Rusza sezon plenerowych seansów w Trójmieście. Co i gdzie warto zobaczyć?

6 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Tomasz Zacharczuk

Największe hity ostatnich miesięcy, ale też ambitne tytuły i propozycje z nurtu kina niezależnego zobaczą na świeżym powietrzu mieszkańcy Trójmiasta. Seanse filmowe pod chmurką będzie można znaleźć zarówno na dachu gdańskiego teatru, jak i na gdyńskiej plaży oraz sopockim deptaku. Sprawdzamy, gdzie i kiedy warto zarezerwować miejsce na leżaku przed plenerowym ekranem.Letnie pokazy filmowe w plenerze już od lat są w Trójmieście okazją nie tylko do nadrobienia kinowych zaległości, ale nierzadko stanowią atrakcję samą w sobie. Nieczęsto bowiem zdarza się obejrzeć film na dachu teatru z widokiem na okoliczne kamienice lub rozsiąść się niemal nad samym Bałtykiem i w tle filmowych dialogów posłuchać szumu morza. W tegorocznej ofercie kina pod chmurką bez niespodzianek: filmy obejrzymy na sopockim molo, plaży w Orłowie i na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. To jednak nie wszystkie propozycje.

Imprezy kinowe i filmowe w Trójmieście


Kino w różnych częściach GdańskaW nieco rozbudowanej formule wróciły w tym roku wieczory filmowe na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Pierwszy z nich już zresztą za nami. Pod koniec maja widzowie obejrzeli komediodramat "Tully". Kolejna okazja w najbliższy weekend. W sobotę o 21:30 w Górkach Wschodnich w okolicach pętli przy restauracji "Ptasi Raj" zaplanowano pokaz dramatu "Mój piękny syn" z popisowymi rolami Steve'a Carella i Timothee Chalameta. Film obejrzeć będzie można za darmo. Później kino plenerowe na Wyspę Sobieszewską wróci dopiero we wrześniu z trzema kolejnymi propozycjami ("Hotel Transylwania 3", "Green Book" i "Alita. Battle Angel").


W drugi czerwcowy weekend nad Motławę dotrze Gdańska Fala Filmowa, która zaleje cztery różne części miasta. W fazie przypływu, właśnie w czerwcu, widzowie mogą liczyć na plenerowe pokazy we Wrzeszczu i na Oruni. Pierwszy seans już w najbliższy piątek w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu, gdzie zabrzmią największe przeboje grupy Queen. O 21:30 uczestnicy pokazu za darmo obejrzą bowiem pokochany przez widzów na całym świecie "Bohemian Rhapsody" z oscarową rolą Ramiego Maleka, który brawurowo wcielił się w postać Freddiego Mercury'ego.

Świadkami kolejnego przypływu Gdańskiej Fali Filmowej będą mieszkańcy Oruni. 28 czerwca o 21:30 w tamtejszym amfiteatrze widzowie obejrzą "Faworytę" Yorgosa Lantimosa. Specyficzny kostiumowy komediodramat z solidną dawką czarnego humoru i z rewelacyjną obsadą na czele z Olivią Colman, laureatką tegorocznego Oscara za najlepszą rolę żeńską. We wrześniowej fazie odpływu Gdańska Fala Filmowa pojawi się jeszcze w dwóch gdańskich lokalizacjach z dwoma kolejnymi filmowymi przebojami.

W wakacje wejdźmy na dachKlimat rodem z nowojorskich projekcji na dachach kamienic można będzie ponownie poczuć w Gdańsku. Od czerwca do końca sierpnia seanse na dachu Teatru Szekspirowskiego. W tym roku organizatorzy przygotowali rekordową liczbę 18 projekcji, które tym razem odbędą się nie tylko w soboty, ale też w środy.

- Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku to idealne miejsce na seanse pod chmurką. Jest to niewątpliwie wg mnie najpiękniejsze kino plenerowe w Trójmieście - zachwala pomysłodawczyni imprezy, Anna Kądziela-Grubman.
W tegorocznym repertuarze dominują przede wszystkim najlepsze ambitne produkcje ostatnich miesięcy, które nieraz z łatwością można było przeoczyć w ofercie multipleksów. Zobaczymy m.in. "Człowieka, który zabił Don Kichota" słynnego Terry'ego Gilliama, szokujący obraz "Zabicie świętego jelenia" Yorgosa Lantimosa, mroczny "Nigdy cię tu nie było" ze świetną rolą Joaquina Phoenixa czy oscarowy "Green Book". Nie brakuje też propozycji, które świetnie nadają się na letni seans w plenerze i od których aż bije pozytywna energia: "Ramen, smak wspomnień", "Paryż i dziewczyna" czy "Gentleman z rewolwerem". Cały cykl Kina na Szekspirowskim otworzy 22 czerwca po 21:30 komedia "I tak cię kocham".

Podobnie jak w ubiegłym roku, niektóre seanse odbędą się jednocześnie w dwóch miejscach: na dachu oraz na dziedzińcu. W przypadku deszczu pokazy będą przekładane na kolejny czwartek. Bilety po 12 złotych.

Filmowo na gdyńskiej plaży i w centrum miastaAlternatywą dla sezonu hitów prezentowanych w tym czasie w multipleksach jest również Kino w Orłowie. Tradycyjnie na plaży nadarzy się okazja nadrobienia filmowych zaległości z ostatnich miesięcy i lat. W ramach cyklu przygotowano łącznie 14 projekcji, które odbywać się będą w poniedziałki i wtorki od 1 lipca do 12 sierpnia.

Tegoroczna oferta orłowskich pokazów będzie znakomitą okazją do dalekich, filmowych podróży. Zajrzymy m.in. w głąb Brazylii z bohaterami świetnego, rodzinnego filmu "Loveling", rozwikłamy kryminalne zagadki w słonecznej Italii oglądając niezwykle smaczne "Ostatnie prosecco hrabiego Ancilotto", zajrzymy na undergroundową scenę muzyczną lat 80. w ZSRR w filmie "Lato" czy odbędziemy przyjemną, międzynarodową przygodę podczas seansu "Niezwykłej podróży fakira, który utknął w szafie". Pokazy w Orłowie rozpocznie 1 lipca o 21:30 oscarowy "Green Book".

Bilety na każdy z plenerowych seansów na gdyńskiej plaży kosztują 12 złotych.

Na plenerowe pokazy największych polskich hitów ostatnich lat i słynnych produkcji wszech czasów zaprasza też po raz drugi w Gdyni Kino Polska. Od 28 czerwca do 14 września w każdy piątek o godz. 21 będzie można rozsiąść się przed wielkim ekranem na jednym z leżaków ustawionych na placu Grunwaldzkim.

Od 16 do 21 września Kino Letnie Kina Polska towarzyszyć będzie atrakcjom związanym z 44. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. W tym czasie przewidziano codzienne seanse o godz. 20.

Sopockie molo jeszcze bez konkretówMieszankę polskich i zagranicznych hitów kinowych będzie można również w wakacje obejrzeć tradycyjnie na sopockim molo. Na szczegółowy repertuar pokazów trzeba jednak jeszcze poczekać, bo cykl startuje dopiero z początkiem lipca.

Plenerowych seansów w nietuzinkowych przestrzeniach Gdańska tymczasem z pewnością nie zabraknie również podczas drugiej edycji Octopus Film Festival. Przed rokiem uczestnicy imprezy mieli możliwość obejrzenia filmu m.in. w zamkniętym centrum handlowym czy na terenie gdańskiego portu. Organizatorzy na razie jeszcze nie zdradzają programu tegorocznej edycji, która zagości w Gdańsku na początku lipca.