Rysownicy z Trójmiasta komentują protest

26 października 2020, 12:50
Magda Mielke
Grafika Marty Frej wykorzystywana jest na wielu transparentach. Tutaj podczas manifestacji "To jest wojna" 25.10.2020. Więcej zdjęć (21)

Grafika Marty Frej wykorzystywana jest na wielu transparentach. Tutaj podczas manifestacji "To jest wojna" 25.10.2020.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Grafika Marty Frej wykorzystywana jest na wielu transparentach. Tutaj podczas manifestacji "To jest wojna" 25.10.2020.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W całej Polsce trwają protesty przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w przypadku trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Swój sprzeciw i solidarność z kobietami wyrażają związane z Trójmiastem rysowniczki i rysownicy. Ich rysunki, grafiki i memy są masowo udostępniane na portalach społecznościowych, a także można je dostrzec wśród transparentów na marszach protestacyjnych.Zobacz planowane manifestacje i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń.

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Marta Frej: Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...Trójmiejska rysowniczka i feministka Marta Frej od lat angażuje się w walkę o prawa kobiet. Jej stronę na Facebooku, gdzie publikuje swoje artystyczne memy, obserwuje ponad 200 tys. osób, a memy zbierają lajki w tysiącach. Marta Frej stała się głosem kobiet, nie tylko młodych. Sama jest bohaterką wielu ze swoich memów, w których dzieli się doświadczeniami bliskimi setkom kobiet.

Protesty na zdjęciach fotoreporterów Trojmiasto.plSwoje rysunki uzupełnia krótkimi, celnymi frazami, które komentują polską rzeczywistość i zwracają uwagę na lęki kobiet, jak np. ten przedstawiający członków episkopatu ubranych w czarne sutanny i różowe piuski, nad którymi widnieje różowy napis: "O kobietach wiemy wszystko". Albo inny, odnoszący się do programu "Kawa na ławę" Bogdana Rymanowskiego. Wokół stołu zasiadają wyłącznie mężczyźni, a nad nimi unosi się napis: "Panowie, na początek tradycyjnie, losujemy, kto będzie dziś ekspertem mówiącym w imieniu kobiet".

Wiele z prac rysowniczki - w tym te tworzone przy okazji czarnych protestów w ubiegłych latach - okazało się bardzo aktualnymi w obecnej sytuacji. W ostatnich dniach jeszcze chętniej są udostępniane na portalach społecznościowych. Najbardziej wymowny z nich jest rysunek kobiety, której pomalowana na biało-czerwono dłoń zasłania usta. W piątek Marta Frej, publikując plakat z hasłem "wyp*******ć", napisała na Facebooku: "Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...".

Dlaczego "wyp*******ć" wybrzmiało najgłośniej? O hasłach skandowanych podczas protestówMagda Danaj/porysunkiRysowniczka i ilustratorka Magdalena Danaj w swoich pracach mocno koncentruje się na tekście (skończyła filologię polską). Porysunki ("porachunki z rysunkiem") w lakoniczny sposób komentują ważne wydarzenia społeczne i problemy życiowe kobiet. Tym bardziej wymowny okazał się bezpośredni komentarz na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w postaci porysunku pozbawionego właściwego rysunku, opatrzonego tekstem: "tego wk**wu nie da się narysować".

Protesty w Trójmieście - filmy czytelników- Po wyroku nielegalnie wybranego Trybunału Konstytucyjnego poczułam całkowitą bezsilność, która szybko zmieniła się w złość. Mój rysunek, a właściwie tekst "Tego wk***u nie da się narysować", był naturalnym odzwierciedleniem tego stanu - bezsilności i złości. To, że tyle kobiet (i mężczyzn) wyszło na ulice, utwierdziło mnie w przekonaniu, że się przelało i czujemy podobnie. Że lata mijają, a my z tymi swoimi petycjami, dyskusjami, podchodami nie ugrałyśmy nic. Władza wraz z kościołem robi wszystko, żebyśmy wyszły walczyć o swoje prawa. A to jest walka o stanowienie o sobie, o wybór, ale dla mnie też o świeckie państwo, niezależne sądownictwo, tolerancję i podstawowe prawa demokratyczne. O normalny kraj. Gdzie nikt nie jest traktowany jak podczłowiek - powiedziała nam Magda Danaj. - Rząd i kościół już dawno przestał być dla nas dobroduszny, dlaczego my mamy być miłe? Czujemy złość, gniew i wkurw, to jak mamy to nazwać? Jak nazwać coś, co przekracza wszelkie granice?
- Jeśli politycy i stare dziady chcą, żebyśmy były delikatne i wrażliwe jak kobiety w ich ulubionych serialach polskiej telewizji, to proszę, oto mój komentarz... - mówi Magda Danaj o nowym rysunku. Więcej zdjęć (21)

- Jeśli politycy i stare dziady chcą, żebyśmy były delikatne i wrażliwe jak kobiety w ich ulubionych serialach polskiej telewizji, to proszę, oto mój komentarz... - mówi Magda Danaj o nowym rysunku.

mat. prasowe/Magda Danaj

- Jeśli politycy i stare dziady chcą, żebyśmy były delikatne i wrażliwe jak kobiety w ich ulubionych serialach polskiej telewizji, to proszę, oto mój komentarz... - mówi Magda Danaj o nowym rysunku.

mat. prasowe/Magda Danaj

Plakaty Jarka KubickiegoJarek Kubicki, który w ciągu ostatnich kilku dni udostępniał na Facebooku swoje przemyślenia z protestów, a także dzielił się osobistymi wzruszeniami, postanowił wesprzeć kobiety, przerabiając słynny plakat "W samo południe" Tomasza Sarneckiego. W nowej wersji, zamiast Gary'ego Coopera, kowboja z plakatu Solidarności, w roli bohaterek pojawiły się kobiety znane z ról, w których wypowiadają słowo "wyp*******ć!": Lara Croft z "Tomb Raider", Panna Młoda z "Kill Bill", Ellen Ripley z serii "Obcy" czy Sarah Connor z "Terminatora".

O pochodzącym z Gdyni grafiku, absolwencie Liceum Plastycznego w Gdyni i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, było głośno także w kwietniu, kiedy w reakcji na bezpodstawne mandaty wypisywane przez policjantów w parkach i na ścieżkach rowerowych przerobił obrazy mistrzów, domalowując na nich interweniujących policjantów.

W niedzielę artysta udostępnił w mediach społecznościowych do bezpłatnego pobrania cykl grafik. Jak napisał na swoim Facebooku: "W roli bohaterek - kobiety znane z takich ról, w których gdy mówią słowo "wy********ć!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy, nawet jeśli jesteś napakowanym koksem. Albo księdzem. Albo prawicowym politykiem. Albo innym zj***m, któremu marzy się zabieranie innym ich praw".

Na pojawiające się głosy dotyczące tego, czy język protestujących musi być tak wulgarny, artysta odpowiedział we właściwym sobie stylu. Stworzył nowe - cenzuralne i ugrzecznione - wersje plakatów.

Gotowe do wydruku plakaty Jarka Kubickiego znajdziesz tutaj.

Hasła sobotnich protestów w obronie praw kobietSmutne historie spisane na kacu i tanim papierzeGłos w sprawie zabrał też tworzący pod pseudonimem Iskra, mieszkający w Gdyni autor satyrycznych komiksów: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Iskra studiował archeologię i etnologię, a jego prace w ironiczny sposób komentują bieżącą sytuację polityczną i społeczną.

Kilka dni temu autor opublikował na Facebooku swoje stare komiksy, odnoszące się do aktualnej sytuacji wraz z linkiem, pod którym można podpisać petycję.

Przeczytaj także: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Wywiad z Iskrą

Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze
Więcej zdjęć (21)

Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze

fot. Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze/Facebo

Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze

fot. Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze/Facebo

Głos zabierają też inni rysownicy związani z Trójmiastem. Melon - jeden z najpopularniejszych internetowych komentatorów otaczającej nas rzeczywistości, znany przede wszystkim z publikowanych w mediach społecznościowych komiksów, których jest autorem i bohaterem - udostępnił swoją starą pracę, która okazała się nad wyraz aktualna. Jak napisał na swoim Facebooku: "Pierwszy raz wrzucam starego melona, który wymagał tylko przystosowania do obostrzeń sanitarnych. Pierwotnie melon pojawił się 24 marca 2018 roku".

Zobacz także: Pandemia okiem trójmiejskich rysowników

Opatrzoną hasztagami: "piekło kobiet" i "strajk kobiet" grafikę udostępniła też paplaLala, czyli Agnieszka Szczepaniak. Trójmiejska rysowniczka znana jest z przedstawiania w swoich komiksach skomplikowanego świata relacji damsko-męskich, co czyni z dużym poczuciem humoru.