W Oliwie powstało centrum gier planszowych

14 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Arnold Szymczewski

Blisko 200 gier, w tym najpopularniejsze tytuły. A do tego właściciel, który planszówkami pasjonuje się od początku lat 90. W Oliwie otwarto Krolm, czyli centrum gier planszowych.Wszyscy miłośnicy gier planszowych znają Rebela, czyli nie tylko jeden z najstarszych sklepów z takimi grami w Trójmieście, ale od kilku lat także wydawcę z sukcesami. Firma się rozwija, niedawno otworzyła swój trzeci sklep w Trójmieście (po centrali na ul. Matejki we Wrzeszczu i sklepie w Centrum Riviera w Gdyni, kolejny oddział powstał w Galerii Metropolia).

Czytaj także: Stworzyli firmę, bo lubią grać. Tak powstał Rebel

Ale Rebel nie jest na rynku sam i właśnie rośnie mu konkurencja.

Lokal przy ul. Poczty Gdańskiej 3 zobacz na mapie Gdańska to nowe miejsce dla pasjonatów gier planszowych. Znajdziemy tu 200 popularnych tytułów.

- Przekułem pasję w coś pożytecznego. Jest wiele lokali, gdzie możemy sięgnąć po tytuły gier planszowych, ale zwykle jest to dodatek do lokalu. Ja pragnąłem, aby to był główny punkt programu. By gracze poczuli, że to oni są najważniejsi - mówi Adam Świsłowski, założycielKrolm.
Właściciel zadbał, by oprócz dużej liczby gier, stworzyć domowy klimat. Dlatego w piwnicznym lokalu zastać możemy prawdziwy kominek opalany drewnem, ceglane ściany z 1950 roku czy duże drewniane stoły.

To, co odróżnia Krolm od innych lokali i pubów w Trójmieście oferujących gry planszowe, to przede wszystkim ich liczba. Niewiele lokali, może poszczycić się wynikiem 200 pozycji. Do tego można przyjść ze znajomymi i po prostu grać, ale też wypożyczyć gry do domu na maksymalnie trzy dni. Wtedy należy wnieść kaucję w wysokości ceny nowej gry i po jej oddaniu Krolm zwraca kwotę pomniejszoną o koszt wypożyczenia zgodny z regulaminem. A jeśli spodoba nam się jakaś gra, zawsze możemy ją kupić.

Dołącz do drużyny

Obecnie zaczynają zawiązywać się w Krolmie grupy tematyczne - fani "Gwiezdnych wojen", "Neuroshimy" czy gier bitewnych ze świata "Warhammera".

- To idealny moment, aby dołączyć do nich i zacząć regularne spotkania w zawiązujących się ligach i turniejach. Funkcjonuje również specjalne forum, na którym gracze umawiają się ze sobą i dyskutują na temat gier planszowych - mówi Adam Świsłowski.
Lokal nie ma zaplecza gastronomicznego - na chwilę obecną oferuje jedynie przekąski i napoje, ale właściciel w przyszłości zamierza to zmienić.

- Chciałbym kiedyś otworzyć większy lokal, który będzie mógł zapewnić porządną gastronomię. Myślę o prawdziwej karczmie ze średniowiecznych legend, w której to poczujemy klimat gier, po które sięgamy - kończy Świsłowski.
Krolm oferuje trzy opcje zabawy z grami planszowymi:

1. Gralnia - możliwość przebywania w lokalu i grania w gry, ale nie jest to konieczne - można po prostu posiedzieć i zrelaksować się czytając książkę dostępną w biblioteczce. Można również przynieść własne gry i książki.

Koszt: 10zł/osobę, 5zł/dzieci do lat 6 i 0zł/dzieci do lat 3.

2. Wypożyczalnia - wymagana jest kaucja w wysokości ceny nowej gry, a grę można zabrać ze sobą na 3 dni (każdy dzień spóźnienia to dodatkowe 10 zł). Po oddaniu gry Krolm zwraca kaucję pomniejszoną o koszt wypożyczenia ze względu na kategorię gry. Kategorie są dostępne na liście gier, a ich ceny wahają się od 5 do 30 zł.

3. Sklep - możliwość kupna nowej gry. Najczęściej będzie dostępna na następny dzień, do odbioru w Krolmie. O dostępność tytułów należy pytać przed zakupem.

Warto wspomnieć że Krolm, to nie jedyne miejsce w Trójmiejście, gdzie można spędzić czas przy grach planszowych. Pograć lub wypożyczyć grę można m.in. w - Polufka, LiveQuest i Heks
Czy często grasz w gry planszowe?
26%

rzadko, więcej czasu spędzam przed komputerem

22%

raczej rzadko, raz na miesiąc

29%

często, kilka razy w miesiącu

23%

bardzo często, to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu

zakończona

łącznie głosów: 686