Urodziny w muzeum inne niż wszystkie

17 października 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Jakub Knera

Urodziny z piratami, rycerzami Okrągłego Stołu czy księżniczką z zamkniętej wieży? Czemu nie. Gdańskie Muzeum Historyczne rusza z nowym projektem "Historyczne Urodziny", w ramach którego najmłodsi będą mogli spędzić swoje urodziny w Dworze Artusa w klimacie ulubionych bajek.- Nie zastanawiamy się jak do muzeum przyciągnąć dzieci, ale co zrobić żeby nie chciały stąd wyjść -zapowiadają organizatorzy projektu.

Czyżby jeszcze nie tak dawno popularne spędzanie urodzin w restauracji miało konkurencję? Na to się zapowiada.

"Historyczne urodziny" są ciekawą formą przyjęcia dla milusińskich, która poza zabawą, ma także walor edukacyjny - impreza bowiem odbywa się w zabytkowej przestrzeni, w której najmłodsi mogą podziwiać wiekowe eksponaty.

- Wszystko zaczęło się od tego, że zadzwoniła do nas pani z zapytaniem czy nie organizujemy tutaj urodzin dla dzieci - opowiada Marcin Urbański z Działu Edukacji, Promocji i Public Relations w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. - Trochę nas to zaskoczyło, ale pomyśleliśmy "czemu nie?" i postanowiliśmy zrealizować taki projekt.

To już drugi w tym sezonie pomysł Działu Edukacji, Promocji i PR-u gdańskiego muzeum. Miesiąc temu instytucja wystartowała z pierwszym takim pomysłem zatytułowanym "Sowoty". Projekt ten polega na tym by dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w lekcjach muzealnych, podczas których maluchy w niekonwencjonalny sposób wprowadzane są w meandry historii i tajemnic eksponatów muzealnych.

Pomysł zdaje się doskonale walczyć ze stereotypem muzeum, kojarzonego głównie z nudą i długimi wycieczkami, pełnymi niezrozumiałych objaśnień.

- Nasze zajęcia to nie tylko zwiedzanie poszczególnych sal, ale przede wszystkim współuczestnictwo, akcja, elementy dramy. Przygotowujemy je pod względem merytorycznym dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat - wyjaśnia Urbański. - Muzea często są traktowane jako instytucje martwe i skostniałe. Strasznie nas to boli i chcemy zmienić ten wizerunek. Przebieramy się z najmłodszymi i razem z nimi się bawimy. Najlepiej spytać dzieci jak im się tutaj podoba, to chyba najlepszy wskaźnik.

W nowym projekcie muzeum dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Najmłodsi mogą przebrać się za rycerzy, królów, królowe i damy dworu by razem stworzyć "urodzinowy" dwór królewski. Wszyscy oprowadzani są przez pracowników muzeum, także przebranych w epokowe stroje.

Projekt "Sowoty" również cieszy się dużym zainteresowaniem - w ciągu kilku dni od informacji, zgłosiło się tylu chętnych, że większość terminów na te zajęcia muzeum ma już zajęte.

Oba projekty działają od początku bieżącego roku szkolnego. Oprócz nich, w od wtorku do piątku odbywają się zorganizowane zajęcia dla grup szkolnych. - Na wszystkie zajęcia jest tak dużo chętnych, że często brakuje nam obiektów i ludzi do pracy - wyjaśnia Urbański. - Kiedy Marszałek, Rada Miasta lub Pan Prezydent chcą zorganizować uroczystości to my musimy liczyć się z koniecznością przekładania lekcji, co nie jest proste, ze względu na ich ogromną ilość.

Koszt imprezy urodzinowej to 300 zł, jeśli bierze w niej udział do 10 osób lub 400 zł, dla 15 osób. W tej cenie muzeum zapewnia zajęcia, sale oraz dwie osoby z muzeum - oprowadzającą i zajmującą się logistyką.

Pierwsze "Historyczne Urodziny" odbędą się już 25 października. Zapisów można dokonywać telefonicznie.
Informację o wszystkich aktualnych zajęciach w muzeum można znaleźć na stronie www.mhmg.pl