Światowy dzień kota. Imprezy dla miłośników futrzaków w Trójmieście

17 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

Z okazji Światowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, odbędzie się w Trójmieście szereg imprez adresowanych do futrzaków i ich właścicieli. Przed nami drzwi otwarte w trójmiejskich schroniskach, pokazy, konkursy kocich piękności, a także interaktywna wystawa "O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka".Dla miłośników kotów każdy kolejny dzień z ukochanym pupilem jest jednym wielkim świętem. Raz do roku, 17 lutego, świętują oni jednak w szczególny sposób i to na skalę globalną.

Głaszczemy, miziamy, pomagamy

Wzorem Włochów, którzy już w 1900 roku zainicjowali obchody Światowego Dnia Kota, dokarmiając populację futrzaków zamieszkujących rzymskie Koloseum, również w Trójmieście będziemy mieli okazję wspomóc potrzebujące zwierzaki, do czego zachęcają pracownicy i wolontariusze schronisk.

W piątek, 17 lutego, w godzinach 17-20, gdańskie Schronisko Płomyk organizuje zbiórkę karmy i kocich akcesoriów w sieci sklepów Zoo Delikatesy.

Uspokajamy wszystkich, którzy słyszeli o kwarantannie w Promyku. W rozmowie z nami kierownik schroniska Piotr Świniarski zapewnił, że koty są odporne na groźną dla psów parwowirozę, a goście będą się poruszać po obiekcie wyznaczonym bezpiecznym szlakiem, głównie do biura i woliery.

- Będziemy szczególnie wdzięczni za mokrą karmę wysokomięsną oraz żwirek - mówi wolontariuszka z Kociej Ekipy Promyka, Anna Sadowska.

Do obchodów Światowego Dnia Kota włączyło się oliwskie zoo. Zobacz, na co polują tamtejsze lwy.


Promykowe wolontariuszki będzie można spotkać w C.H. Madison, w C.H. Kowale na oraz w P.H. Ujeścisko. Z kolei w sobotę, 18 lutego, w godzinach 11-15, koty z Promyka odwiedzą bibliotekę "Pod Kotem i Myszą" na ulicy Lelewela 21/22 zobacz na mapie Gdańska. Te koty, choć z Promyka, również są "bezpieczne" i mogą opuścić teren schroniska.

- Tą akcją chcemy zaznaczyć, że koty ze schroniska potrafią świetnie wpasować się w tkankę miasta i nie musimy poznawać ich tylko zza krat schroniskowych klatek. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zgadza się z nami i stąd to niecodziennie spotkanie autorskie - zaznacza Małgorzata Zawadzka, kocia wolontariuszka.
Wielki finał świętowania Dnia Kota przypadnie na niedzielę 19 lutego. Od godziny 11 do 15 w schronisku mieszczącym się przy ul. Przyrodników 14 zobacz na mapie Gdańska będzie można odwiedzić i pogłaskać koty, wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych o kocich zachowaniach oraz poznać specyfikę ich języka. Zobacz szczegółowy program. Organizatorzy apelują jednak, aby z uwagi na kwarantannę poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach.

- W niedzielę, w związku z kwarantanną, będzie można poruszać się po schronisku wyłącznie po wytyczonym szlaku do kociej woliery - nie będzie wstępu na część psią. Chcemy uniknąć sytuacji, w której nasi goście przeniosą wirus do domu - mówi Piotr Świniarski ze schroniska Promyk. - Dla kocich amatorów będą jednak dostępne atrakcje w budynku administracji m.in. koty dostępne do adopcji, a w sali dydaktycznej konkursy i zabawy dla dzieci. Dla nich przygotowano również część edukacyjną poświęconą właściwej opiece nad kocimi przyjaciółmi. Koty z woliery będzie można zarezerwować do adopcji i po kilku dniach (podczas których zwierzęta przejdą obowiązkowe badania przedadopcyjne) odebrać ze schroniska.
W schronisku obecnie przebywa około 70 kotów, z tego kilkanaście jest przygotowanych już bezpośrednio do adopcji.

Spotkanie dla zakochanych w kotach organizuje również gdyńskie Schronisko OTOZ Animals "Ciapkowo". W sobotę 18 lutego od godz. 11 odbędzie się tam dzień otwarty, podczas którego na miłośników futrzaków będą czekały m.in. loteria fantowa, słodkie upominki oraz mnóstwo zwierzaków do wymiziania i głaskania.

Odbędzie się również tradycyjna zbiórka prezentów dla podopiecznych schroniska, a ci, którzy zechcą kociakom stworzyć kochający dom, będą mogli dokonać adopcji.

Konkurs kocich piękności odbędzie się 19 lutego w Galerii Bałtyckiej. Zobacz naszą relację z jednego z jednej z wcześniejszych wystaw.

Kocie walentynki w oliwskim zoo

Oliwskie zoo świętuje "Walentynki pod znakiem kota" od 14 do 18 lutego. W programie znajdą się m.in. prelekcje na temat zwyczajów godowych, życia wspaniałej dziewiątki oliwskich kotów, konkursy, warsztaty rękodzielnictwa ekologicznego i ognisko.

Kulminację obchodów walentynek i Międzynarodowego Dnia Kota zaplanowano na 19 lutego. O 11 w sali dydaktycznej zaprezentowany zostanie materiał o życiu kotów, zwłaszcza dziewięciu gatunków reprezentujących w gdańskim zoo rodzinę kotowatych, zwanych wspaniałą dziewiątką (są to lew, tygrys, puma, gepard, serwal, ryś, żbik i kot arabski).

Podczas walentynek w zoo nie zabraknie również okazji, aby robić sobie zdjęcia z oliwskimi kotami, a poprzez media społecznościowe oraz przy stanowisku z ogniskiem, będzie można zagłosować na swojego ulubieńca.

Pokaz kocich piękności

Do obchodów Światowego Dnia Kota włącza się również Galeria Bałtycka, zapraszając 19 lutego w godz. 12.30-18 na niecodzienny konkurs piękności. Kotki i kocury, koty różnych ras z całego świata, będą prezentowały swoje wdzięki, a zwycięzca otrzyma tytuł Najpiękniejszego Kota.

Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostaną atrakcyjne gry i zabawy. Dorośli będą mogli mogli natomiast zasięgnąć wiedzy na temat hodowli futrzaków bezpośrednio od specjalistów.

Jeśli ktoś kocha koty tak mocno jak sztukę, z pewnością wybierze się do Spichlerza Opackiego na wystawę zatytułowaną "O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka".

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. W czasie jej trwania organizatorzy zachęcają do udziału w cyklu spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztatów, lekcji muzealnych powiązanych tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Oferta jest kierowana do wszystkich grup wiekowych.

A jeśli mieszkacie w Gdańsku i opiekujecie się kotem lub kotami, możecie wygrać karmę dla pupili i atrakcyjne upominki w konkursie fotograficznym - wystarczy podesłać zdjęcie gdańskich kotów z opiekunem bądź opiekunami. Organizator przewiduje przyznanie dziesięciu nagród dla uczestników. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie pełnoletni mieszkańcy Gdańska.
Czy masz w domu kota?
45%

tak, mam jednego kota

30%

mam kilka kotów

10%

nie, ale kiedyś miałe(a)m

5%

nie, ale kiedyś będę mieć

2%

nie, ale dokarmiam okoliczne koty

0%

nie, ale wspomagam organizacje pomagające kotom

8%

nie, nie lubię kotów

zakończona

łącznie głosów: 1133