Sztuka Solidarności: rusza IV Solidarity of Arts

7 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat Esperanza znaczy nadzieja. Relacja z widowiska
Szefem spektaklu Stańko+ będzie oczywiście trębacz Tomasz Stańko Więcej zdjęć (3)

Szefem spektaklu Stańko+ będzie oczywiście trębacz Tomasz Stańko

fot. Caroline Forbes / ECM

Szefem spektaklu Stańko+ będzie oczywiście trębacz Tomasz Stańko

fot. Caroline Forbes / ECM

Już w najbliższą środę o 19.30 występem Maxima Vengerova, jednego z najlepszych na świecie wirtuozów skrzypiec, zostanie zainaugurowana IV edycja festiwalu Solidarity of Arts. Gwiazdy światowego formatu wystąpią również podczas sobotniego widowiska jazzowego Stańko+, największego show tego festiwalu (początek o 20.30). W sobotę o 20 uroczyście odciśnie swoją dłoń Quincy Jones w Alei Gwiazd.Festiwal Solidarity of Arts nie może się odbyć bez gwiazd i koncertów na najwyższym poziomie - mówi Magdalena Malara, rzecznik prasowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. - Maxim Vengerov to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. Pozyskanie tak znanego nazwiska graniczyło z cudem, ale dzięki znakomitej renomie festiwalu jak i samej Filharmonii Bałtyckiej występ tego wirtuoza stanie się faktem.

8 sierpnia o godzinie 19.00 na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Maxim Vengerov wystąpi podczas koncertu zatytułowanego "W poszukiwaniu muzycznej doskonałości". Będzie to wydarzenie niezwykłe, ponieważ po raz pierwszy na tej scenie wspólnie zabrzmią skrzypce Stradivariusa, na których Vengerov gra od dziecka, oraz organy, przy których zasiądzie wirtuoz tego instrumentu, profesor Roman Perucki. Wystąpi również młoda, ale niezwykle utalentowana polska skrzypaczka, Maria Włoszczowska oraz kwintet złożony z muzyków PFB. W tej niezwykłej konfiguracji brzmieniowej usłyszymy utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego.

W sobotę o godz. 20.30 na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się widowisko Stańko+, największe show tegorocznej edycji SofA. Będzie to nie tylko wielkie święto polskiego jazzu, bo dla samego artysty to wymarzony sposób na uczczenie pięćdziesięciolecia działalności scenicznej i 70. rocznicy urodzin.

- Solidarity of Arts to najlepszy festiwal w Polsce - mówi Grzech Piotrowski, który zaprezentował swój projekt World Orchestra w ubiegłym roku. - Jest to widowisko niepowtarzalne, ponieważ na scenie spotykają się muzycy z całego świata, którzy w większości przypadków nie znali się osobiście i nigdy wcześniej ze sobą nie grali. Faza przygotowań jest długa, ale właśnie dzięki temu jest to wydarzenie magiczne i nie da się go z niczym porównać.

Sobotni koncert odbędzie się na dwóch scenach i centralnej platformie wychodzącej w publiczność. Konstrukcja powstanie za Polską Filharmonią Bałtycką, w miejscu ubiegłorocznego show Marcusa Millera. Największą atrakcją, obok występu gospodarza spotkania Tomasza Stańki, będzie pierwszy występ w Polsce wielkiego jazzmana i legendy światowego show biznesu, Quincy Jonesa. Publiczność będzie miała również okazję podziwiać wspaniałą grę jednej z najlepszych orkiestr jazzowych Europy, Bigbandu Radia Północnych Niemiec. Równie znakomici są pozostali zaproszeni goście. Na scenie wystąpi kameruński basista Richard Bona, amerykańska piosenkarka r&b, jazzowa i funki Chaka Khan, Mika Urbaniak, R.U.T.A. Beat i Power of the Horns Brass Ensemble. Kompozycje Krzysztofa Komedy wykonają: Stanisław Soyka, Kayah, Monika Brodka, Urszula Dudziak oraz Bigband NDR. Pod koniec koncertu zaprezentowana zostanie jedna z najsłynniejszych kompozycji Komedy, kołysanka "Sleep Safe and Warm" napisana do filmu "Rosemary's Baby" w przygotowanej specjalnie na tę okazję aranżacji Adama Sztaby.

Podczas autorskiej części widowiska Tomasz Stańko zagra przynajmniej jeden z utworów, które znajdą się na jego najnowszej, mającej ukazać się na początku 2013 roku płycie zatytułowanej "Wislawa", zadedykowanej przez artystę Wisławie Szymborskiej. Stańko wykona również utwór pt. "Song for Solidarity", skomponowany specjalnie na tę okazję.

- Muzycy, których zaprosiłem w zeszłym roku do udziału w koncercie byli zachwyceni a zarazem zaskoczeni, że w Polsce organizuje się tak ogromny festiwal w momencie, kiedy muzyka na świecie pikuje, sprzedaż płyt maleje, zamyka się kluby i przez to jest coraz mniej miejsc do grania. A mówimy przecież o muzyce niszowej! Jeżeli tylko organizatorzy wytrzymają i miasto będzie trwało w artystycznym uniesieniu, to na pewno SofA wyrośnie na jeden z najlepszych i największych festiwali na świecie - mówi Grzech Piotrowski.

Podczas tegorocznej edycji Solidarity of Arts Maxim Vengerov i Quincy Jones zostawią odcisk dłoni w Alei Gwiazd na gdańskiej Ołowiance. Zostanie również odsłonięty odcisk dłoni Jose Carrerasa, który w kwietniu koncertował w trójmiejskiej Ergo Arenie.

W następnych tygodniach w ramach festiwalu odbędą się jeszcze: 17 sierpnia - Ceremonia wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska - Neptuny 2012 (Dwór Artusa) oraz wernisaż i uroczyste otwarcie "Koncertu na wstążki" - instalacji przestrzennej Jerzego Janiszewskiego (skwer przy Wielkim Młynie). 30 sierpnia w kinie Neptun premiera filmu Michała Bielawskiego "Mundial. Gra o wszystko". Z kolei 2 września - polska premiera kantaty "Genesis" (Polska Filharmonia Bałtycka). Zobacz szczegółowy program.
Solidarność
29%

to mit - istnieje tylko na transparentach

15%

w życiu zdarza się rzadko, ale w sztuce częściej

56%

jest możliwa wśród ludzi dobrej woli

zakończona

łącznie głosów: 106