Sztuka ozdabiania ciała: czarno-białe tatuaże

27 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Mateusz Groen
Artyści ze studia Sztorm tattoo podczas pracy. Więcej zdjęć (20)

Artyści ze studia Sztorm tattoo podczas pracy.

fot. facebook.com/SztormTattoo

Artyści ze studia Sztorm tattoo podczas pracy.

fot. facebook.com/SztormTattoo

Obecnie tatuaże nie budzą już takich kontrowersji czy negatywnych skojarzeń jak choćby kilkanaście lat temu, dzięki czemu liczba ich fanów stale rośnie. Coraz częściej można spotkać na ulicy osoby, których ciało pokrywają malunki, a ostatnimi czasy szczególnym zamiłowaniem cieszą się te wykonane w odcieniach bieli, czerni i szarości. Zapytaliśmy lokalnych tatuażystów o najmodniejsze obecnie trendy.5
miejsce: Studia tatuaży
w rankingu Studia tatuaży
Veles
Gdynia, Ignacego Krasickiego 2
8.8/10
+ Oceń

Tatuaż - nie byle jaka ozdobaTatuaż w obecnych czasach nie musi mieć głębokiego znaczenia czy drugiego dna. Najważniejszym i kluczowym aspektem jest fakt, czy ozdoba podoba się osobie wytatuowanej, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego artysty, wzoru i miejsca na ciele - to w końcu malunek, który zostanie z nami na wiele lat.

- Kilka lat temu namiętnie tatuowano sobie łapacze snów czy znaczki nieskończoności, następnie piórka i strzałki. Obecnie najwięcej zapytań dotyczy realistycznych wilków z lasem na przedramieniu, jednak popularność danych motywów zmienia się bardzo często. W pewnym momencie następuje przesyt podobnych tatuaży i klienci odchodzą od danego tematu. Natychmiast pojawia się kolejny trend i cykl rozpoczyna się na nowo - odpowiada pracownik ze Sztorm tattoo.
Sam podział na tatuaże czarno-białe i kolorowe jest najprostszym rozróżnieniem. Odnosi się jedynie do kolorów tuszy, wykorzystywanych przy zdobieniu ciała. Co jest mimo wszystko sporym uproszczeniem, ponieważ w "worku" tatuaży czarno-białych możemy wyróżnić wiele stylów, w których specjalizują się różni artyści.

- W naszym studiu tatuażu wykonujemy prace w stylach neotradycyjnym, newschool, caligrafii, sketch, dotwork i blackwork. Jeżeli artysta specjalizuje się w jakimś stylu, który do nas przemawia, warto wybrać się właśnie do niego - wtedy mamy pewność, że wyjdziemy ze studia zadowoleni. Często też klient znajduje sobie jakiś wzór i chce właśnie to. Po pierwsze żaden szanujący się artysta nie skopiuje czyjejś pracy, a po drugie pamiętajmy, że taki tatuaż nigdy nie będzie taki sam - opowiada przedstawiciel Black Cats Tattoo.
Bardzo rzadko zdarza się osoba, która wykonuje każdy rodzaj tatuaży, dlatego tatuatorzy na pewnym etapie swojej pracy zaczynają specjalizować się w konkretnej dziedzinie.

- Wiedząc, że ilu klientów, tyle preferencji, w naszym studio pracuje aż 13 tatuażystów i każdy z nich realizuje nieco inny styl prac, więc zdarzają nam się sytuacje, w których musimy odmówić wykonania jakiegokolwiek pomysłu. Każdy znajdzie tutaj artystę dla siebie i często zdarza się, że ta sama osoba tatuuje się u nas u kilku osób - dodaje Sztorm tattoo.

Czarny tatuaż, czyli uniwersalny?- Tatuaże czarno-białe mają większą liczbę zwolenników. Czarny barwnik znacznie dłużej utrzymuje się na skórze, chociaż nie do końca tylko kolor ma tutaj znaczenie. Obecnie większość osób planuje wykonanie sobie klasycznych, czarno-białych tatuaży. Sporo z nich decyduje się na wzory, które są "modne", takie jak np. wilk, las, ponadczasowe czaszki, róże z diamentem, mandale, zegary, są to wzory, które wykonuję przynajmniej raz w tygodniu, a zatem dość często - odpowiada Monika Hermann z Art tattoo studio.
Ostatnimi czasy styl dotwork, czyli rysunki na ciele cieniowane kropkami, zdobył spore grono fanów. Jego delikatnie wyglądające wzory zagościły na rękach wielu osób. Co oprócz tego jest modne?

- Z pewnością śmiało można stwierdzić, że czarno-szary realizm trafia do najszerszego grona odbiorców i cieszy się niesłabnącą popularnością. W przypadku bardzo szerokiego spektrum tatuaży graficznych trendy zmieniają się praktycznie z sezonu na sezon. Jeszcze kilka lat temu prym wiodła trashpolka czy dotwork, dziś są to już style nieco mniej popularne. Obecnie na topie jest ignorant, czyli malutkie tatuaże, często bardzo słabe technicznie (choć nie jest to regułą!), zwykle o charakterze humorystycznym. Jaki styl będzie najmodniejszy w kolejnym sezonie? Ciężko przewidzieć. Niemniej, ilu klientów, tyle preferencji. To, że obecnie jeden styl jest modny nie znaczy, że artyści tatuujący w innym nie mają pełnych rąk pracy - odpowiada przedstawiciel Sztorm tattoo.

Studia tatuaży w Trójmieście


Duże urozmaicenie w studiach tatuażu daje nam możliwość wyboru tatuażysty, którego prace najbardziej pasują do naszego gustu. Wśród nich znajdziemy m.in. osoby zajmujące się realizmem, których prace wyglądają jak przelane fotografie na ciało czy też wielu bardziej graficznych artystów.

- Każdy z nas ma swoje preferencje i lubi bardziej lub mniej wykonywać pewne wzory. W jednych czuje się lepszy, w innych wzorach gorszy. Ja też mam swoje "ulubione" style np. realistyczny, ale są też takie, których się nie czuję (śmiech). To nie mój przedział i od razu przy rozmowie z potencjalnym klientem mówię, czy się podejmuję wykonania pracy czy też nie - dodaje Monika Hermann z Art Tattoo studio.
Dlatego pamiętajmy, żeby podczas szukania studia tatuażu starać się dobierać artystę na podstawie jego prac czy portfolio pasującego pod nasz pomysł. Każdy tatuażysta mniej lub bardziej wyróżnia się własnym stylem, który będzie wyczuwalny w wykonanej na naszym ciele pracy.

- Katalogi nie stworzą nikomu indywidualnego projektu zgodnego z oczekiwaniami, mogą nawet doprowadzić do sytuacji, w której ten sam tatuaż nosi kilka osób. A przecież każdy z nas chce posiadać unikalny wzór. Ponadto artysta poza wykonaniem projektu w danej stylistyce, dobierze rozmiar i dopasuje kompozycję anatomicznie do miejsca, w którym ma zostać wykonany. Tak, aby prezentował się naprawdę efektownie i budził zachwyt. Nie ma przecież nic gorszego, niż źle dopasowany tatuaż, który zamiast cieszyć sprawia, że mamy ochotę go zakryć - dopowiada przedstawiciel ze studia Sztorm tattoo.
Sztorm Tattoo:
Co sądzisz o tatuażach?
33%

uwielbiam je, sam(a) mam kilka na ciele

22%

bardzo mi się podobają, ale sam(a) nie posiadam

5%

podobają mi się, ale u kogoś

13%

nie jestem ich zwolennikiem, ale mi nie przeszkadzają

27%

nie podobają mi się, uważam, że to oszpecanie ciała

zakończona

łącznie głosów: 1091