stat

Trupa Trupa wystąpi na ważnym amerykańskim festiwalu

11 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Gochniewski

Trójmiejski zespół Trupa Trupa jest na coraz większej fali. Muzycy miniony rok zakończyli uznaniem ich płyty za jedną z najlepszych na świecie w 2017, a obecny rozpoczynają z zaproszeniem na popularny festiwal - SXSW.SXSW, czyli South by Southwest, który odbywa się w teksańskim Austin, początkowo był jedynie lokalną imprezą muzyczną. Jednak na przestrzeni trzech dekad swojej działalności przerodził się w giganta, wyznaczającego trendy w niemal każdej dziedzinie społecznej i popkulturalnej. W tym czasie zdołali się na nim pojawić chociażby Barack Obama, Bruce Springsteen, Bill Gates czy nawet Edward Snowden. Co roku na festiwalu występuje kilka tysięcy muzyków, wyświetlanych jest kilkaset filmów, do tego dochodzą wykłady i warsztaty poświęcone muzyce, filmowi, grom komputerowym, polityce, jedzeniu, nowym technologiom, sportowi czy literaturze.

Jak widać, SXSW to festiwal już jedynie z nazwy. Bo faktycznie to gigant wykraczający poza wszelkie festiwalowe standardy. Odbywające się na kilku przecznicach wydarzenie co roku przyciąga do Teksasu kilkaset tysięcy ludzi z całego świata, którzy biorą udział w prezentowaniu wszystkiego, co najnowsze i najważniejsze w przedstawianych kategoriach. South by Southwest tak naprawdę pokazuje i przewiduje pewne trendy. Jest także świetną okazją do promocji oraz ogromnym wyróżnieniem dla wszystkich, którzy się tam pojawiają.

Trupa Trupa: Najważniejsze dla nas są piosenki

Trupa Trupa - "To Me":


Polacy, którzy mieli okazję tam gościć to chociażby Brodka, Hańba! czy The Dumplings. Do tego grona dołączy trójmiejski zespół Trupa Trupa, który mimo tego, że zarzeka się, iż muzykę robi przede wszystkim dla siebie, zyskał międzynarodowe uznanie. Ostatnia płyta, "Jolly New Songs", została zrecenzowana przez "Pitchfork", uznana za jedną z najlepszych w mijającym roku przez amerykański "Newsweek" i cieszy się bardzo dużym uznaniem w całej Europie. Zespół przygotowuje się właśnie do trasy po Francji i Szwajcarii.

- Zaproszenie na festiwal przyszło do nas w bardzo dobrym momencie - zauważa Grzegorz Kwiatkowski, wokalista grupy Trupa Trupa. - Po rankingu amerykańskiego "Newsweeka" i recenzji w "Pitchforku" rzeczywiście wytworzyło się w Stanach Zjednoczonych pewne zainteresowanie naszą muzyką.
Recenzje nowych płyt z Trójmiasta: Trupa Trupa

Trójmiejska formacja, która bardzo świadomie, ale bez zbędnego pośpiechu buduje swoją markę, będzie miała kolejną okazję do tego, aby przekonać do siebie nowych odbiorców. W końcu muzyka w naszym kraju uznawana za niszową, za granicą wcale taka niszowa nie jest. Nie tylko ze względu na większą liczbę mieszkających w poszczególnych krajach ludzi, ale przede wszystkim poprzez zupełnie inny rynek i jego kształtowanie.

Trupa Trupa nie kryje zadowolenia z tego, co się wokół zespołu dzieje, ale jednocześnie tonuje nastroje.

- Zaprezentowanie piosenek z nowej płyty na żywo, w takim miejscu i takim czasie, jest dla nas potencjalnie bardzo dobrą sytuacją. Ale jak będzie finalnie, przekonamy się na własnej skórze już wkrótce - mówi Kwiatkowski.
Festiwal South By Southwest odbędzie się w dniach 9-18 marca.