Urodzinowy koncert Kobiet w Żaku

30 października 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Jakub Knera

Mimo, że do Dnia Kobiet zostało jeszcze kilka miesięcy, swoje święto będą obchodzić już w najbliższy piątek, 31 października. Imprezę z okazji 10. urodzin organizuje bowiem trójmiejska formacja Kobiety, która przygotowała niezwykły koncert z tuzinem zaproszonych gości.Kobiety w Trójmieście kojarzy chyba każdy, a takie kawałki jak "Marcello" czy "Pozwól sobie" stale grane są w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych. Zespół istnieje już niemal 10 lat, a najbliższy piątek będzie doskonałą okazją, by uroczyście świętować tę rocznicę.

Wszystko zaczęło się wiosną 1999 roku (dokładnie 8 marca - urodziny obchodzone będą więc z małym wyprzedzeniem) kiedy Grzegorz Nawrocki powołał grupę i nagrał z nią debiutancką płytę zatytułowaną "Kobiety". Pochodzący z niej utwór "Marcello" szybko zdobył szczyty list przebojów.

Trzy lata później formacja wydała kolejną płytę zatytułowaną "Pozwól sobie". Kobiety zaczęły stawać się coraz bardziej popularne: zdobywały nagrody, wystąpiły m.in. w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce oraz na festiwalu Dni Polskiej Kultury "Nowa Polska" w Paryżu.

- Z muzyką, którą gramy ciężko jest przebić się do szerszego obiegu - przyznaje Grzegorz Nawrocki. - Ale najważniejsze jest, że robimy to co kochamy.

Ostatnią, wydaną przed rokiem, płytą zespołu jest krążek "Amnestia", który szerokim echem odbił się na polskiej scenie muzycznej. Liczne koncerty, nominacja do Paszportu Polityki czy rewelacyjny koncert na festiwalu Heineken Open'er potwierdziły, że zespół wciąż jest w doskonałej formie.

Zespół od czterech lat gra w niezmiennym składzie, w którym oprócz Grzegorza Nawrockiego jest Nela Gzowska, Paweł Nowicki i Karol Pawłowski.

Podczas piątkowego koncertu Kobietom towarzyszyć będzie sama muzyczna śmietanka: Leszek Możdżer, Tymon Tymański, Przemek Dyakowski, Maciek Cieślak, Marsija, Tomek Ziętek, Piotr Pawlak, Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Adriana Zjawiona, Mariusz Stawski, Anna Miądowicz czy M.Bunio.S. Cały występ będą ubarwiać kolorowe wizualizacje Monsieur Zupika.

- Nie zabraknie nowych aranżacji, koncertowej energii, a przede wszystkim dobrej zabawy - opowiada Nawrocki.

Czego zespołowi można życzyć z okazji dziesięciolecia? - Przede wszystkim tego, byśmy nie mieli tak długich przerw między nagrywaniem płyt i żebyśmy mogli jak najwięcej koncertować - odpowiada Nawrocki. - Czyli, żebyśmy po prostu mogli jak najczęściej grać naszą muzykę.

Piątkowy występ w Żaku zostanie zarejestrowany, a później wydany na płycie DVD. Warto zachować bilet z koncertu, bowiem będzie można go wymienić na koncertową płytę zespołu kiedy ta się ukaże.