stat

Ruszają zdjęcia do filmu o ORP "Orzeł"

12 czerwca 2019, 15:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

"Orzeł. Ostatni patrol" - taki tytuł będzie miał film o legendarnym okręcie ORP "Orzeł". W zdjęciach na Bałtyku będą uczestniczyły okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Film do kin wejdzie w 2020 roku.Produkcja będzie przedstawiała historię ostatniej misji jednostki. Scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Film wyreżyseruje Jacek Bławut, a za zdjęcia będzie odpowiadała Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu Agnieszki Holland "W ciemności".

W obsadzie znaleźli się Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Filip Pławiak.

Rekonstrukcja wnętrza okrętu- Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP "Orzeł". W tej chwili scenografia jest już gotowa. W trakcie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków - osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp" - udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu - mówi Justyna Goździewska z Kina Świat.
Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym.

Ekspedycja Orzeł: poszukiwania okrętu przez fundację "Odnaleźć Orła"


Pierwsza w Polsce, specjalnie zbudowana w tym celu platforma hydrauliczna umożliwi odwzorowanie zachowania okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.

W zdjęciach morskich na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Film wyprodukuje firma Aura Films - Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Całość jest dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolejny film o ORP "Orzeł"Nie będzie to pierwszy film o polskim okręcie. W 1958 r. nakręcony został film "Orzeł" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W czarno-białym, 104-minutowym obrazie, zagrali m.in. Wieńczysław Gliński, Roland Głowacki, Aleksander Sewruk, Jan Machulski i Bronisław Pawlik.

W 2015 roku pojawiła się informacja, że w 2017 roku będzie gotowy film fabularny i 13-odcinkowy serial o okręcie. Do powstania filmu, którego reżyserem miał być Jan Kidawa-Błoński jednak nie doszło.

Imprezy filmowe w Trójmieście


Historia ORP "Orzeł"

Zwodowany w styczniu 1938 roku ORP "Orzeł" i jego załoga znana jest z wielu bohaterskich czynów. Do dziś wspominana jest brawurowa ucieczka bez map nawigacyjnych z internowania w Tallinie, przepłynięcie Bałtyku i dotarcie do Anglii.

W czasie służby w Royal Navy okręt osłaniał konwoje i zatopił transportowiec "Rio de Janeiro", demaskując plany inwazji Niemiec na Norwegię.

W połowie 1940 r. zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na Morzu Północnym. Do dziś nie odnaleziono jego wraku, chociaż co roku są organizowane ekspedycje, dzięki którym wrak ma zostać odnaleziony.


Czy planujesz obejrzeć film o okręcie ORP "Orzeł"?
68%

tak, liczę na dobre kino

14%

poczekam do pierwszych recenzji

18%

nie, nie spodziewam się niczego wyjątkowego

zakończona

łącznie głosów: 551