stat

Stefan Wesołowski nominowany do Paszportów Polityki

6 grudnia 2017, 9:00
Łukasz Stafiej

Gdański kompozytor i muzyk Stefan Wesołowski został nominowany do Paszportów Polityki - jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w kraju.Stefan Wesołowski pochodzi z muzycznej rodziny z Gdańska. Komponować zaczął w wieku 16 lat, pisząc pieśni dla gdańskich dominikanów (dla nich stworzył m.in. utwór "Kompleta"). Obecnie jest jedną z wyraźniejszych postaci na polskiej scenie współczesnej kameralistyki łączonej z eksperymentalną elektroniką.

Studiował na Académie Musicale de Villecroze we Francji. Kilka lat temu współpracował jako krytyk muzyczny z portalem Trojmiasto.pl. Potem w całości poświęcił się muzyce. Jest związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records, francuską Ici D'ailleurs i brytyjskim wydawcą Mute Song. Na swoim koncie ma m.in. nagraną we współpracy z Michałem Jacaszkiem płytę "Treny", ścieżkę dźwiękową do nominowanego do nagród BAFTA filmu "Listen to Me Marlon" w reżyserii Stevana Rileya oraz autorskie albumy: "Liebestod" z 2013 oraz wydany w tym roku "Rite of the End".

- Podczas prac nad ostatnią płytą w rozmowie z portalem Trojmiasto.pl Wesołowski deklarował: - Nie widzę sensu w definiowaniu jakości muzyki czy drogi artystycznej w oderwaniu od globalnej sceny. Albo coś jest dobre wszędzie, albo nigdzie.
To właśnie za tegoroczny album gdański artysta nominowany jest do nagrody kulturalnej Paszporty Polityki w kategorii "Muzyka popularna" obok zespołu Hańba oraz rapera Marka Pędziwiatra.

Uzasadniając wybór jeden z nominujących krytyków muzycznych, Jarek Szubrycht napisał: "Twórczość Wesołowskiego jest eklektyczna na miarę czasów - artysta za równorzędne narzędzia pracy ma skrzypce i komputer, a w jego muzyce zaduma muzyki sakralnej sprzed wieków w naturalny sposób spotyka się ze spuścizną dwudziestowiecznych awangardzistów.

Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w kraju. Przyznawana jest ona przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz - od 2016 roku - kultura cyfrowa. W tym roku artyści zostaną nagrodzeni po raz 25. Gala odbędzie się 9 stycznia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Warto przypomnieć, że album "Rite of the End" został nominowany również przez kapitułę pomorskich nagród muzycznych Doki 2017 w kategorii "Album".