stat

W Gdyni trwa festiwal gier planszowych

15 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski

Setki gier planszowych, tyle samo uczestników, wspaniała atmosfera i możliwość wypróbowania najnowszych tytułów - przez cały weekend w Gdynia Arenie trwa 16 edycja festiwalu "Gramy".Imprezę zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

XVI edycja festiwalu "Gramy" w sobotę przyciągnęła do Gdynia Areny tłumy miłośników gier planszowych. Kilkadziesiąt specjalnie przygotowanych stolików do gier błyskawicznie wypełniło się grupkami znajomych i rodzinami. W niedzielę wolną od handlu odwiedzających może być jeszcze więcej, zwłaszcza że formuła festiwalu jest prosta - przychodzisz, wypożyczasz interesującą cię grę, siadasz przy stole i grasz.

W tym roku do dyspozycji odwiedzających w festiwalowej wypożyczalni znajduje się ponad 1000 tytułów, od klasyków typu "Carcassonne", "Dobble" czy "Wsiąść do Pociągu", po zupełne nowości - imprezowe, familijne czy złożone gry strategiczne i ekonomiczne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Podczas festiwalu wolontariusze ubrani w żółte koszulki doradzają przy wyborze gier oraz służą pomocą w kwestii tłumaczenia zasad.

- Przyszliśmy tutaj całą rodziną, to już nasz trzeci festiwal gier planszowych. Bawimy się świetnie, miło spędzamy czas w rodzinnym gronie i przede wszystkim gramy w planszówki. Największą zaletą festiwalu jest oczywiście możliwość darmowego wypożyczenia i wypróbowania gier, w które jeszcze nie graliśmy, a które pewnie kupimy - mówił pan Mariusz.
Jednak wypożyczalnia gier to nie wszystko, co przygotowali organizatorzy festiwalu. Zaprawieni w boju pasjonaci planszówek w sobotę brali udział w specjalnych turniejach, takich gier jak: Bananagrams, Pandemia, Blockout czy Akademia Smoczych Wrót, a także w eliminacjach do mistrzostw Polski w znanym tytule - "Wsiąść do Pociągu (Zjednoczone Królestwo)".

Podczas XVI edycji festiwalu "Gramy" nie zabrakło premierowych tytułów w strefie pokazowej, a także specjalnie przygotowanej transmisji na żywo, w której głównymi bohaterami byli goście z branży gier planszowych. Dla najmłodszych przygotowano strefę zabaw z dmuchanym zamkiem, a dla dorosłych m.in. strefę zakupową, gdzie można nabyć popularne gry z listy top 20.

Program na niedzielę (15 kwietnia)

10:00 Turniej Potwory w Tokio (Egmont)
11:00 Turniej Mars 2049 (Trefl)
12:00 Eliminacje do Mistrzostw Polski w IceCool (Rebel)
14:00 Turniej Summoner Wars oraz turniej Wirus (Trefl-Kraków)
15:00 Turniej Boss Monster (Trefl-Kraków)
16:00 Turniej Jungle Speed (Rebel)

Informacja o biletach:
bilet normalny - 15 zł/dzień
bilet weekendowy - 20 zł
bilet ulgowy (*) - 10 zł/dzień
dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny (pod opieką osoby dorosłej)

Bilety ulgowe przysługują uczestnikom z kartą Gdynia Rodzinna, a także uczniom, studentom, emerytom i rencistom za okazaniem ważnej legitymacji.
Czy grasz w gry planszowe?
7%

nie gram, bo są nudne

40%

gram czasami, kilka razy w roku

53%

gram często, są bardzo ciekawe

łącznie głosów: 411