Symphonica: ostre brzmienia w Filharmonii

10 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

Publiczność pokochała Symphonicę, dziękując owacjami na stojąco. Widowisko multimedialne, w którym zaiskrzyły pozornie różne światy - orkiestra symfoniczna, opera i muzyka metalowa wybrzmiało na deskach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Gościem specjalnym w Gdańsku była charyzmatyczna Małgorzata Ostrowska. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem wystartuje druga edycja wydarzenia.Symphonica to widowisko pełne mocnych, gitarowych brzmień, które narodziło się w 2014 roku w Rzeszowie. Z gdańskiej sceny wybrzmiało osiemnaście utworów m.in. takich zespołów jak: Metallica, Nirvana, AC/DC, Aerosmith czy Nightwish. Publiczność miała okazję usłyszeć "Smells like teen spirit" zespołu Nirvana w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej i Moniki Pilarczyk, "Phantom of the opera" zespołu Nightwish w wykonaniu Sylwii Lorens oraz Damiana Ukeje, "Jeremy" zespołu Pearl Jam w wykonaniu Karola Śmiałka oraz "Nothing Else Matters" zespołu Metallica w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej i Damiana Ukeje.

Publiczność początkowo spokojnie przyglądała się temu, co dzieje się na scenie, ale po kilku utworach dała się porwać w wir rocka, energicznie podrygując w pozycji siedzącej, innym razem - podskakując w rytm muzyki. Wszystko dzięki charyzmatycznym wokalistom, którzy nieustannie nawiązywali z nią kontakt, zarówno wzrokowy, jak i fizyczny. Tym, co zwracało uwagę był dobrze zgrany zespół, pomiędzy którym można było wyczuć chemię i wzajemną życzliwość. Niestety można było odczuć, że czasami wokaliści mieli problem z odsłuchem.

Uwagę przyciągały również kreacje - niektóre kontrowersyjne, jak czarny anioł Karola Śmiałka, inne bajeczne, jak balowe suknie Sylwii Lorens. Wisienką na torcie był występ tancerki, której ciało było pokryte farbą w kolorach nieba i ziemi. Tancerka towarzyszyła Sylwii Lorens w utworze Habanera. Największe wrażenie na publiczności zrobiły dwa wykonania solowe - na basie i na perkusji. Muzycy Adamczyk i Hady zebrali najgorętsze oklaski. Na koniec wszyscy wystąpili wspólnie w utworze "The final countdown" zespołu Europe.

Na bis artyści zagrali niespodziankę, którą publiczność rozpoznała już od pierwszych dźwięków - utwór "Szklana pogoda" w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej. Jako drugi bis, ponownie wybrzmiał utwór "Enter Sandman" zespołu Metallica, tym razem w wykonaniu wszystkich artystów.

Jak zapowiedział Mikołaj Blajda, druga część widowiska, która właśnie powstaje będzie prezentacją polskiej muzyki rockowej lat osiemdziesiątych. "Symphonica II - polish edition" prawdopodobnie wybrzmi również w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Na gdańskiej scenie wspólnie wystąpili: zwycięzca pierwszej edycji programu "The Voice of Poland" Damian Ukeje, sopranistka Sylwia Lorens, charyzmatyczna Monika Pilarczyk, aktor, tancerz i wokalista Karol Śmiałek. Gościem specjalnym była Małgorzata Ostrowska. Całość dopełniała Orkiestra Polskiej Filharmonii Podkarpackiej oraz Łukasz Adamczyk (bas), Piotr Czerwiński i Kuba Żytecki (gitary), Kamil Barański (piano), Mirosław Hady (perkusja). Koncert prowadził dyrygent Mikołaj Blajda. Autorem wizualizacji jest Szymon Kamykowski.

Fragment utworu "The Final Countdown" w wykonaniu wszystkich artystów:
Czy muzyka rockowa i filharmonia to dobre połączenie?
83%

tak, lubię takie nieoczywiste połączenia

8%

tak, ale artyści powinni prezentować się elegancko i z klasą

8%

nie, nie lubię takich połączeń

1%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 120