Szczyl i "Polska Floryda" w B90. Gdynianin, który namieszał w polskim rapie

21 października 2021, 17:00
Mateusz Groen

"Polska Floryda" to tytuł wydanej właśnie płyty Szczyla. Młody raper z Gdyni promuje swój debiutancki krążek utworem "Cień" nagranym wspólnie z Piotrem Roguckim. Niecodzienny styl rapera i odwołania do starej szkoły rapu sprawiły, że zyskuje on coraz większe grono fanów, a przez ekspertów określany jest jako nadzieja polskiego rapu. Już niedługo materiał z nowej płyty można będzie usłyszeć na żywo. Szczyl wystąpi w sobotę, 23 października w klubie B90.Poznajcie Szczyla, młodego rapera z GdyniMłody wie, co rapujeSzczyl, czyli Tymoteusz Rożynek wypłynął, gdy po wypuszczeniu utworu "Druga dekada" pod skrzydła wzięła go wytwórnia SBM Label założona przez Białasa i Solara. Szczyl nagrywał w ramach projektu SB Starter, którego celem jest promowanie młodych, rapowych talentów. Po znakomicie przyjętym utworze "Banda", młody gdynianin wypuścił jeszcze m.in. single: "Hiphopkryta" czy "Anastazja" - one również cieszyły się i nadal cieszą sporą popularnością.

Teraz nadszedł czas na kolejny utwór "Cień", nagrany wspólnie z Piotrem Roguckim. Ostatni singiel i teledysk promuje debiutancki album Szczyla, wydany w Sony Music Entertainment Poland, zatytułowany "Polska Floryda". Nowy klip do emocjonalnego kawałka obrazowo przedstawia Szczyla jako pracownika korporacji, który przepełniony goryczą wizualizuje swoje swoje mroczne myśli, w których strzela do ludzi z karabinu. Scenariusz tego teledysku powstał na podstawie rozmów reżysera i artysty. Rozmów o prawdziwych zdarzeniach i prawdziwych emocjach.

- Często nie jesteśmy gotowi, żeby zmierzyć się z własnym cieniem. To długi i wyczerpujący proces. Wystarczy czasem jedna sytuacja, żeby szala naszych emocji się przelała. Rodzi się złość, którą zbyt często wyładowujemy na najbardziej bezbronnych, czyli naszych najbliższych - ale oni nam wybaczą znacznie szybciej niż my sami wybaczymy sobie samym. Nasz cień to właśnie my sami i my sami powinniśmy sobie wybaczyć, aby móc iść dalej - mówi Kuba Bujas, reżyser teledysku.

Nadchodzące wydarzenia w TrójmieścieMłody raper, stara szkołaPrócz piosenki "Cień", na płycie znalazło się jeszcze 13 utworów, w tym wspomniana "Anastazja" nagrana z Tymkiem, "Bang" produkcji Kubiego (współpracującego m.in. z Malikiem Montaną, Żabsonem, czy Whitem 2115) i "Fenomenalny" - utwór stworzony z Pezetem.

Fani Szczyla podkreślają, że warto przesłuchać cały album i zobaczyć, jak ciekawie młody raper przeprowadza słuchacza przez nowe wątki ze swojego życia. Jego album to zmierzenie się jednocześnie z przyszłością, jednak wciąż patrząc na przeszłość. Każdy utwór zawiera moment kulminacyjny. Słychać, że nowa płyta rapera została przemyślana i prezentuje spójny jednocześnie różnorodny muzycznie materiał. Słychać tutaj nie tylko rap i trap. Piosenka "Byłaś ze mną wczoraj" zatopiona jest w indie rockowych rytmach połączonych z rapem, podobnie jak "Cień", w której czuć rockowy styl Roguckiego, znanego z zespołu Coma.

Czytaj też: Odmieniona Margaret wraca na scenę i zagra w Sfinksie

Wielu znawców polskiego rapu podkreśla dojrzałość i muzyczną wyobraźnię Szczyla, zachwala to, że w swojej muzyce nie idzie na łatwiznę, nie sięga po najprostsze środki i wróży mu świetlaną karierę. W jego piosenkach czuć zamiłowanie do oldschoolowego stylu rapu i świadome podejście do hip-hopu. Muzyka Szczyla nie jest tak oczywista, jak to bywa obecnie wśród przedstawicieli nowej szkoły rapu. Młody gdynianin tworzy swoistą hybrydę nowej i starej szkoły, pozostając jednocześnie artystą autentycznym i wiarygodnym dla słuchaczy.

- Bardzo świeży, zróżnicowany muzycznie krążek. Podoba mi się i warto było na niego trochę poczekać. Będę na pewno jeszcze odpalał parę razy, żeby go przemyśleć, porozkminiać teksty i poprzeżywać. Zapętlam sobie Cień i Bang. Miłego świętowania. Dzięki za album - pisze jeden z fanów rapera.

"Polska Floryda" na żywoJuż w najbliższą sobotę, 23 października w klubie B90 odbędzie się koncert promujący nową płytę Szczyla. Jak "Polska Floryda" zostanie przyjęta przez trójmiejskich fanów rapera? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.
Jakie koncerty najbardziej lubisz?
9%

najlepiej kilkudniowe festiwale

23%

duże i na otwartej przestrzeni

9%

duże, ale na zamkniętej przestrzeni

23%

raczej kameralne

7%

niewielkie, jak np. muzyka na żywo

29%

nie lubię koncertów

zakończona

łącznie głosów: 399

Opinie wybrane


wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.