Seanse studyjne, online lub "na żądanie". Większość kin gotowa na powrót

4 czerwca 2020, 7:00
Tomasz Zacharczuk

Zbliża się koniec filmowej posuchy w Trójmieście. Kino Kameralne Cafe, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Klub Filmowy w Gdyni mają już gotowy repertuar na pierwszy czerwcowy weekend. Na seanse online w dalszym ciągu zaprasza jeszcze Kino Żak. Wielkie sieci, jak Helios i Multikino, wstrzymują się z oficjalną datą powrotu, ale zapowiadają, że to kwestia dni. Za to nietypową ofertę dla kinomanów przygotowało Studio Filmowe Panika w Gdyni.



Repertuar czynnych kin w Trójmieście


Odmrożenie kin w całej Polsce nastąpi już w najbliższą sobotę, 6 czerwca, choć nie oznacza to, że wszystkie trójmiejskie obiekty wznowią działalność po niemal trzymiesięcznej przerwie. Helios i Multikino nadal pracują nad wdrożeniem nowych wymogów sanitarnych, więc na wizytę w multipleksie jeszcze chwilę poczekamy. Część gdańskich i gdyńskich kin zamierza jednak od razu wykorzystać złagodzenie restrykcji. Są również propozycje dla tych, którzy na razie wolą wstrzymać się z obejrzeniem filmu w większym gronie.

Powoli wracają kina w Trójmieście



Kino na żądanie w Panice



Z nietypową inicjatywą w kierunku kinomanów wyszło gdyńskie Studio Filmowe Panika, które dysponuje kameralną salką kinową wyposażoną w elektryczne fotele oraz ekran o przekątnej 5 metrów. Pomieszczenie można wynająć na prywatne seanse z rodziną lub znajomymi. Mamy wówczas pewność, że ulubiony film obejrzymy w bezpiecznym gronie i bez udziału obcych widzów.

- Pomysł wziął się z tego, że w czasie obostrzeń sam siedziałem z rodziną w naszym studyjnym kinie i dotarło do mnie, że to niesamowity przywilej oglądać film w gronie bliskich, podczas gdy pozostałe kina są zamknięte. Pomyślałem, że może być to świetna opcja dla tych, którzy kochają kino, ale źle czują się w przepełnionych salach, lub dla tych, którzy wahali się, czy zabrać dzieci na seans w obawie przed hałasowaniem i przeszkadzaniem innym widzom - zaznacza Oskar Kaszyński, założyciel i właściciel Studia Filmowego Panika.
Sala kinowa Paniki jednocześnie może pomieścić sześć osób, a czas jej wynajęcia waha się w granicach dwóch, trzech godzin. Uczestnicy prywatnych pokazów mogą też zwiedzić studio oraz liczyć na darmowe napoje podczas seansu. Film w dowolnym momencie można również zastopować, np. podczas wizyty w toalecie. O repertuarze decydują wynajmujący salę. To również oni muszą przynieść ze sobą film.

Kina samochodowe i plenerowe w Trójmieście


- Niektórym wydaje się to absurdalne, ale wbrew pozorom ma to sens. Nie moglibyśmy pobierać opłaty za publiczną emisję filmu, bo opłaty licencyjne znacznie przewyższałyby kwotę, którą pobieramy od kilku widzów. Widz przynosi więc film na użytek prywatny, a my udostępniamy mu na wyłączność w pełni wyposażoną salę. Używane filmy w serwisach aukcyjnych można znaleźć już za 10 złotych - dodaje Oskar Kaszyński.
Koszt wynajmu sali w Panice na prywatny pokaz filmowy to 200 złotych. Pierwsi chętni już skorzystali z takiej opcji, wybierając przede wszystkim kino familijne.

- U nas nie obejrzymy kinowych nowości, ale można spędzić fantastyczny czas z klasyką kina. Mamy już rezerwacje od rodzin, które chcą pokazać dzieciom "Króla Lwa", obejrzeć wspólnie przygody Indiany Jonesa czy "Niekończącą się opowieść". To idealna propozycja jako kino familijne lub superpomysł na oryginalną randkę - podsumowuje Kaszyński.

GCF, Kameralne Cafe i Klub Filmowy z gotowymi repertuarami



Tymczasem miłośnicy tradycyjnych seansów mogą już przebierać w propozycjach na pierwszy czerwcowy weekend. Gotowy repertuar ma część trójmiejskich kin studyjnych, bo to one w pierwszej kolejności zdecydowały się na powrót do normalnej działalności. Wybierając się w sobotę lub niedzielę na seans, należy jednak pamiętać o obostrzeniach. Dostępna będzie tylko połowa maksymalnej liczby miejsc, trzeba też zabrać ze sobą nakrycie twarzy i zdezynfekować ręce przed wejściem na salę.

Gdyńskie Centrum Filmowe - zgodnie z zapowiedziami - postawiło głównie na filmy, które gościły na wielkim ekranie tuż przed zamknięciem kin. W ofercie znajdziemy więc oscarowy "Parasite", gangsterską komedię Guya Ritchiego "Dżentelmeni", polską komedię "Swingersi" czy ostatni film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter". Jest także nowość - "Zdrajca" - oparty na faktach włoski obraz przedstawiający historię pierwszego mafijnego bossa, który złamał zmowę milczenia i wyjawił tajemnice sycylijskiej oraz amerykańskiej mafii.

Gdyńskie Centrum Filmowe kontynuuje też projekt "Lato na Patio", czyli cykl darmowych, plenerowych seansów. W piątek o gpdz. 18 na placu Grunwaldzkim pokaz filmu "Prosta historia" Davida Lyncha, zaś w sobotę o tej samej godzinie seans włoskiego kryminału "Dziewczyna we mgle".

Nowości nie zabraknie w Kinie Kameralne Cafe w Gdańsku. Przedpremierowo w weekend można będzie obejrzeć "Nasz czas" - intymny miłosny obraz rodem z Meksyku. W repertuarze ponadto m.in. dramat "Co przyniesie jutro" z Anette Bening i Billem Nighym, "Prawda" z Juliette Binoche, Catherine Denueve i Ethanem Hawke czy irański dramat "30 gramów".

Na pierwsze po trzymiesięcznej przerwie seanse zaprasza od soboty także Klub Filmowy w Gdyni. Kinowy powrót osłodzą widzom bohaterowie świetnej kryminalnej komedii "Dżentelmeni". W głównych rolach m.in. Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Hugh Grant czy Colin Farrell.

Kino Żak jeszcze z seansami online



Czasowe zamknięcie kin spowodowało, że niektóre z nich postawiły na projekcje internetowe, dzięki którym bez ruszania się z domowej kanapy można było obejrzeć najnowsze produkcje, głównie z nurtu kina artystycznego. Na taką formę interakcji z widzem postawiło m.in. Kino Żak, które na razie kontynuuje pokazy w ramach projektu Kino w Twoim Domu.

Pierwszy czerwcowy weekend zdominuje twórczość irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, dwukrotnego laureata Oscara. W czwartek Kino Żak zaprosi na pokazy online filmu "Klient", zaś w sobotę na podobnych zasadach widzowie obejrzą w domu najnowszy film Irańczyka "Wszyscy wiedzą" z Penelope Cruz i Javierem Bardem. Prawdopodobnie będą to już ostatnie seanse online. Kino Żak planuje wznowić normalną działalność w połowie czerwca.