Tajemniczy koncert we Wrzeszczu

30 lipca 2020, 8:30
Alicja Olkowska

Kupujesz bilet na koncert, wiesz kto zagra, ale nie wiesz... gdzie. Tego dowiadujesz się dopiero chwilę przed wydarzeniem, gdy wraz z organizatorami spacerem zmierzasz do celu, zwiedzając przy okazji dzielnicę. Cykl tajemniczych koncertów "Nowe idzie od morza do Wrzeszcza" ruszył w środę wieczorem. Otworzył go klarnecista Wacław Zimpel, który zagrał na terenie kortów tenisowych przy ul. PodleśnejMapka. Kolejne wydarzenia co środę, a każde w innym, bardzo nietypowym miejscu.Koncerty w Trójmieście


W praktyce wygląda to tak: kupujemy bilet na wybrany koncert w ramach cyklu i czekamy na e-maila od organizatora, który wskaże w nim miejsce spotkania. Tak było w środę wieczorem, gdy grupa uczestników zebrała się o godz. 20 we Wrzeszczu na skwerze przy ul. Klonowej 1, a dokładnie przy pomniku zaprojektowanym przez Alfonsa Łosowskiego, który znajduje się tuż obok budynku dawnej kawiarni Cristal. Już samo miejsce zbiórki miało drugie dno, ponieważ organizatorzy z Fundacji Palma, Natalia Koralewska i Jakub Knera, chcą jak najwięcej opowiedzieć o dzielnicy i urozmaicić drogę na koncert lokalnymi smaczkami. Dlatego też w e-mailu informacyjnym napisali krótki opis wspomnianego pomnika.

Skąd pomysł na taką formułę cyklu?

- Pomysł wziął się z naszych dotychczasowych muzycznych zainteresowań i działań, które organizujemy we Wrzeszczu. Postanowiliśmy połączyć muzykę z wycieczką przez dzielnicę, dzięki czemu zyska ona nowy kontekst, a w formie wycieczki w nieznane miejsca, ludzie będą ją inaczej odbierać - mówi Jakub Knera.
- Wszystkie koncerty odbędą się w innej lokalizacji. Przy wyborze miejsca kierowaliśmy się przede wszystkim tym, aby otoczenie współgrało z twórczością danego artysty czy artystki. Zarówno pod kątem nastroju i klimatu, jaki i tematyki, o której opowiada w swojej muzyce - dodaje Natalia Koralewska.
Tajemniczy koncert we Wrzeszczu na terenie kortów tenisowych:
Uczestnicy na środowy koncert szli do docelowego miejsca w trzech turach (każda z pięciominutowym odstępem). W e-mailu informacyjnym organizator zasugerował wygodne obuwie na płaskiej podeszwie. Konieczna również była maseczka ze względów bezpieczeństwa. Każdy musiał także pokazać dokument ze zdjęciem, aby potwierdzić udział.

Finalnie koordynatorzy zaprowadzili uczestników na teren kortów przy ul. Podleśnej, zapewniając jednocześnie spacer po urokliwych uliczkach Wrzeszcza. Na miejscu czekała na nich niewielka, ale świetnie nagłośniona i oświetlona scena, położona w malowniczym, otoczonym ścianą lasu terenie. Widzowie mogli usiąść na murku, niektórzy przezornie wzięli za sobą poduszki, ktoś nadmuchał sofę.

Chwilę po godz. 21 pojawił się Wacław Zimpel, klasycznie wykształcony klarnecista, który nie boi się odważnych muzycznych eksperymentów i zdobywa coraz większą popularność grając free jazz. Minimalistyczny, jednak pełen elektronicznych odwołań koncert, zakończył się punktualnie o godz. 22. Dźwięki, które tego wieczoru usłyszeliśmy, wspaniale wypełniły tę pozornie nieprzystosowaną do muzyki przestrzeń.

- Wrzeszcz jest dzielnicą pełną ciekawych, nieoczywistych miejsc, które z jednej strony mają interesującą historię, a z drugiej są piękne pod kątem krajobrazowym. Mamy nadzieję, uda nam się słuchaczy zaskoczyć, pokazać Wrzeszcz od innej strony - mówiła Natalia Koralewska.
W ramach cyklu "Nowe idzie od morza do Wrzeszcza" usłyszymy jeszcze Wczasy (5.08), Sutari (12.08), Piernikowskiego (19.08) oraz Błoto (26.08). Nie warto zwlekać z kupnem biletów, ponieważ te na pierwszy koncert wyprzedały się do ostatniego miejsca.