Sale prób - gdzie przygotowują się trójmiejscy muzycy?

12 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Gochniewski

Zespoły koncertują i nagrywają płyty, ale gdzie się do tego przygotowują? Próby w garażach, rodem z amerykańskich filmów, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Muzycy korzystają z sal prób lub sami wynajmują pomieszczenia, które aranżują na studio nagrań i sale prób właśnie. Zapytaliśmy kilku przedstawicieli trójmiejskiej sceny, aby opowiedzieli nam, gdzie próbują, dlaczego wybór padł akurat na tę lokalizację i co najbardziej cenią sobie w takim miejscu.Dead Saint's Bitch:

Zawsze mieliśmy własną salę - pomieszczenie wynajmowane bezpośrednio (lub pośrednio, z kolegami z zaprzyjaźnionego składu) albo nie mieliśmy jej wcale, co często skutkowało brakiem spotkań przez wiele tygodni i właściwie zniknięciem kapeli ze sceny.

Jako zespół nigdy nie trenowaliśmy w zinstytucjonalizowanych salach prób, chociaż większość z nas pogrywało też coś na boku i stąd oczywiście bywaliśmy U Sówki czy w Ramtamtam. Dla zespołów, które mają sporo własnego sprzętu sala na godziny nie jest rozwiązaniem, bo sala służy też w dużej mierze jako magazyn. A magazyn, w którym trzymasz dużo drogich i ciężkich rzeczy musi być bezpieczny i mieć wygodny podjazd. Problemy ze znalezieniem takiego miejsca były zawsze.


Jeżeli mielibyśmy się cofnąć do początków DSB, to pierwsza nasza sala mieściła się na piętrze magazynu portowego przy ul. Polskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Teren był oczywiście ogrodzony i strzeżony, dostępny za okazaniem przepustki. Na tym terenie grało wówczas kilka zespołów. Niestety, administrator mogąc wynająć cały obiekt firmom, oczywiście skorzystał z okazji i wypowiedział umowy muzykom.

Kolejnym miejscem były dawne zakłady Fala przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska. Ta fabryka odzieżowa chyba nadal w dużej mierze utrzymuje się z wynajmu pomieszczeń dla zespołów. Przewinęła się przez nią masa większych i mniejszych nazw. Tu z kolei dwukrotnie spotkało nas nieszczęście w postaci katastrofalnych powodzi w dwóch kolejnych latach, za każdym razem niszcząc część sprzętu i efekty trudu dostosowania pomieszczeń do robienia muzyki.

Po mozolnych poszukiwaniach odpornego na wodę miejsca trafiliśmy do dawnych obiektów kolejowych w Letnicy. Pokój na piętrze był bezpieczny, za to, niestety, nieogrzewany. Zimy były ciężkie, a gospodarz bardzo dziwny. Można przyjąć, że od początku zmierzał do pozbycia się nas i kolejnych muzyków, którym poleciliśmy to miejsce tworząc rozmaite legendy o wymyślonych zniszczeniach. Trudno było o komfort psychiczny pozostawiania sprzętu w takim miejscu, słysząc niczym niepodparte skargi i groźby wykrzykiwane do telefonu, nieraz późno w nocy.

Cykl "Trójmiejskie zespoły"


Aktualnie gramy w magazynie portowym przy ul. Oliwskiej zobacz na mapie Gdyni w Nowym Porcie. Gdyby nie problematyczna procedura wypisywania i aktualizacji przepustek, byłoby to miejsce idealne: za bramą, na piętrze z windą towarową, własnym nabrzeżem, a nawet peronem kolejowym. Od pewnego czasu mamy za sąsiadów kolejnych muzyków. Polecamy! Kierujemy się przede wszystkim dostępnością - miejsce musi po prostu istnieć, a gospodarz nie mieć nic przeciwko graniu głośno i do późnych godzin.

Następnie - bezpieczeństwo. Z pewnością nie zostawilibyśmy sprzętu w garażu na ogólnodostępnym podwórku, starej chłodni albo w piwnicy budynku biurowego, gdzie często po 17 jeszcze ktoś pracuje i wiemy, że hałas mu przeszkadza. Przerabialiśmy to jak byliśmy młodsi i bardziej beztroscy. Wszystkie te kwestie należy następnie podzielić przez pieniądze, które trzeba zainwestować w ramach remontu czy wyposażenia sali oraz w czynszu. Tu rozstrzał bywa ogromny i kalkulacja kazała nam odrzucić niejedno polecane miejsce lub świetną lokalizację.

Dead Saint's Bitch: W każdym gatunku jest coś ciekawego


Kiev Office:

Od sześciu lat stacjonujemy w Sound 8 w Gdyni, niewielkim, ale przytulnym studio nagrań które prowadzę. W przypadku awarii i pokrycia się grafików, korzystamy z sali prób Strefy Dźwięku na Obłużu.

Jest to baza zespołu. Tu ćwiczymy, tu nagrywamy wszystkie albumy. Bliskość centrum, możliwość natychmiastowej rejestracji audio, dobra baza gastronomiczna i brak obciążeń czasowych. Każdemu zespołowi polecamy cierpliwość i poszukiwanie tego jedynego, własnego miejsca, w którym mogą tworzyć. Jest to możliwe, aczkolwiek wymaga też nakładu siły i prac własnych. W przypadku Strefy Dźwięku czynnikiem, dla którego tam się również pojawiamy, jest sporej objętości sala, wielkości małego klubu, idealna na próby generalne w dużych składach.

Kiev Office: Kosmopolityzm kontrolowany, dźwięki nieokiełznane


Najważniejszy jest nastrój, twórcza atmosfera i ten bliżej nieokreślony czynnik, który sprawia, że dźwięki płyną lżej, a słowa tworzą się szybciej. Równie ważne jest brzmienie i komfort odbioru dźwięków.

Podczas otwartych prób w Sound 8 powstały m.in. dwa albumy i epka Lonker See, płyta "Water on Mars" The Shipyard, albumy 1926, Melisy czy ostatnio Judy's Funeral. Sound 8 to takie miejsce, gdzie gra się i nie zwraca uwagi na rejestrację - pozwala to zachować pełną spontaniczność i naturalność. Można też po prostu grać, bez rejestracji, albo rejestrować nie grając. Choć wtedy wyjdzie z tego tylko field recording.

Rockowe koncerty w Trójmieście


Trupa Trupa:

Korzystamy z sali prób Grodzka 18. Wybór padł ze względów przyjacielskich, panuje tam dobra atmosfera oraz dobra jakość dźwięku, ale bez paranoi. Korzystaliśmy w naszym życiu z trzech sal. Najpierw graliśmy w Ramtamtam w Sopocie, potem w Fabryce Karabinów, a teraz - od kilku lat - na ul. Grodzkiej. Nie jesteśmy ogromnie wybredni. Cieszymy się z tego, co mamy i z każdej gościny.

Arshenic:

Nie wynajmujemy żadnej próbowni. Prowadzę szkołę śpiewu, dwa lata temu rozwinęła się na tyle, że wynajęłam lokal na te cele na Żabiance (gdzie wszyscy mieszkamy) i zrobiłam oficjalne studio ze sceną i nagłośnieniem, w którym mamy próby.


Piołun:

Z uwagi na fakt, że z naszej próbowni korzystamy trochę po znajomości, nie chciałbym się chwalić szczegółami dotyczącymi tego, gdzie gramy. Nie gra tam zbyt wiele kapel, więc w statystycznym ujęciu będziemy się znajdować pośród tych kapel, które nie grają w miejscach, gdzie próbowni jest więcej.

W związku z tym, że koncertujemy mało, nie mamy potrzeby posiadania próbowni dostępnej całą dobę. Sala jest duża, akustycznie przyjazna, tania, sucha i blisko miejsca, gdzie mieszkamy. Dlatego tam gramy. A o tej lokalizacji zadecydował po prostu fart.

Spoiwo:

Podobnie jak większość zespołów, które znamy, znalezienie salki zawsze było problemem. Nie chodzi tutaj o znalezienie właściwej salki, ale w ogóle jakiejkolwiek. Gdy zaczynaliśmy 10 lat temu, brałeś to, co udało ci się znaleźć, pytając po znajomych, szukając samemu, chodząc po opuszczonych magazynach i halach, starych biurowcach. Po znajomych zespołach widzimy, że dziś sytuacja wcale nie jest znacznie lepsza. My sami gościmy u nas dwa inne zespoły - jednym zalało salkę, drugiemu wypowiedziano umowę.

Gdybyśmy mieli sobie "wymarzyć" salkę, to byłaby ona w centrum Gdańska, ogrzewana, z ochroną, dostępna 24 godziny na dobę, umiejscowiona lub wygłuszona w taki sposób, żeby nie przeszkadzać nikomu, o powierzchni około 20 metrów, z oknem lub jakimś innym dostępem do światła słonecznego.

Spoiwo: "Działamy teraz z żelazną dyscypliną"