stat

Sentymentalne spacery po Gdyni

17 października 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej

Szlakiem wspomnień dawnych mieszkańców Orłowa będzie można zwiedzić dzielnicę podczas kolejnego spaceru w ramach cyklu Mapa Sentymentalna. Start w niedzielę o godz. 13 na molo zobacz na mapie Gdyni.- Wszystko zaczęło się podczas poprzedniej edycji festiwalu murali Traffic Design - wspomina Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design. - Mieliśmy swoją siedzibę w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej i pojawił się pomysł, aby przy okazji spróbować odtworzyć codzienną historię tej ulicy. O pomoc poprosiliśmy lokalnych seniorów - osoby, które mają najwięcej wspomnień.
Projekt się udał i w ten sposób powstała pierwsza Mapa Sentymentalna, a stowarzyszenie postanowiło kontynuować podobne działania w kolejnych dzielnicach. Późną wiosną opracowano Oksywie i zaczęto prace nad Orłowem.

- Tworzenie Mapy Sentymentalnej każdej dzielnicy rozpoczyna się od warsztatów z seniorami, podczas których przeprowadzamy wywiady i zbieramy wspomnienia - tłumaczy Domańska. - Następnie powstaje katalog z mapą, zdjęciami i spisanymi historiami. Finał to otwarty dla wszystkich spacer, który prowadzi dwóch przewodników: Basia Marchwicka przekazuje prywatne opowieści seniorów, a Marcin Lewandowski z inicjatywy Inne Szlaki osadza je w historycznym tle dzielnicy.
Podobnie będzie w niedzielę podczas spaceru szlakiem sentymentalnych wspomnień dawnych mieszkańców Orłowa. W czasie półtoragodzinnego oprowadzania będzie można dowiedzieć się o mało znanych albo nieznanych historiach o dzielnicy. Przewodnicy będą opowiadać m.in. o budynku tzw. Adlerówki, który w dawnych czasach służył jako internat dla uczniów orłowskiej szkoły plastycznej, a potem przez lata mieszkał w nim jeden z nauczycieli, który wrócił ze zsyłki na Sybir.

Spacerowicze usłyszą też m.in. opowieści o nieistniejącym już kinie Miraż, lokalu Zorba prowadzonym przez Greka w miejscu późniejszego Maxima, "podatku od luksusu", który musieli płacić właściciele willi, wspomnienie pokazowego rozstrzelania mieszkańców przez hitlerowców na Placu Górnośląskim. Dowiedzą się też, skąd się wzięła nazwa Zegarkowo, którą ochrzczono jedno z tutejszych osiedli.

Spacer wystartuje o godz. 13 z orłowskiego mola, a zakończy się niecałe dwie godziny później niedaleko stacji SKM. Uczestnictwo jest bezpłatne. Wydarzenie odbędzie się niezależnie od pogody.

- W przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować ten projekt tworząc mapy pozostałych gdyńskich dzielnicy przy wykorzystaniu interaktywnych rozwiązań i możliwości, jakie daje geolokalizacja - kończy Domańska.