W czasie deszczu wszyscy się nudzą? Nie w Trójmieście. Pomysły na atrakcje

26 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Magda Mielke
Deszcz w Trójmieście? Cóż, zdarza się, ale to wcale nie znaczy, że powinniśmy zostać w domu. Atrakcji na mieście jest sporo bez względu na pogodę. Więcej zdjęć (5)

Deszcz w Trójmieście? Cóż, zdarza się, ale to wcale nie znaczy, że powinniśmy zostać w domu. Atrakcji na mieście jest sporo bez względu na pogodę.

mat. prasowe/Centrum Nauki Experyment

Deszcz w Trójmieście? Cóż, zdarza się, ale to wcale nie znaczy, że powinniśmy zostać w domu. Atrakcji na mieście jest sporo bez względu na pogodę.

mat. prasowe/Centrum Nauki Experyment

Prognoza na najbliższe, ostatnie już dni wakacji obfitować będzie w przelotne deszcze. Nie znaczy to jednak, że musimy zostać w domu, wprost przeciwnie. Trójmiasto nawet w takich warunkach pogodowych ma do zaproponowania wiele ciekawych atrakcji.Atrakcje turystyczne w Trójmieście


Nie tylko plażami stoi Trójmiasto. Choć spacery brzegiem morza w deszczowej aurze mogą okazać się atrakcyjne, a skakanie po kałużach w ciepłe dni zainteresuje każdego malucha, kiepska pogoda w niektórych może skutecznie osłabić radość z ostatnich dni wakacji. W końcu spędzając czas nad Bałtykiem, myślimy przede wszystkim o wodnych atrakcjach i słonecznych kąpielach.

Gorsza aura pogodowa nie oznacza jednak, że koniec wakacji od razu trzeba spisywać na straty. Trójmiasto zachwyca o każdej porze roku. Warto tylko pomyśleć nad alternatywą na deszczowe dni.

Wodne szaleństwo: pływanie z rekinamiChłodniejszy dzień nie musi od razu oznaczać końca marzeń o wodnych szaleństwach. Kąpiel w morzu można zamienić na wizytę w aquaparku. W samym Trójmieście jest jeden - w Sopocie, wyposażony w baseny rekreacyjne, hydromasaże, basen zewnętrzny, atrakcje dla najmłodszych i kilka zjeżdżalni.

Niedaleko Trójmiasta, w Redzie, znajdziemy kolejny - z rekinami. Można się tu poczuć jak na tropikalnej wyspie - są palmy, plaża z namiotami, wulkan z gejzerem wodnym, rzeczka ciągnąca się przez cały obiekt, a także wodospad, statek piracki i zamek. Największą atrakcję, jak to w każdym aquaparku, stanowią zjeżdżalnie - znajdziemy ich tu kilkanaście, zarówno mniejsze, dziecięce, rodzinne, jak i kilka szybszych, adresowanych starszym. Najwięcej emocji budzi zaś przejazd zjeżdżalnią z paszczy rekina przez akwarium z prawdziwymi rekinami. Redzki aquapark, jako pierwszy w Europie, może pochwalić się też obrotową zjeżdżalnią.

Aquapark to jednak nie tylko wodne szaleństwa, zjeżdżalnie i rwące rzeki, ale także strefy relaksu, sauny i spa. Jest jeden minus - w deszczowe dni takie miejsca są mocno oblegane, dlatego warto przed planowaną wizytą sprawdzić, w których porach klientów jest nieco mniej.

Takiej zjeżdżalni nie ma nigdzie indziej. Podczas 60-metrowego zjazdu przepływamy podświetlonym tunelem przez rajskie akwarium, w którym pływają prawdziwe rekiny. Więcej zdjęć (5)

Takiej zjeżdżalni nie ma nigdzie indziej. Podczas 60-metrowego zjazdu przepływamy podświetlonym tunelem przez rajskie akwarium, w którym pływają prawdziwe rekiny.

mat. prasowe/Aquapark Reda

Takiej zjeżdżalni nie ma nigdzie indziej. Podczas 60-metrowego zjazdu przepływamy podświetlonym tunelem przez rajskie akwarium, w którym pływają prawdziwe rekiny.

mat. prasowe/Aquapark Reda

Klasycznie: muzeaSprawdzonym adresem dla szukających ucieczki przed deszczem są muzea. Poza gwarancją zapewnienia sobie kilkugodzinnej atrakcji i dachem nad głową otrzymujemy dostęp do świata sztuki. Zwiedzać można na różne sposoby - czytając zamieszczone przy eksponatach informacje, korzystając z przewodników czy po prostu czerpiąc radość z przebywania w miejscu przesiąkniętym kulturą i historią.

Jest w czym wybierać. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie trwa wystawa malarstwa polskiego "Kolory przemian", a w Ratuszu Staromiejskim wystawa tkaniny "Totem artystyczny". Europejskie Centrum Solidarności świętuje obchody 40-lecia porozumień sierpniowych, w ramach Święta Wolności i Demokracji odbywa się też przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawa "...która była". Ponadto zawsze warto odwiedzić wystawy stałe, np. w Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum II Wojny Światowej.

Sprawdź, co można kupić w muzealnym sklepieMuzea to nie tylko wystawy. W wielu obiektach funkcjonują ciekawe sklepy i księgarnie, w których znajdziemy o wiele więcej niż tylko broszury związane z działalnością danego muzeum czy pamiątki znad morza. Warto zajrzeć też do tamtejszych kawiarenek, a nawet restauracji - na dachu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ulokowana jest restauracja Vinegre, a podczas wizyty w Muzeum Emigracji warto skosztować specjałów restauracji Mondo di Vinegre.

Oprócz stałej ekspozycji Hevelianum oferuje także wystawy tymczasowe oraz warsztaty, prelekcje i pokazy naukowe. Więcej zdjęć (5)

Oprócz stałej ekspozycji Hevelianum oferuje także wystawy tymczasowe oraz warsztaty, prelekcje i pokazy naukowe.

mat. prasowe/Hevelianum

Oprócz stałej ekspozycji Hevelianum oferuje także wystawy tymczasowe oraz warsztaty, prelekcje i pokazy naukowe.

mat. prasowe/Hevelianum

Trochę nauki: parki edukacyjnePodobno w czasie deszczu dzieci się nudzą, ale nie w Trójmieście. Choć wakacje to nie czas na naukę, to są miejsca, w których łączy się ona z nie lada zabawą. Wizyta w Centrum Nauki Experyment na pewno spodoba się dzieciakom, ale i dla starszych będzie okazją do zafascynowania się nauką i poznania świata. Poza interaktywnymi wystawami i przestrzenią do twórczego eksperymentowania odbywają się tutaj liczne warsztaty. W najbliższym czasie młodzi odkrywcy mogą jeszcze wziąć udział w warsztatach Czyste Slajmowisko, gdzie wykonają szereg niezwykłych doświadczeń, a czoła naukowym zagadkom stawią podczas warsztatów Expanji.

Różnorodne atrakcje znajdziemy także w gdańskim Hevelianum. Działają tu wystawy multimedialne prezentujące wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych, techniki i historii, a także odbywają się warsztaty edukacyjne z użyciem nowoczesnych technologii.

Top 10 atrakcji turystycznych TrójmiastaMała przygoda: escape roomyPrzygoda w wojennym schronie, odwiedziny w szalonym laboratorium, ucieczka przed seryjnym mordercą, podróż w czasie - takich atrakcji można doświadczyć, udając się do escape roomu. Pomysł jest prosty: zabieramy grupę znajomych i pozwalamy się zamknąć w pokoju pełnym zagadek. Jeśli uda się je rozwiązać w ciągu 60 minut - wygrywamy i wychodzimy.

W Trójmieście znajdziemy kilka takich miejsc. Gdańskie Escaperooms oferują pięć pokoi gier, różniących się tematyką i stopniem trudności. Są to: Bursztynowa komnata, Laboratorium dr. Leva Pasteda, Biuro detektywa Johna Monroe'a, Pokój zaginionego dziecka i Egzorcyzm. Warto także zerknąć na ofertę Podziemnej pułapki, która zlokalizowana jest w prawdziwym schronie znajdującym się we Wrzeszczu. Poza pokojami tematyką nawiązującymi do schronu w ofercie jest także Piwnica dziadka i Okręt podwodny.

Na 32. piętrze biurowca Olivia Star, na wysokości 130 metrów, znajduje się taras widokowy. Więcej zdjęć (5)

Na 32. piętrze biurowca Olivia Star, na wysokości 130 metrów, znajduje się taras widokowy.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Na 32. piętrze biurowca Olivia Star, na wysokości 130 metrów, znajduje się taras widokowy.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Inna perspektywa: taras widokowyChwilowe załamanie pogody nie przeszkadza w oglądaniu ciekawych miejsc. Chroniąc się przed deszczem w pięknych przestrzeniach najwyższego budynku w Trójmieście - Olivii Star - z panoramicznego tarasu widokowego można dostrzec mnóstwo ciekawych miejsc: Stadion Energa, Trójmiejski Park Krajobrazowy, klif orłowski, molo i wiele innych.

Nie tylko kawa: kawiarnie z dusząDeszczowy dzień to także doskonała okazja do złapania oddechu w trakcie aktywnego, wypełnionego atrakcjami urlopu. Kawa, dobre ciasto, książka i przytulne kawiarniane wnętrze to bardzo przyjemny sposób na spędzenie leniwego, wakacyjnego dnia. Staromodne, artystyczne, filmowe czy połączone z księgarniami - w Trójmieście znajdziemy sporo wyróżniających się klimatem kawiarni.

Trójmiejskie klubokawiarniePrzyjemnie posiedzieć można w przeszklonych wnętrzach Sztuki Wyboru. Miejsce to stanowi połączenie kawiarni z księgarnią, galerią i butikiem. Inną kawiarnią literacką, do której warto zajrzeć, są Fusy i Miętusy, gdzie popijając kawę czy piwo, można oglądać sztukę młodych twórców z Trójmiasta. Z kolei filmowy klimat znajdziemy w kawiarni W Starym kadrze, gdzie poza wypiciem dobrej kawy można wziąć udział w kameralnym seansie filmowym. Wyjątkową atmosferę tego miejsca podkreśla niebanalny wystrój w stylu retro, a także nietypowe menu, w którym nazwy kaw, herbat, czekolad i napojów alkoholowych noszą tytuły znanych i kultowych filmów. W Gdyni również znajdziemy uroczą, filmową kawiarenkę - Cafe Klaps. Ściany lokalu ozdobione są leciwymi taśmami filmowymi oraz fotografiami znanych postaci polskiego kina, wnętrze wypełnione jest starymi meblami, znajdziemy tu też kącik legendarnej komedii "Kingsajz", a w menu pyszną kawę i domowe ciasta. Nietuzinkowe są także wnętrza sopockiej klubokawiarni Dwie Zmiany czy zlokalizowanej w domku rybackim kawiarni Cafe Strych

Kawiarnia jest sercem Sztuki Wyboru - wokół niej stworzone zostały: księgarnia, galeria sztuki, sklep z polskim wzornictwem i miejsce spotkań. Więcej zdjęć (5)

Kawiarnia jest sercem Sztuki Wyboru - wokół niej stworzone zostały: księgarnia, galeria sztuki, sklep z polskim wzornictwem i miejsce spotkań.

fot. Daria Szczygieł/Sztuka Wyboru

Kawiarnia jest sercem Sztuki Wyboru - wokół niej stworzone zostały: księgarnia, galeria sztuki, sklep z polskim wzornictwem i miejsce spotkań.

fot. Daria Szczygieł/Sztuka Wyboru

Pomysł na deszczowy wieczór: karaokeŚwietnym sposobem na spędzenie czasu ze znajomymi może okazać się wieczór z karaoke. Nieważne, czy jesteś zapalonym pasjonatem śpiewania czy jeszcze nigdy nie stałeś na scenie z mikrofonem - w karaoke najbardziej liczy się dobra zabawa. To doskonała okazja, aby przez chwilę poczuć się jak gwiazda i w bezpiecznym gronie znajomych odsłonić swoje drugie "ja". Przede wszystkim jednak to świetna forma rozrywki, zarówno dla występujących, jak i oglądających.

Pośpiewać do podkładu muzycznego ze znanych przebojów można m.in. w każdy czwartek w Mieście Aniołów na Karaoke z Doriss, a w Sopocie również czwartkowe karaoke urządza Avangarda.

Sprawdź najnowszą prognozę pogody

Jak spędzasz deszczowe dni na urlopie?
27%

tak samo jak słoneczne, deszcz nie przeszkadza w zwiedzaniu

28%

modyfikuję plany tak, aby jak najmniej być na zewnątrz

19%

ograniczam zwiedzanie wyłącznie do atrakcji pod dachem

26%

nie wychodzę z pokoju - oglądam telewizję, czytam książki itp.

zakończona

łącznie głosów: 233