VR w Trójmieście. Gdzie spróbować?

19 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Kornel Machnikowski
Gogle VR przenoszą graczy do zupełnie innych światów. Na zdjęciu: VR Studio Gdynia. Więcej zdjęć (18)

Gogle VR przenoszą graczy do zupełnie innych światów. Na zdjęciu: VR Studio Gdynia.

źródło: facebook.com/vrstudio.gdynia

Gogle VR przenoszą graczy do zupełnie innych światów. Na zdjęciu: VR Studio Gdynia.

źródło: facebook.com/vrstudio.gdynia

Wirtualna rzeczywistość (VR) już dawno przestała być futurystycznym marzeniem. Stała się technologią dostępną na wyciągnięcie ręki. Coraz częściej posiłkuje się nią biznes i przemysł, ale w tym tekście skupimy się na rozrywkowym wymiarze VR-u. Gdzie można go spróbować, ile to kosztuje i jakie doznania oferuje?Strefy VR w Trójmieście


W Trójmieście salonów VR nie brakuje. Oferują zarówno seanse, w których tylko obserwujemy otoczenie, np. jadąc kolejką górską lub płynąc łodzią podwodną, ale też gry, gdzie stajemy się częścią wirtualnego świata i możemy na niego wpływać za pomocą kontrolerów trzymanych w dłoniach. W wirtualnych światach możemy skakać z samolotu, zdobyć Everest, stoczyć walkę bokserską, a także ochronić świat przed inwazją zombie. Mniej popularne, chociaż równie interesujące, mogą być propozycje edukacyjne i artystyczne - największą ofertą tego typu może pochwalić się w Muzeum II Wojny Światowej.

VR dla graczyNajwiększy salon VR w Trójmieście znajdziemy w Gdyni, jest to VR Studio Gdynia. Na dziewięciu stanowiskach VR goście mogą skorzystać z ponad 100 gier i pokazów, w tym Angry Birds VR, Batman Arkham VR czy też Everest VR. Możliwa jest wspólna gra nawet dla sześciu osób, w czasie której gracze widzą się nawzajem w świecie gry. Na jednym stanowisku (bez ograniczenia liczby graczy) za 30 minut zapłacimy 39 zł, natomiast za 60 minut - 59 zł. Przy dwóch stanowiskach będzie to odpowiednio 69 i 109 zł.

W VR Studio oferowane są też zniżki. Przychodząc we dwoje, za 30 minut zapłacimy 59 zł, a godzina to koszt 89 zł. Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą bawić się za darmo, jeżeli przyjdą z opiekunem, który opłaci swoją grę (promocja ważna od poniedziałku do piątku do godz. 17). Jest też coś dla wytrwałych graczy - przy rezerwacji na dwie godziny kolejne 30 minut otrzymamy gratis.

W Gdańsku odwiedzić możemy VR SPACE Gdańsk. Do dyspozycji graczy oprócz gogli i kontrolerów trzymanych w dłoniach jest także profesjonalny fotel rajdowy umożliwiający przeżycie emocji za kierownicą sportowych aut. W innych symulacjach przenieść możemy się na dachy wieżowców i głęboko pod wody oceanów. Salon organizuje także turnieje w grach VR (m.in. Beat Saber).

W VR SPACE w przerwie od wirtualnych światów zagramy też w tradycyjne gry na konsolach, a nawet w planszówki.

Za pół godziny zabawy zapłacimy 29 zł, godzina to koszt 49 zł. Przejażdżka samochodem VR to wydatek rzędu 19 zł za 30 minut i 35 zł za godzinę zabawy.

Kolejnym miejscem w Gdańsku jest Fantomatyka - pub, w którym każdy gracz znajdzie coś dla siebie od planszówek, przez konsole retro, aż po Play Station 4 i właśnie VR. Wszystko to na dwóch piętrach obiektu.

Gry VR rezerwować można na godziny w systemie single-player (49 zł/godz., a od poniedziałku do piątku do godz. 15 - 39 zł), gdzie możemy wymieniać się na jednym stanowisku ze znajomymi. Znajdziemy tam pełen wachlarz doznań związanych z VR, od poczucia prędkości i wysokości, aż po gry, w których musimy wykazać się celnością i sprawnością.

System multiplayer (98 zł/godz., pon-pt do 15 - 78 zł/godz.) to dostęp do dwóch stanowisk, gdzie oprócz wszystkich wcześniej wymienionych atrakcji mamy też dostęp do gier, w których gracze mogą widzieć się nawzajem.

Inną propozycją w Gdańsku jest Virtual Planet. Studio dysponuje trzema stanowiskami oraz ponad 80 różnorodnymi aplikacjami i grami VR. Jest to jedyne w Trójmieście miejsce wyposażone w bieżnię Virtuix Omni, która sprawia, że w grze mamy lepsze poczucie ruchu, możliwość chodzenia, biegania i skakania.

Virtual planet organizuje też ciekawe wyzwania dla swoich gości. W każdym miesiącu można próbować pobić rekord w określonej grze, a zwycięzcy nie płacą za wizytę. Dodatkowo mogą otrzymać voucher na kolejną sesję.

Cennik Virtual Planet prezentuje się następująco:
Gogle: 25 zł - 15 minut; 40 zł - 30 minut; 60 zł - 60 minut
Bieżnia: 60 zł - 30 minut; 100 zł - 60 minut

Wirtualną rozrywkę znaleźć możemy też w niektórych escaperoomach. Przykładem może być Questrooms, który w Gdańsku oprócz tradycyjnych pokoi zagadek oferuje też wiele atrakcji z goglami VR, w tym wirtualny escaperoom, zagadki logiczne i tradycyjne już wyzwanie polegające na przechodzeniu po desce między dwoma wieżowcami.

Cennik usług VR w Questrooms: 60 minut (do czterech osób) - 79 zł; 60 minut (dwa stanowiska, do ośmiu osób) - 119 zł.

Rozrywka VR przy okazjiW niektórych miejscach zabawa z VR stanowi tylko jedną z wielu możliwości spędzania wolnego czasu. I tak w gdańskim Loopy's World, obok całej masy atrakcji dla najmłodszych, od jakiegoś czasu znaleźć możemy też Cyber Strefę, w której czekają na dzieci atrakcje w 5D z użyciem gogli VR. Wejście do strefy jest dodatkowo płatne.

Inną propozycję opierającą się na wirtualnej rzeczywistości znajdziemy na Fun Arenie. Dostępne są tam stylizowane na kosmiczne kapsuły stanowiska 9D VR Cinema. Seanse przenoszą nas do magicznych krain, zabierają na przejażdżkę kolejką górską lub wywołują gęsią skórkę horrorem na żywo. Żeton na jeden seans kosztuje 15 zł.

Przejście po desce nad przepaścią... VR Studio Gdynia:

Edukacyjna strona wirtualnej rzeczywistościW Muzeum II Wojny Światowej możemy zetknąć się z zupełnie inną twarzą wirtualnej rzeczywistości. Jest to pierwsza placówka muzealna w Europie, która wybudowała na swoim terenie wystawę VR. Składa się z ponad 100 stanowisk. Zwiedzający mogą odbyć wirtualny spacer po muzeum, a także przenieść się w czasie dzięki panoramom Westerplatte, w których wkomponowane zostały materiały archiwalne.

W muzeum prezentowany jest też fabularyzowany film historyczny zrealizowany w technologii VR. "Kartka z powstania" przenosi widzów bezpośrednio do Warszawy, gdzie poznają oni historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Kartka ta miała odmienić jego dalsze losy.

(Zwiedzanie wystawy głównej Muzeum: bilet normalny - 23 zł, ulgowy - 16 zł, dodatkowo seans "Kartki z powstania - 7 zł")

Czytaj także: Muzeum od kuchni. Co kryją podziemia Muzeum II Wojny Światowej?

Grałe(a)ś kiedyś w gry VR?
26%

tak, wiele razy

18%

tak, raz czy dwa i wystarczy mi

44%

nie, ale chętnie spróbuję

12%

nie, wolę inne rozrywki

zakończona

łącznie głosów: 274