• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weekend inaczej: do galerii na ulicę i peron

Łukasz Stafiej
18 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak majówka to na rowerze !
Galeria w tunelu dworca we Wrzeszczu do złudzenia przypomina prawdziwą. Galeria w tunelu dworca we Wrzeszczu do złudzenia przypomina prawdziwą.

Dzieła artystów możemy oglądać nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach trójmiejskich galerii, ale też na ulicy. Gdańska Zaspa to prawdziwe zagłębie streetartu. Warto wybrać się na spacer szlakiem znaków kultury.



Murale na Zaspie tworzą największą galerię uliczną w kraju. Murale na Zaspie tworzą największą galerię uliczną w kraju.
Ławki na peronie SKM na Zaspie to pierwszy znak kultury w Gdańsku. Ławki na peronie SKM na Zaspie to pierwszy znak kultury w Gdańsku.
Klucz żurawi na estakadzie nieopodal pasa startowego na Zaspie. Klucz żurawi na estakadzie nieopodal pasa startowego na Zaspie.
Szekspirowskie murale w centrum Gdańska. Szekspirowskie murale w centrum Gdańska.
Wycieczkę najlepiej rozpocząć na przystanku SKM na Zaspie. To tutaj dwa lata temu uruchomiono pierwszy z kilku projektów mających ożywić artystycznie to szare blokowisko. Kilkunastu artystów wzięło pod pędzel peronowe ławki, czego skutkiem są kolorowe obrazy, na których można usiąść czekając na kolejkę.

- Odwiedzam ten przystanek dwa razy dziennie i pomyślałem, że fajnie byłoby w jakiś sposób go odmienić, np. poprzez namalowanie poduszek na ławkach - tłumaczy Szymon Wróblewski z klubu Plama, inicjator przedsięwzięcia oraz autor cyklu "Miejskie Znaki Kultury" realizowanego w przestrzeni miejskiej Gdańska.

Kilka kroków dalej, w uliczkach zaspiańskiego blokowiska, znajdziemy największą galerię uliczną w Polsce. Na ścianach wieżowców m.in. Spółdzielni Mieszkaniowej "Młyniec" można oglądać ponad 20 murali namalowanych przez międzynarodowych artystów. Można tu zobaczyć nie tylko słynne malowidło z Wałęsą i papieżem, ale też szereg wymyślnych obrazów poświęconych m.in. II wojnie światowej, Witkacemu czy nawet rock&rollowi. Murale powstały w ramach festiwalu Monumental Art, którego celem jest stworzenie galerii na ścianach bloków o łącznej powierzchni 6 tys. mkw.

Przechadzając się między blokami, warto przyjrzeć się również trzem zadziwiającym pomnikom-drzewom o pokrętnych kształtach ustawionym przy ul. Pilotów. - Stojące przy ścieżce drzewa mają podkreślić charakter tej okolicy, tworząc formę symbolicznego przejścia. Forma ta nawiązuje również do pobliskich placów zabaw. Poukładane nieregularnie jeden na drugim klocki sprawiają wrażenie, jakby bawiły się nimi dzieci - wyjaśnia Czesław Fankidejski, autor projektu.

Najnowszy znak kultury w przestrzeni Zaspy to olbrzymie malowidła lecących żurawi namalowane na kładce i w pobliżu dawnego pasa startowego. - "Żurawie" to znak przedstawiający klucz lecących ptaków. Ptaki symbolizują wolność, a żuraw ma tę wolność jeszcze spotęgować, bo to przecież jeden z najważniejszych symboli Gdańska - tłumaczy Wróblewski, pomysłodawca i wykonawca projektu.

Wróblewski jest również autorem galerii malarskiej zlokalizowanej w przejściu podziemnym dworca SKM we Wrzeszczu. - Postanowiliśmy skonfrontować rozumienie galerii jako dużego sklepu z podstawowym znaczeniem tego słowa, czyli miejscem, gdzie obcuje się ze sztuką - tłumaczy autor. Kilkanaście malowideł do złudzenia przypomina prawdziwe obrazy, jakie zobaczyć można na wystawach. Wrażenie autentyczności wzmaga napis "zmiana ekspozycji" na jednej ze ścian zapowiadający nowe obrazy.

Na zakończenie spaceru śladami kultury warto pojechać do centrum Gdańska, gdzie uliczne malowidła można oglądać m.in. w przejściach pod skrzyżowaniem ulic Okopowa i Podwale Przedmiejskie oraz na ścianie kina Neptun. Pierwsze są efektem corocznych warsztatów Iwony Zając związanych z Festiwalem Szekspirowskim i pokazują malowane inspiracje na temat jego komedii. Drugie to wielkie czarno-białe dzieło znanego z murali-szablonów Marcina Warasa, który namalował wielką maszynerię kinową przewrotnie zatytułowaną "last movie".

Weekend inaczej to cykl tekstów, podpowiadających nietypowe sposoby spędzania czasu w Trójmieście i okolicach. Pisaliśmy o wypadzie za miasto, aktywnym spędzaniu czasu na plaży, weekendzie na łonie natury i ze sportami ekstremalnymi oraz wycieczkach dla militarystów i rowerzystów.

Opinie (6) 3 zablokowane

  • (1)

    Zapach moczu i meneli + obrazy :)

    • 8 8

    • lepsze te obrazy niz bezsensowne graffitti namalowane przez wandali...

      • 8 1

  • prawdziwa sztuka (1)

    rodzi sie w bolach

    • 4 1

    • bo wiersze to

      przeciwbolowe tabletki ze slow.

      • 5 0

  • Szkoda mi Was Ludzie

    Ci co wpisują się negatywnie na takie akcje to widać że jedynie wyłażą z domów do roboty szkoły i spotkania "wiecznie narzekający" jedź jeden z drugim do dużych miast aby porównać takie rzeczy z resztą jak widać to chyba żaden z was nie mieszkał w Gdańsku 20 lat temu albo się jeszcze nie urodziliście bo nie macie porównania z dworcem PKP i PKS kiedy to był teren "narciarzy" i typów goniących kompot ... jeszcze jedno jeżeli myślicie że w Paryskim metrze nie śmierdzi to widać że tylko na pocztówkach oglądaliście duze miasta albo w TV ( pocztówki chyba do was nikt nie wysylał bo buce z was totalne )
    Pozdrawiam

    • 10 0

  • no nareszcie zdjęcia prezentują poziom..

    chyba fotoreporter zainwestowal w sprzet kupujac szeroki kat, a co wazniejsze liznal podstaw ekspozycji i kadrowania.

    pochwalic !

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (4 opinie)

(4 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

14. edycja NARRACJI odbędzie się na: