Rudy Kot wróci do żywych? Lokal do wzięcia

14 kwietnia 2021, 8:00
Joanna Skutkiewicz
Fasada wymalowana w rude koty miała zapowiedzieć kolejne otwarcie klubu. Więcej zdjęć (13)

Fasada wymalowana w rude koty miała zapowiedzieć kolejne otwarcie klubu.

fot. mat. prasowe

Fasada wymalowana w rude koty miała zapowiedzieć kolejne otwarcie klubu.

fot. mat. prasowe

Rudy Kot - tę nazwę i lokal przy ul. Garncarskiej 18/20 w Gdańsku znają niemal wszyscy gdańszczanie, którzy pod koniec ubiegłego wieku rozglądali się za imprezą lub koncertem. Kultowy lokal ma kolejną szansę na nowe życie: zarządca obiektu, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, ogłosił właśnie konkurs na nowego operatora nieruchomości, który wynajmie ją na kolejne 15 lat.W czerwcu 2020 r. dawny klub Rudy Kot trafił pod opiekę MTG SA wraz z ośrodkiem wczasowym "Drogowiec" w Sobieszewie. Wcześniej miasto próbowało kilkukrotnie wyłonić nowego gospodarza tego miejsca, ale żadne z postępowań przetargowych nie odniosło sukcesu.

Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci na operatora nieruchomości, którzy zamierzają prowadzić tam działalność kulturalno-rozrywkową (jako dominującą) oraz gastronomiczną (jako uzupełniającą). Dopuszcza się także możliwość dodatkowego funkcjonowania stref konferencyjnych z przeznaczeniem na spotkania biznesowe, wykłady i spotkania tematyczne. Ocenie będą podlegać takie kryteria, jak koncepcja realizacji przedsięwzięcia w zakresie wystroju i aranżacji, koncepcja realizacji przedsięwzięcia w zakresie działalności kulturalno-rozrywkowej, stawka czynszu i doświadczenie.

Z pełnym regulaminem konkursu można zapoznać się tutaj. Oferty należy składać do 17 maja do godziny 13:00 w sekretariacie Organizatora, tj. w siedzibie MTG przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.


Bogata historia Rudego KotaNie każdy wie, że przed Rudym Kotem w lokalu przy ul. Garncarskiej mieścił się hotel. Był to działający do 1945 r. i zniszczony wskutek działań Armii Czerwonej kompleks hotelowo-restauracyjny Deutscher Hof. W 1950 r. otwarto tam Klub Drukarza, a 5 lat później Klub Pracowników Kultury wraz z Klubem Muzyki Mechanicznej. Z kolei w połowie 1955 r. w lokalu przy ul. Garncarskiej rozpoczęły się występy kabaretowe. Debiutował tu kabaret Rudy Kot, działał tam także Teatr Łątek.

Od lat 50. ubiegłego wieku do 2001 r. Klub Muzyczny Rudy Kot był miejscem wręcz kultowym. Występowali tam artyści tacy jak m.in. debiutująca Izabela Trojanowska czy zespół Czerwone Gitary. To właśnie tu w 1959 r. odbył się pierwszy koncert rock'n'rollowy w Polsce. Pod koniec marca tamtego roku na scenie w Gdańsku wystąpił zespół Rhytm and Blues. Co ciekawe, jako że nazwa gatunku nie podobała się ówczesnym władzom, Franciszek Walicki wymyślił bigbit i modę na nazwy kapel zawierające w sobie kolory. Tak powstali Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni i - wspomniane już wcześniej - Czerwone Gitary - wszyscy pochodzący z Trójmiasta.


Czy lokal dostanie nowe życie?Po zamknięciu klubu wielokrotnie powracał temat jego ponownego otwarcia. Prace remontowe w 2005 r. miały przywrócić jego dawną świetność i przygotować otwarcie na 2008 r. Tak się jednak nie stało, a wątpliwości dotyczące prawa do użytkowania lokalu zatrzymały wszelkie trwające tam przedsięwzięcia.

W 2012 r. na elewacji budynku pojawiły się malunki przedstawiające rude koty. Miały one nie tylko przykryć odrapane drzwi i zaślepione okna, lecz także zapowiedzieć powrót działania kultowego miejsca. Zamiast klubu muzycznego była tam kawiarenka internetowa, a nawet arena do laserowego paintballa. W 2016 r. nastąpiło oficjalne przejęcie lokalu przez władze miasta, a w 2020 r. trafił on pod opiekę MTG SA. W ciągu kilku najbliższych lat okaże się, czy tym razem uda się przywrócić temu miejscu dawną świetność.
Jaki powinien być artystyczny profil Rudego Kota?
21%

ambitny klub jazzowy

22%

klub muzyczny i dyskoteka

37%

klub muzyczny i otwarta pracownia dla młodych gdańskich zespołów

20%

powinien łączyć ambitny program muzyczny i teatralny

zakończona

łącznie głosów: 1036

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.