W sobotę Noc Muzeów. Odbywa się, ale online

16 maja 2020, 7:00
Julia Rzepecka
Najnowszy artukuł na ten temat

Powrót do szkół możliwy już w grudniu? Bon dla nauczycieli z subwencji

Europejska Noc Muzeów w 2017 roku:

15 edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Trójmieście, jak i całej Polsce, odbędzie się online. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie nie zostanie przeprowadzone w dotychczasowej formie. Mimo to na wirtualnych gości czekają niespodzianki i atrakcje przygotowane przez muzea.Muzea w Trójmieście


Instytucje kultury, galerie, teatry, muzea i biblioteki nie mogły zapraszać gości w czasie pandemii, mimo to działały i przygotowywały ofertę dla odwiedzających. Postanowiono nie zawieść tych, którzy czekają na tę szczególną noc. Dlatego część z nich przygotowało specjalne programy online w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2020.

Nie ruszając się z własnego domu, będzie można oglądać cyfrowe zbiory i dzieła sztuki, posłuchać rozmów czy wirtualnie przejść się po pracowniach. Do akcji Noc Muzeów online dołączyły już takie instytucje jak: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe czy Gdański Archipelag Kultury.

Wydarzenia online w Trójmieście


Poszczególne muzea przygotowały różne formy tej wyjątkowej nocy. Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" zaprasza na stronę na Facebooku, gdzie będzie można odkryć, czym jest sztuka generatywna oraz jakich artystów twórczość warto zbadać i dlaczego. Do rozmowy na te tematy został zaproszony Radosław Deruba. Narodowe Muzeum Morskie nie zaprosi zwiedzających na "Dar Pomorza", nie policzy gości w kolejce na "Sołdka" i do Żurawia, nie otworzy też bramy Muzeum Rybołówstwa w Helu czy swoich tczewskich oddziałów. Muzeum zaprasza jednak na swój profil na Facebooku.

- To właśnie tam przenosimy tegoroczną Noc Muzeów - mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego. - Naszych gości zapraszamy między innymi do naszego Archiwum X. Podróże do czwartego wymiaru zawsze są ekscytujące, a w trakcie Nocy Muzeów różne rzeczy mogą się zdarzyć... zwłaszcza online - zapowiada.
W akcji biorą udział także instytucje spoza Trójmiasta, takie jak Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie. Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat, czy wirtualnych spacerów.

Noc muzeów poprzednie edycje - dużo zdjęć- Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów - mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu. - Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza. Serdecznie zapraszamy na nasze profile w social mediach i do pozostania z nami w kontakcie.
Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że noc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. Z tego względu organizatorzy zostali zmuszeni odwołać wydarzenie i przenieść działania do sieci.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Lista instytucji, które warto odwiedzić online z okazji Nocy Muzeów (i nie tylko):

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Europejskie Centrum Solidarności

Gdański Archipelag Kultury

Gdańska Galeria Miejska

Hevelianium

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Gdańska

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Narodowe Muzeum Morskie

Polska Filharmonia Bałtycka

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Fabryka Sztuk w Tczewie

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie
Czy odwiedzisz muzea wirtualnie?
31%

tak, chętnie obejrzę wystawy online

9%

raczej tak, bo brakuje mi tego wydarzenia

18%

być może z ciekawości zerknę

26%

raczej nie, to nie to samo, co na żywo

16%

nie, nigdy nie brałe(a)m udziału w tej imprezie

zakończona

łącznie głosów: 316