Berlin Alexanderplatz", docenione m.in. na Berlinale "Złe baśnie" włoskiego duetu Damiano i Fabio D'Innocenzo, laureata Grand Prix i zdobywcę Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty "Metamorfozę ptaków", argentyńskiego "Intruza" Natalii Mety, a także pokazywane w Cannes "Lato '85" francuskiego reżysera François Ozona, który w swoich filmach z satyrą przygląda się rzeczywistości i porusza kwestie seksualności.

W nowej kobiecej sekcji filmowej obejrzymy m.in. poruszający i wyrazisty portret polskiej influencerki - "Sweat" w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna. Więcej zdjęć (4)

W nowej kobiecej sekcji filmowej obejrzymy m.in. poruszający i wyrazisty portret polskiej influencerki - "Sweat" w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna.

mat. prasowe/SFF

W nowej kobiecej sekcji filmowej obejrzymy m.in. poruszający i wyrazisty portret polskiej influencerki - "Sweat" w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna.

mat. prasowe/SFF

Ponadto w programie pasma Spectrum znalazły się również: pełen czułości debiut reżyserski Viggo Mortensena "Jeszcze jest czas", dotykająca tematu amnezji "Niepamięć", słodko-gorzka satyra na pokolenie współczesnych trzydziestolatków "W co grają ludzie", a także "Undine" - symboliczna opowieść o miłości i przeznaczeniu z brawurową rolą Pauli Beer. Nie zabraknie także najciekawszych filmów sezonu, m.in. nominowanych do Oscara "Sound of metal" i "Minari" czy nagrodzonego Złotymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Recenzje filmowe. Sprawdź co warto obejrzeć


Nowa sekcja: kino kobietNowością tegorocznej edycji jest pasmo poświęcone kobietom. W tej sekcji zobaczymy filmy, w których kobiety odkrywają swoją tożsamość, jak i przeciwstawiają się narzuconym społecznie schematom czy kulturowym stereotypom. W programie: nagradzane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Sweat" Magnusa von Horna z porywającą Magdaleną Koleśnik w roli głównej, francusko-tunezyjską komedię "Arab Blues" o powrocie w rodzinne strony, pokazywaną w konkursie głównym festiwalu w Wenecji "Emę" oraz polsko-włoski "Sole" w roli głównej z jedną z najciekawszych obecnie aktorek młodego pokolenia - Sandrą Drzymalską.

Stała sekcja filmowa festiwalu poświęcona kinu dalekiej północy Europy to w tym roku najgorętsze duńskie nazwisko filmowe - Mads Mikkelsen. Więcej zdjęć (4)

Stała sekcja filmowa festiwalu poświęcona kinu dalekiej północy Europy to w tym roku najgorętsze duńskie nazwisko filmowe - Mads Mikkelsen.

mat. prasowe/SFF

Stała sekcja filmowa festiwalu poświęcona kinu dalekiej północy Europy to w tym roku najgorętsze duńskie nazwisko filmowe - Mads Mikkelsen.

mat. prasowe/SFF

Kino Dalekiej Północy: filmy z Madsem MikkelsenemW stałej festiwalowej sekcji, poświęconej kinu dalekiej północy Europy w tym roku nasze spojrzenia zostaną skierowane na jedno z najgorętszych nazwisk tego sezonu - Madsa Mikkelsena. Widzowie będą mieli okazję podziwiać tego wybitnego duńskiego aktora w trzech filmach: nagrodzonym Oscarem "Na rauszu", przedpremierowo pokazywanych w Sopocie "Jeźdźcach sprawiedliwości" oraz w okrutnym widowisku o świecie wikingów "Valhalla: Mroczny Wojownik".

Dokumenty, konkurs krótkich metraży, nieme kinoStałym punktem programu sopockiej imprezy są również filmy dokumentalne. W tym roku w sekcji Dok.pl zobaczymy cztery polskie produkcje. "Spacer z Aniołami" to niekwestionowany zwycięzca Krakowskiego Festiwalu Filmowego - film Tomasza Wysokińskiego otrzymał najwyższy laur - Złotego Lajkonika. W "Furii" udokumentowano drogę na szczyt mistrzyni MMA, Aleksandry Roli. W repertuarze także znane już tytuły: "Tony Halik" trójmiejskiego reżysera Marcina Borchardta, z którym będzie można spotkać się po seansie, oraz "Skandal. Ewenement Molesty", pochodzącego z Gdańska Bartka Paducha.

Również w tym roku będzie można uczestniczyć w pokazach plenerowych na sopockim hipodromie. Lokalizacja ta okazała się hitem podczas zeszłorocznej - głównie plenerowej - edycji festiwalu. Więcej zdjęć (4)

Również w tym roku będzie można uczestniczyć w pokazach plenerowych na sopockim hipodromie. Lokalizacja ta okazała się hitem podczas zeszłorocznej - głównie plenerowej - edycji festiwalu.

mat. prasowe/SFF

Również w tym roku będzie można uczestniczyć w pokazach plenerowych na sopockim hipodromie. Lokalizacja ta okazała się hitem podczas zeszłorocznej - głównie plenerowej - edycji festiwalu.

mat. prasowe/SFF

Tradycyjnie już odbędą się też konkursy filmów krótkometrażowych. Obejrzymy selekcję 14 krótkich animacji z całego świata oraz siedem polskich krótkometrażowych fabuł, wybranych spośród ponad 100 nadesłanych zgłoszeń, m.in. debiut reżyserki Olgi Bołądź "Alicja i żabka" oraz "Czy potwory jedzą kiwi?" - film absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Pawła Podolskiego z udziałem trójmiejskich aktorów: Piotra Michalskiego, Justyny Bartoszewicz i Grzegorza Wolfa. Filmy oceni festiwalowa publiczność.

Miłośnicy ery kina niemego ponownie będą mogli uczestniczyć w darmowych pokazach odbywających się od 12 do 15 lipca o godz. 11 w klubie Dwie Zmiany. W cyklu "Drugie śniadanie z niemym kinem" zaprezentowane zostaną m.in. "Nosferatu. Symfonia Grozy" oraz "Człowiek z kamerą filmową", do których autorską ścieżkę muzyczną skomponowali i zarejestrowali trójmiejscy muzycy Pan.Mruk oraz Sebastian Lipiński.

Na festiwal wraca też kino gatunkowe. W ramach pokazów plenerowych na sopockim hipodromie będzie można zobaczyć, jak Nicolas Cage walczy z zabójczym kolorem z kosmosu, a Brandon Cronenberg idzie w ślady ojca, opowiadając historię o korporacji przejmującej umysły. Pokazy "Possessora" i "Kolorów z przestworzy" zaplanowano o godz. 22 - kolejno 12 i 18 lipca.

Koncert muzyki filmowejPo raz szósty filmowym pokazom towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej w Operze Leśnej. W tym roku pod hasłem "Bohater, Superbohater, Antybohater" wybrzmi muzyka wielkich kompozytorów: Hansa Zimmera, Michaela Nymana, Ramina Djawadiego, Thomasa Nymana, Hildur Guðnadóttir, Anthony Willisa oraz utwory artystów i zespołów: The Cinematic Orchestra, Nick Cave & The Bad Seeds, Peter Gabriel, Moderate oraz Kaleo.

Czytaj także: Filmowe lato w plenerze. Dokąd na seans pod chmurką?

Na scenie pojawią się muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Rafała Janiaka. Gośćmi specjalnymi będą: Misia Furtak i Igor Walaszek, czyli Igo (Bass Astral x Igo). O aranżacje elektroniczne i remiksy zadba Hatti Vatti. Artyści wykonają kompozycje pochodzące z popularnych seriali: "Peaky Blinders", "Dark", "Normalni ludzie", "The Crown" i "Sześć stóp pod ziemią" oraz z filmowych hitów, takich jak: "Obiecująca. Młoda. Kobieta", "Portret kobiety w ogniu", "Teoria wszystkiego", "American Beauty", "Batman", "Joker", "Mroczny Rycerz" czy "Leon Zawodowiec". Koncert odbędzie się we wtorek, 13 lipca, o godz. 21. Bilety wciąż są dostępne w cenach od 79 zł do 109 zł.

Festiwal potrwa od 10 do 18 lipca, a pokazy odbędą się w Multikinie, klubokawiarni Dwie Zmiany oraz w plenerze na sopockim hipodromie. Bilety na pojedyncze pokazy dostępne są w cenie 12 zł (pokaz plenerowy) i 15 zł (pokaz kinowy). Do nabycia są również karnety: na 5 filmów w cenie 60 zł oraz na cały festiwal - 160 zł.
Muzyka z serialu "Dark" na zeszłorocznym koncercie muzyki filmowej w Operze Leśnej:
Kiedy ostatnio byłe(a)ś w kinie?
23%

kilka dni temu

7%

kilka tygodni temu

44%

przed pandemią

13%

kilka lat temu

13%

nie chodzę do kina

zakończona

łącznie głosów: 124

Opinie (11) 2 zablokowane

 • Kino kobiet? (2)

  A gdzie "kino mężczyzn"? W końcu mamy równouprawnienie.

  • 20 0

  • (1)

   kino mencyzyn masz w necie

   • 2 1

   • ;)

    • 1 0

 • Znów ta angielska składnia :( (1)

  Wy zapomnieć polski język bo dawno nie być w wasza babcia dom?

  • 9 0

  • Jo, właśnie! Kino dla mężczyzn i kino męskie, czyli roz*ierducha.

   • 1 0

 • Okazja do obrzucenia jajkami ciemiężycieli którzy

  chcą żyć na nasz koszt poprzez ustawę reprograficzną. Darmozjady i pasożyty

  • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.