Rysownicy z Trójmiasta komentują protest

26 października 2020, 12:50
Magda Mielke

W całej Polsce trwają protesty przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w przypadku trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Swój sprzeciw i solidarność z kobietami wyrażają związane z Trójmiastem rysowniczki i rysownicy. Ich rysunki, grafiki i memy są masowo udostępniane na portalach społecznościowych, a także można je dostrzec wśród transparentów na marszach protestacyjnych.Zobacz planowane manifestacje i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń.

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Marta Frej: Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...Trójmiejska rysowniczka i feministka Marta Frej od lat angażuje się w walkę o prawa kobiet. Jej stronę na Facebooku, gdzie publikuje swoje artystyczne memy, obserwuje ponad 200 tys. osób, a memy zbierają lajki w tysiącach. Marta Frej stała się głosem kobiet, nie tylko młodych. Sama jest bohaterką wielu ze swoich memów, w których dzieli się doświadczeniami bliskimi setkom kobiet.

Protesty na zdjęciach fotoreporterów Trojmiasto.plSwoje rysunki uzupełnia krótkimi, celnymi frazami, które komentują polską rzeczywistość i zwracają uwagę na lęki kobiet, jak np. ten przedstawiający członków episkopatu ubranych w czarne sutanny i różowe piuski, nad którymi widnieje różowy napis: "O kobietach wiemy wszystko". Albo inny, odnoszący się do programu "Kawa na ławę" Bogdana Rymanowskiego. Wokół stołu zasiadają wyłącznie mężczyźni, a nad nimi unosi się napis: "Panowie, na początek tradycyjnie, losujemy, kto będzie dziś ekspertem mówiącym w imieniu kobiet".

Wiele z prac rysowniczki - w tym te tworzone przy okazji czarnych protestów w ubiegłych latach - okazało się bardzo aktualnymi w obecnej sytuacji. W ostatnich dniach jeszcze chętniej są udostępniane na portalach społecznościowych. Najbardziej wymowny z nich jest rysunek kobiety, której pomalowana na biało-czerwono dłoń zasłania usta. W piątek Marta Frej, publikując plakat z hasłem "wyp*******ć", napisała na Facebooku: "Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...".

Dlaczego "wyp*******ć" wybrzmiało najgłośniej? O hasłach skandowanych podczas protestówMagda Danaj/porysunkiRysowniczka i ilustratorka Magdalena Danaj w swoich pracach mocno koncentruje się na tekście (skończyła filologię polską). Porysunki ("porachunki z rysunkiem") w lakoniczny sposób komentują ważne wydarzenia społeczne i problemy życiowe kobiet. Tym bardziej wymowny okazał się bezpośredni komentarz na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w postaci porysunku pozbawionego właściwego rysunku, opatrzonego tekstem: "tego wk**wu nie da się narysować".

Protesty w Trójmieście - filmy czytelników- Po wyroku nielegalnie wybranego Trybunału Konstytucyjnego poczułam całkowitą bezsilność, która szybko zmieniła się w złość. Mój rysunek, a właściwie tekst "Tego wk***u nie da się narysować", był naturalnym odzwierciedleniem tego stanu - bezsilności i złości. To, że tyle kobiet (i mężczyzn) wyszło na ulice, utwierdziło mnie w przekonaniu, że się przelało i czujemy podobnie. Że lata mijają, a my z tymi swoimi petycjami, dyskusjami, podchodami nie ugrałyśmy nic. Władza wraz z kościołem robi wszystko, żebyśmy wyszły walczyć o swoje prawa. A to jest walka o stanowienie o sobie, o wybór, ale dla mnie też o świeckie państwo, niezależne sądownictwo, tolerancję i podstawowe prawa demokratyczne. O normalny kraj. Gdzie nikt nie jest traktowany jak podczłowiek - powiedziała nam Magda Danaj. - Rząd i kościół już dawno przestał być dla nas dobroduszny, dlaczego my mamy być miłe? Czujemy złość, gniew i wkurw, to jak mamy to nazwać? Jak nazwać coś, co przekracza wszelkie granice?

Plakaty Jarka KubickiegoJarek Kubicki, który w ciągu ostatnich kilku dni udostępniał na Facebooku swoje przemyślenia z protestów, a także dzielił się osobistymi wzruszeniami, postanowił wesprzeć kobiety, przerabiając słynny plakat "W samo południe" Tomasza Sarneckiego. W nowej wersji, zamiast Gary'ego Coopera, kowboja z plakatu Solidarności, w roli bohaterek pojawiły się kobiety znane z ról, w których wypowiadają słowo "wyp*******ć!": Lara Croft z "Tomb Raider", Panna Młoda z "Kill Bill", Ellen Ripley z serii "Obcy" czy Sarah Connor z "Terminatora".

O pochodzącym z Gdyni grafiku, absolwencie Liceum Plastycznego w Gdyni i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, było głośno także w kwietniu, kiedy w reakcji na bezpodstawne mandaty wypisywane przez policjantów w parkach i na ścieżkach rowerowych przerobił obrazy mistrzów, domalowując na nich interweniujących policjantów.

W niedzielę artysta udostępnił w mediach społecznościowych do bezpłatnego pobrania cykl grafik. Jak napisał na swoim Facebooku: "W roli bohaterek - kobiety znane z takich ról, w których gdy mówią słowo "wy********ć!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy, nawet jeśli jesteś napakowanym koksem. Albo księdzem. Albo prawicowym politykiem. Albo innym zj***m, któremu marzy się zabieranie innym ich praw".

Na pojawiające się głosy dotyczące tego, czy język protestujących musi być tak wulgarny, artysta odpowiedział we właściwym sobie stylu. Stworzył nowe - cenzuralne i ugrzecznione - wersje plakatów.

Gotowe do wydruku plakaty Jarka Kubickiego znajdziesz tutaj.

Hasła sobotnich protestów w obronie praw kobietSmutne historie spisane na kacu i tanim papierzeGłos w sprawie zabrał też tworzący pod pseudonimem Iskra, mieszkający w Gdyni autor satyrycznych komiksów: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Iskra studiował archeologię i etnologię, a jego prace w ironiczny sposób komentują bieżącą sytuację polityczną i społeczną.

Kilka dni temu autor opublikował na Facebooku swoje stare komiksy, odnoszące się do aktualnej sytuacji wraz z linkiem, pod którym można podpisać petycję.

Przeczytaj także: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Wywiad z Iskrą

Głos zabierają też inni rysownicy związani z Trójmiastem. Melon - jeden z najpopularniejszych internetowych komentatorów otaczającej nas rzeczywistości, znany przede wszystkim z publikowanych w mediach społecznościowych komiksów, których jest autorem i bohaterem - udostępnił swoją starą pracę, która okazała się nad wyraz aktualna. Jak napisał na swoim Facebooku: "Pierwszy raz wrzucam starego melona, który wymagał tylko przystosowania do obostrzeń sanitarnych. Pierwotnie melon pojawił się 24 marca 2018 roku".

Zobacz także: Pandemia okiem trójmiejskich rysowników

Opatrzoną hasztagami: "piekło kobiet" i "strajk kobiet" grafikę udostępniła też paplaLala, czyli Agnieszka Szczepaniak. Trójmiejska rysowniczka znana jest z przedstawiania w swoich komiksach skomplikowanego świata relacji damsko-męskich, co czyni z dużym poczuciem humoru.