Sabaton w Gdańsku. Szwedzki hołd dla polskich żołnierzy

24 października 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy klip o bohaterach spod Wizny

Szwedzi z metalowej grupy Sabaton, którzy w naszym kraju stali się sławni dzięki piosence o polskich bohaterach spod Wizny, zagrają 11 listopada w klubie Centrum Stocznia Gdańska. Zaprosiło ich Europejskie Centrum Solidarności i stowarzyszenie SUM z okazji święta Odzyskania Niepodległości.Szwedzi, piosenkę "40-1" umieścili na wydanym w czerwcu albumie "The Art of War". W tym samym czasie na portalu YouTube polski fan grupy zamieścił amatorski teledysk do tej piosenki. Muzyczna epopeja o obrońcach Wizny zestawiona z teledyskiem złożonym z kadrów z filmu "Westerplatte" i polskim tłumaczeniem tekstu biła na YouTube rekordy popularności. Do tej pory film obejrzało ponad milion osób.

Piosenka "40-1" opowiada o bitwie nazwanej "polskimi Termopilami". Od 6 września 1939 pod Wizną kpt. Władysław Raginis z 720 żołnierzami przez kilka dni odpierał atak 42 tysięcy Niemców. Raginis po kapitulacji ostatniego schronu wysadził się granatem. Na jednego zabitego Polaka przypadało 40 zabitych Niemców. Szwedzcy metalowcy w rytm ostrej muzyki śpiewają: "Żadna armia nie stanie na ziemi bronionej przez polskie wojsko(...) 40 do jednego, duchem Spartanie, śmierć i chwała!".

Grupa, dzięki tej swoistej lekcji patriotyzmu zyskała ogromny rozgłos w naszym kraju. Na ich koncerty w Warszawie i Krakowie (23 i 24 października) wykupiono wszystkie bilety. Teraz okazuje się, że zespół wystąpi także w Gdańsku.

Inicjatywa aby zaprosić grupę Sabaton wyszła od współorganizatora koncertu Stowarzyszenia SUM. Co roku organizuje ono w Gdańsku przemarsze w Święto Niepodległości. Nie inaczej będzie i tym razem, jednak program obchodów uświetni dodatkowo występ szwedzkiej formacji.

- W związku z tym, że jest to okrągła 90 rocznica stowarzyszenie postanowiło bardziej uczcić to wydarzenie. Wyszli z pomysłem sprowadzenia Sabatonu, my to podchwyciliśmy i teraz robimy to razem -wyjaśnia Tomasz Hildebradt, specjalista ds. projektów kulturalnych z Europejskiego Centrum Solidarności.

Sabaton w Polsce dopiero co zdobywa sławę, lecz w Europie jest znany już od lat dzięki mariażowi ostrego grania z historią bohaterskich bitew. Śpiewali m.in. o inwazji w Normandii i Stalingradzie. "40-1" jest pierwszym utworem o polskich żołnierzach. Mimo zauroczenia tą tematyką światopogląd grupy jest całkowicie antywojenny.

Ich gdański występ będzie supportowała polska legenda rocka - grupa Proletaryat. - Zespół obchodzi w tym roku 20 lecie istnienia. Zagrają swoje najlepsze utwory wracając dość wyraźnie do początków swojej działalności z lat 80., kiedy grali rocka dość zaangażowanego politycznie. To jest też dla nas istotne, bo rozciągamy element niepodległościowy - raz na odzyskanie niepodległości jako święto, dwa jako walkę z najeźdźcą i trzy na upadek komunizmu, który też jest formą odzyskania niepodległości - wyjaśnia Hildebradt.

Utwór "40-1" zespołu Sabaton


Koncert Sabatonu odbędzie się 11 listopada około godz. 19 w klubie Centrum Stocznia Gdańska, Gdańsk, ul. Doki 1. Wstęp bezpłatny, w ramach prezentu od Europejskiego Centrum Solidarności dla mieszkańców Trójmiasta w celu upamiętnienia 90 rocznicy odzyskania niepodległości.