stat

Ślub w 7 minut dla wiecznie młodej pary

11 lipca 2009 (artykuł sprzed 10 lat)
Jakub Knera

Elvis Presley, Lech Walesa, Biały Miś - któraś z tych postaci może udzielić ślubu każdemu. Wystarczy tylko przyjść do Świątyni Miłości, która stoi obok Teatru Wybrzeże.Akcję w ramach drugiej edycji festiwalu Wybrzeże Sztuki przygotowała dwójka trójmiejskich artystów - Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski. Na Targu Węglowym stanęła ozdobiona z zewnątrz roślinnością biała "świątynia", do której prowadzą wyłożone czerwonym dywanem schody. Środek jest zaaranżowany niczym prawdziwa kaplica lub raczej ta znane z Las Vegas, w którym udzielane są fikcyjne śluby. Właśnie one stały się pierwowzorem dla Świątyni Miłości.

- Pomysł był sprowokowany tytułem tegorocznego festiwalu czyli "Forever Young" - opowiada Robert Rumas. - To hasło nieodłącznie kojarzy się z nieśmiertelnym Elvisem Presleyem. Stawiamy świątynię w specyficznym miejscu: na Targu Węglowym, wokół którego są trzy kluby, stoiska z piwem, a już niedługo będzie tutaj jarmark.


W ramach ceremonii można wykupić specjalne pakiety w zależności od tego, kto ma udzielić ślubu - Elvis Presley, Biały Miś czy Lech Walesa (nazwisko celowo pisane bez polskich znaków). W ramach pakietów można usłyszeć m.in. piosenkę "Love Me Tender", "Biały Miś" czy "Mury", dostać obrączki, pamiątkowy certyfikat i butelkę szampana, którą można wypić na specjalnie przygotowanym stoliku przy Cafe Absinthe. Całość jest dokumentowana w postaci zdjęć i filmu, który potem znajdzie się na stronie internetowej.

Ślubom towarzyszą niemałe emocje - w ciągu tygodnia udzielono ich ponad 40. Mimo, że świątynia i całe przedsięwzięcie wygląda raczej kiczowato, wiele osób traktuje ją bardzo poważnie. Śluby są udzielane nie tylko parom heteroseksualnym.

Jak zauważa artysta - kobiety o wiele odważniej reagują na pomysł wzięcia "ślubu". Wiele osób podejmuje decyzję spontanicznie, ale bardzo często trwa to kilka dni.


- Przychodzą różne pary, ale w większości to zakochani ludzie. Mimo, że wszystko traktowane jest z przymrużeniem oka, w momencie w którym muszą złożyć przysięgę, nabierają powagi - opowiada. - Jednak chcemy, aby to, co robimy przede wszystkim miało dużą dozę pozytywnej emocji i poczucia humoru - tłumaczy artysta.

Śluby udzielane są codziennie do 12 lipca od 22 do 1 w nocy. Terminy można rezerwować w kasach Teatru Wybrzeże. Dokumentacje ślubów można obejrzeć na stronie www.swiatyniamilosci.pl