Wszystkie ciąże będą raportowane do Systemu Informacji Medycznej?

24 listopada 2021, 16:00
Piotr Kallalas
- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta - poinformowało Centrum E-Zdrowia. Więcej zdjęć (1)

- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta - poinformowało Centrum E-Zdrowia.

fot.rf123/ belchonock

- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta - poinformowało Centrum E-Zdrowia.

fot.rf123/ belchonock

Ministerstwo Zdrowia chce poszerzyć zakres danych, które będą gromadzone docelowo w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Obok informacji o wystąpieniu alergii, posiadaniu implantów, grupie krwi, raportowany będzie też fakt ciąży.Zmiany w tym zakresie zostały zaproponowane z końcem października, kiedy pojawiła się inicjatywa legislacyjna. Chodzi o projekt rozporządzenia dotyczący szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej. W dokumencie pojawił się zapis wskazujący, że raportowaniu będzie podlegał również fakt ciąży.

- W zakresie nowych danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 r. będą raportowane fakultatywnie - poinformowało Centrum E-Zdrowia.
Projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie konsultacji publicznych. Jeśli dokument zostanie zatwierdzony, nowe regulacje wejdą w życie w przyszłym roku.

Czytaj też: Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży. "Korzystne dla matki i dziecka"

Kontrowersyjna decyzja?Sprawę komentuje senator Krzysztof Brejza, który skierował interpelację, pytając między innymi o powody takiej decyzji. Jego zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim gromadzenia danych i kwestii, kto miałby do nich wgląd.

- Rząd od 1 stycznia wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Pilna interw. do Prokuratora Generalnego Ministra Sprawiedliwości w jednej osobie Z. Ziobry: Czy on lub podlegli jemu prokuratorzy kierowali jakiekolwiek sugestie/oczekiwania do Ministerstwa Zdrowia związane z realizacją tzw. wyroku tzw. TK zwł. zmierzające do rejestracji ciąż? [pisownia oryginalna] - pyta senator.
Z kolei Centrum E-Zdrowia utrzymuje, że gromadzenie danych to element wprowadzania kolejnych narzędzi w zakresie poszerzania usług elektronicznych.

- Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków - pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta. Wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością - wskazują przedstawiciele instytucji.
Czytaj też: Bezpłatne leki dla ciężarnych od 1 lipca

W jednej z gdyńskich przychodni słyszymy, że w tym momencie trudno oceniać te zmiany bez szczegółowej analizy i dokładnego wskazania, kto będzie miał dostęp do danych. Już teraz powyższe informacje są przekazywane w celu weryfikacji np. przy przypisywaniu refundowanych leków dla wybranych grup, m.in. kobiet w ciąży.
Czy fakt ciąży powinien być raportowany do Systemu Informacji Medycznej?
7%

tak, to kwestia poszerzania zakresu e-usług

88%

nie, to budzi kontrowersje

5%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 1422

Opinie wybrane


wszystkie opinie (359)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.