stat

Sposób na nudę: 10 komedii do obejrzenia w domu

3 kwietnia 2020, 16:00
Julia Rzepecka
Najnowszy artukuł na ten temat

Dawid Podsiadło: co z biletami na koncert?

"Nietykalni" - zwiastun:

Pandemia koronawirusa zmusza nas wszystkich do pozostania w domach i utrzymuje w ponurym samopoczuciu. Spróbujmy więc przełamać nieprzyjemny nastrój i sięgnijmy po filmy komediowe, które podniosą nastrój. Poniżej prezentujemy 10 propozycji komedii na poprawę humoru.Gdzie za darmo i legalnie obejrzeć film w internecie?


Pociąg do Darjeeling (2007)Trzech skłóconych ze sobą braci (Owen Wilson, Jason Schwartzman i Adrien Brody) postanawia wyruszyć wspólnie w podróż po Indiach, by odbudować rodzinne więzi.

Wes Anderson tworzy własny gatunek amerykańskiego kina. Jego filmy są nieco ekscentryczne, bardzo plastyczne, zrealizowane w ciekawej formie (warto zwrócić uwagę na jego animacje, np. Fantastyczny Pan Lis). Reżyser dba o każdy, nawet najmniejszy detal. Jego filmy nawiązują do estetyki retro, czasem oscylując na granicy kiczu. Całość uzupełniają absurdalne, a nawet zwariowane żarty sytuacyjne.

Vinci (2004)Cuma (Robert Więckiewicz), złodziej antyków, wychodzi z więzienia dzięki pomocy pasera, który zleca mu kradzież "Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci. Teraz musi skompletować ekipę.

"Vinci" to nawiązanie do filmów typu "Vabank", gdzie śledząc kryminalną zagadkę, poznajemy bohaterów i ich charaktery. Juliusz Machulski, reżyser filmu, przeczytał o kradzieży obrazu Mony Lisy w Paryżu w 1911 roku i to podsunęło mu pomysł na scenariusz. Zdjęcia Edwarda Kłosińskiego pięknie pokazują Kraków z początków ubiegłej dekady. W filmie występują (mało wtedy jeszcze znani): Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński czy Kamilla Baar.

Nadchodzące imprezy online


- W "Vinci" chcę wrócić do początków swojej drogi filmowej - mówił reżyser w wywiadach. - Do inteligentnego kryminału, w którym bohaterowie wodzą siebie i widza za nos.

Miś (1980)Prezes klubu sportowego "Tęcza" Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) próbuje przekroczyć granicę, zostaje jednak zatrzymany w kraju. Nie ma wątpliwości, że za wszystkim stoi jego była żona Irena (Barbara Burska), która próbuje uniemożliwić mu wyjazd z Polski. Kobieta nie chce dopuścić, aby Ochódzki dostał się do Londynu i opróżnił założone wspólnie konto.

"Miś" to kultowa komedia o absurdach życia w Polsce Ludowej, w której roi się od klasycznych dziś scen z barów mlecznych, urzędów i sklepów. Film po 40 latach od premiery nadal bawi, a wiele dialogów na stałe weszło do języka potocznego.

Seksmisja (1983)Dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej zostają odhibernowani w 2044 roku, wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet.

Kiedy na ekranach kin pojawiła się "Seksmisja", zrealizowana w konwencji science fiction, z miejsca podbiła serca widzów, jak i krytyków. Machulskiemu udało się połączyć potężny ładunek komizmu z satyrą totalitaryzmu. Za sukcesem filmu stoi również aktorstwo: świetna rola Jerzego Stuhra jako rubasznego Maksa i kreacja Olgierda Łukaszewicza jako wrażliwego Alberta. "Seksmisja" to kolejna kopalnia najbardziej znanych dialogów w historii polskiego kina.

Nietykalni (2011)Sparaliżowany milioner Philippe zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieścia z kryminalną przeszłością - Drissa. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek wielu przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.

Film w tragikomiczny sposób pokazuje, jak dwie zupełnie nieprzystające do siebie osoby mogą się wzajemnie uzupełniać. Siłą filmu jest specyficzny, ale subtelny humor i żarty poprowadzone w umiejętny sposób - ponieważ ich obiektem jest nie człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim, tylko jego relacja z nowym opiekunem. To film, po którym czujemy się szczęśliwsi i lżejsi. Oparty na prawdziwej historii, otrzymał 11 nagród i 31 nominacji.

Big Lebowski (1998)Jeffrey Lebowski pada ofiarą fatalnej pomyłki i postanawia odnaleźć swojego bogatego imiennika, w celu uzyskania rekompensaty za zniszczony przez włamywaczy dywan.

Nieporadni bohaterowie stają się ofiarami własnej osobowości, co prowadzi do nieprawdopodobnych i śmiesznych sytuacji. Czarna komedia braci Cohen to historia, w której wszyscy knują przeciwko sobie. Jednak główny bohater, Koleś (ang. Dude, w którego wcielił się Jeff Bridges, to kompletny luzak. Człowiek bezrobotny, który nie przejmuje się takimi drobnostkami jak pieniądze. Czuje się wolny, a z każdej, nawet najgorszej sytuacji potrafi się szybko pozbierać.

Dziennik Bridget Jones (2001)Ekranizacja powieści Helen Fielding. 32-letnia Bridget Jones zaczyna prowadzić intymny dziennik, który pomaga jej odmienić swoje życie.

Bridget Jones (Renée Zellweger) to samotna 32-letnia kobieta, której noworoczne postanowienia to: schudnąć 10 kg, ograniczyć papierosy i alkohol oraz poznać życiowego partnera. Jednak nie jest to łatwe, gdy znajomi przypominają o tykającym zegarze biologicznym, rodzina zdaje się być w rozsypce, a kariera stanęła w miejscu. Bridget, która przez swoją niezdarną naturę i niewyparzony język prowokuje komiczne sytuacje, wpada w oko swojemu szefowi. Jednak na horyzoncie pojawia się gburowaty prawnik, Mark Darcy (Colin Firth). Świat Bridget nie jest przesadnie różowy, jak to bywa w komediach romantycznych. Film odkrywa przed nami prawdziwe, często komiczne zagwozdki, z którymi muszą sobie radzić bohaterowie. To jedna z tych historii, do której z przyjemnością się wraca.

Ace Ventura: Psi detektyw (1994)Detektyw specjalizujący się w odnajdywaniu zaginionych zwierząt poszukuje ukradzionego delfina - maskotki drużyny futbolowej.

Ace Ventura jest zwariowanym i ekscentrycznym detektywem, ale to właśnie z tego względu do dziś rozbawia widzów na całym świecie. Nie ulega wątpliwości, że film nie osiągnąłby takiego efektu, gdyby nie Jim Carrey, który wcielił się w głównego bohatera. Gra aktorska Carrey'a jest specyficzna, pełna zupełnie absurdalnych żartów, gestów i dziwacznych zachowań. Jego niesamowita, plastyczna twarz w połączeniu z brawurowym humorem sprawiła, że stał się gwiazdą, którą albo się kocha, albo nienawidzi.

Kac Vegas (2009)Czterech przyjaciół spędza wieczór kawalerski w Las Vegas. Następnego dnia okazuje się, że przyszły pan młody zaginął, a pozostali nie pamiętają, co wydarzyło się w nocy.

Kac Vegas to lekka komedia z rubasznym humorem. Nie jest to pewnie film dla każdego, niektórzy bardziej ambitni widzowie mogą poczuć się zniesmaczeni żartami proponowanymi przez reżysera. Jednak mimo prostej fabuły film broni się dzięki aktorom (Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms) oraz sprawnemu poprowadzeniu historii. A aby przekonać się, co naprawdę działo się pamiętnej nocy, trzeba poczekać do ostatniego napisu końcowego.

Kiler (1997)Jerzy Kiler, warszawski taksówkarz, przypadkowo zostaje wzięty za płatnego zabójcę i umieszczony w areszcie. Wyciąga go stamtąd boss świata przestępczego, który oferuje mu nowe zadanie.

Zestawienie zamykamy jedną z najsłynniejszych polskich komedii, której dialogi widzowie znają na pamięć. To oczywiście "Kiler" Juliusza Machulskiego. Prześmieszni bohaterowie (komisarz Jerzy Ryba, Stefan Siarzewski "Siara", Ryszarda - żona "Siary", senator Ferdynand Lipski czy "Wąski"), wartka akcja, rewelacyjne dialogi i przezabawne sytuacje składają się na niestarzejącą się komedię, która rozśmiesza do łez.