Świętuj urodziny Heweliusza

27 stycznia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Rafał Borowski
Pokaz wideo mappingu, który odbył się na Ratuszu Staromiejskim 28 stycznia.


W czwartek rozpocznie się kolejna edycja Święta Gdańskiej Nauki. Data rozpoczęcia dziesięciodniowej imprezy nie jest przypadkowa. Właśnie wtedy przypada 405. rocznica urodzin Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma i browarnika. Z tego powodu na miłośników złotego trunku czeka szereg dodatkowych atrakcji.Święto Gdańskiej Nauki to cykliczna impreza organizowana przez Fundację Gdańską, promująca pasję do nauki wśród wszystkich pokoleń gdańszczan. Trwające dziesięć dni święto to także okazja do bliższego zapoznania się z dorobkiem najwybitniejszych nadmotławskich naukowców: Jana Heweliusza, Daniela Fahrenheita czy Artura Schopenhauera.

- Stało się już tradycją, że nowy rok rozpoczynamy Świętem Gdańskiej Nauki. To coroczne spotkanie jest okazją do celebrowania i oddawania hołdu naszym gdańskim uczonym, a przede wszystkim nieśmiertelnemu dorobkowi Jana Heweliusza: mistrza nauk, astronoma i browarnika - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Huczny początek 10-dniowej imprezy

Pierwszy dzień imprezy przypada w najbliższy czwartek. Z tej okazji, w okolicach pomnika Heweliusza przy Ratuszu Staromiejskim odbędzie się szereg wydarzeń. Pierwszym z nich jest widowisko plenerowe "Urodziny Heweliusza", zorganizowane przez Klub "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Zorganizowana z wielkim rozmachem akcja teatralna upamiętniająca dokonania wielkiego, gdańskiego astronoma, rozpocznie się o godz. 18.

Kolejną atrakcją jest "Dzień piwowara", który o godz. 16 rozpocznie się w pobliskim Wielkim Młynie. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników złotego trunku. W programie wydarzenia znajduje się m. in. spotkanie z piwowarem, który opowie o technikach tworzenia piwa, wykład o tym, jak stworzyć piwo w domowych warunkach, degustacja wybranych gatunków piwa, a także pokaz warzenia specjalnego piwa "Hewelianum".

Trójwymiarowe projekcje po zmroku

Atrakcją, która zwieńczy pierwszy dzień Święta Gdańskiej Nauki, będzie pokaz tzw. wideo mappingu. Co kryje się za tym określeniem? Będzie to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk, prezentowany na ścianach Ratusza Staromiejskiego. Trwające 5 minut projekcje "Śladami Gdańskiej Nauki" będą przedstawiały historię gdańskich naukowców. Wyświetlanie pokazów odbędzie się w godz. od 18:50 do 22:40, z częstotliwością co 25 minut.

- Ogromne zainteresowanie świętem motywuje do poszerzania programu o nowe i niecodzienne inicjatywy, które z pewnością wzbudzą i w tym roku państwa zainteresowanie oraz w kreatywny sposób pozwolą odkrywać zagadnienia nauki - dodaje Mateusz Kusznierewicz, prezes Fundacji Gdańskiej.
10 dni wypełnionych kreatywnymi atrakcjami

Jak już wcześniej wspomniano, czwartkowe atrakcje z okazji 405. urodzin Heweliusza to tylko pierwsza odsłona dziesięciodniowej imprezy. Spośród kolejnych wydarzeń Święta Gdańskiej Nauki, warto wymienić m.in. spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i dotychczas jedynym Polakiem w kosmosie, warsztaty "Astrokonstruktorzy" polegające na samodzielnym budowaniu przyrządu do obserwacji nieba czy grę miejską "Śladami Jana Heweliusza".

Święto Gdańskiej Nauki potrwa do 6 lutego. Szczegółowy program imprezy oraz lokalizację poszczególnych atrakcji znajdziecie na załączonej poniżej grafice.

Program Święta Gdańskiej Nauki (pdf)
Co wiesz o Janie Heweliuszu?
3%

nic nie wiem o tej postaci

13%

to, że był naukowcem związanym z Gdańskiem

61%

był astronomem i piwowarem

23%

sporo wiem o nim, bo interesuję się historią miasta

zakończona

łącznie głosów: 164