stat

Sylwester z filmowymi gwiazdami. Co proponują trójmiejskie kina?

27 grudnia 2019, 17:00
Tomasz Zacharczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

860 kg butelek zebrano w noc sylwestrową

Nicole Kidman, Charlize Theron, Piotr Adamczyk, Cezary Pazura czy Anna Dereszowska - nowy rok w Trójmieście możemy powitać w towarzystwie gwiazd polskiego i światowego kina. Sylwestrowe maratony filmowe to nie tylko opcja dla tych, którzy nie mogą na dłużej oderwać się od wielkiego ekranu, ale również sposób na niekonwencjonalne świętowanie ostatnich godzin 2019 roku. Przeglądamy najciekawsze propozycje przygotowane przez trójmiejskie kina.Sylwester w Trójmieście


Sylwestrowe pokazy filmowe jeszcze kilka lat temu traktowano w kategoriach ciekawostek, dziś specjalne oferty kin już nieszczególnie dziwią. Tym bardziej, że coraz częściej seansom towarzyszy wyjątkowa oprawa, wytrawny poczęstunek i możliwość obejrzenia niektórych tytułów jeszcze przed ich oficjalną premierą. Za taką przyjemność w Trójmieście, w zależności od tego na co sobie pozwolimy, trzeba zapłacić od 48 do nawet 230 złotych za osobę.

Multikino: przede wszystkim polskie kinoGdańskie Multikino, do czego już nas przyzwyczaiło w poprzednich latach, dla miłośników filmu przygotowało w sylwestrową noc dwa zestawy zawierające po trzy tytuły. Spośród sześciu propozycji znajdziemy aż cztery polskie produkcje, jedną europejską (reżyserowaną przez Polaka skądinąd) oraz hollywoodzki przebój w doborowej obsadzie. Połowę z tych filmów można będzie obejrzeć w sylwestra przedpremierowo.

Repertuar kin w Trójmieście


Pierwszy zestaw tworzą w całości rodzime tytuły. Jeszcze przed oficjalną premierą (która przypada 3 stycznia) widzowie gdańskiego Multikina obejrzą najnowszy film Macieja Kawulskiego, który na początku 2019 roku debiutował "Underdogiem". Tym razem świeżo upieczony filmowiec, a szerszej publiczności znany jako jeden ze współautorów marki KSW, kino sportowe zamienia na sensację. "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" odsłoni przed nami kulisy mafijnych porachunków w latach 90. ubiegłego stulecia. Wzięty temat, dość "egzotyczna" obsada. Obok Marcina Kowalczyka (Magik z "Jesteś Bogiem") i Tomasza Włosoka ("Underdog", "Diablo. Wyścig o wszystko") na ekranie m.in. Natalia Szroeder, Natalia Siwiec, Waldemar Kasta czy Piotr Rogucki.

Drugą przedpremierową propozycją w tym zestawie jest "Mayday" - damsko-męska komedia oparta na sztuce, która tylko w Polsce wystawiana była tysiące razy w kilkudziesięciu teatrach w całym kraju. Piotr Adamczyk zagra mężczyznę lawirującego pomiędzy dwiema kobietami (Anna Dereszowska i Weronika Książkiewicz), którego w końcu dopada pech, a tajemnica podwójnego życia wychodzi na jaw. Film twórców takich przebojów jak "Planeta Singli" czy "Lejdis".

Pierwszy sylwestrowy zestaw uzupełnia jeszcze jedna polska komedia. "Futro z misia" to wielki powrót na ekran obsady znanej z kultowego "Chłopaki nie płaczą". Na ekranie Lubaszenko, Pazura, Milowicz, Zbrojewicz czy Łazuka.

W drugim sylwestrowym zestawie Multikina znajdziemy najnowszy film Romana Polańskiego, "Oficer i szpieg" oraz świeżą premierę - "Pana T." w reżyserii Marcina Krzyształowicza z plejadą polskich aktorów (Wilczak, Braciak, Stankiewicz, Mecwaldowski, Bohosiewicz, Guzik, Nowicki, Bończak). Zestaw uzupełnia jeszcze hollywoodzka produkcja "Gorący temat". To oparta na faktach historia pracownic stacji Fox News, które ujawniły medialny skandal z udziałem szefa stacji, Rogera Aliesa, i znacznie przyczyniły się tym samym do rozgłosu ruchu #metoo. "Gorący temat" przedstawią trzy gorące nazwiska: Nicole Kidman, Margot Robbie oraz Charlize Theron.

Sylwestrowe maratony w gdańskim Multikinie startują o 19. Za pojedynczy bilet zapłacimy 48 zł.

Helios: polskie kino i kobiety HollywoodZbliżony repertuar sylwestrowych maratonów filmowych proponują trójmiejskie kina sieci Helios. W Gdańsku i Gdyni przygotowano dwa zestawy, a każdy z nich oferuje dwie produkcje. Wszystkie cztery tytuły podczas nocy sylwestrowej w Heliosie możemy obejrzeć jeszcze przed ich oficjalną polską premierą.

Pierwszy zestaw koncentruje się na polskich produkcjach. Znajdziemy tu wspomniane już "Mayday" oraz "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". W drugim obejrzymy już zagraniczne produkcje - "Gorący temat" oraz "Judy". Ostatni z tych filmów opowiada o słynnej aktorce i wokalistce, Judy Garland. Artystka znana z występów w "Alicji w Krainie Czarów" czy jednej z wersji "Narodzin gwiazdy" przez całą karierę borykała się z mnóstwem problemów, od niskiej samooceny po uzależnienie od leków. Tytułową rolę gra Renee Zellweger.

Pojedynczy bilet na dowolny zestaw w Heliosie kosztuje 60 zł. Cena zawiera symboliczną lampkę szampana, którą możemy wznieść noworoczny toast w kinie. Początek sylwestrowych maratonów o 21:45.

Gdyńskie Centrum Filmowe: impreza z Judy GarlandBiografia słynnej gwiazdy będzie tematem przewodnim sylwestrowej zabawy w GCF. Zanim o 21:30 wyświetlony zostanie film "Judy" z Renee Zellweger, już o 18 widzowie obejrzą odnowione cyfrowo "Narodziny gwiazdy" z 1954 roku, w którym to filmie Garland wystąpiła u boku Jamesa Masona. W przerwie pomiędzy filmami zaplanowano poczęstunek, a przed rozpoczęciem sylwestrowych pokazów mały aperitif. Imprezę zwieńczy noworoczny toast około 23:30.

Wejściówki w cenie 120 zł od osoby można kupić wyłącznie w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Kino Kameralne Cafe: filmowa i kulinarna uczta w wersji deluxeW przypadku nocy sylwestrowej w Kinie Kameralne Cafe zaproponowany przez organizatorów film wydaje się być jedynie przystawką do bogatej uczty kulinarnej. W ramach zakupionego biletu będziemy mogli przetestować trzydaniowe menu. Na kolację od 20 organizatorzy zapraszają do hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town. W menu takie przysmaki jak consome wołowo-drobiowe z borowikami, warzywnym tagliatelle czy lanymi kluskami, dorsz sous vide czy na deser ciasto marchewkowe. Zaplanowano również degustację win. W tle jazzowa muzyka oraz przegląd informacji i zwiastunów nadchodzących filmowych nowości w 2020 roku.

Gdy nakarmimy ciało, przyjdzie pora, by zadbać o duszę. O 21:30 w Kinie Kameralne Cafe pokaz najnowszego filmu Romana Polańskiego. "Oficer i szpieg" opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę ojczyzny. Po uwięzieniu Dreyfusa nowy szef wywiadu odkrywa, że dowody przeciwko skazańcowi zostały spreparowane. Mężczyzna stanie przed dylematem: czy ujawnić aferę, która wywoła międzynarodowy skandal, czy ocalić błyskotliwą karierę i przemilczeć odkryte nieprawidłowości.

Po seansie widzowie powitają Nowy Rok lampką szampana. Bilet obejmujący kolację i pokaz filmowy kosztuje 230 zł od osoby. Zakupu można dokonać przez internet oraz w kasach kina na ul. Lektykarskiej 4 w Gdańsku.