Wiceprezydent Gdyni w radzie turystycznych ekspertów. Postawią branżę na nogi?

5 lutego 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, będzie reprezentować trójmiejskich samorządowców w nowej radzie. Więcej zdjęć (2)

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, będzie reprezentować trójmiejskich samorządowców w nowej radzie.

fot. Tomasz Kacprzak / z facebookowej grupy Gdynia w obiekty

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, będzie reprezentować trójmiejskich samorządowców w nowej radzie.

fot. Tomasz Kacprzak / z facebookowej grupy Gdynia w obiekty

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, znalazła się w 20-osobowym składzie Rady Ekspertów ds. Turystyki. Nowa jednostka, powołana ostatnio przez wiceministra Jarosława Gowina, ma zająć się m.in. odbudową branży turystycznej po pandemii, czyli tym, żeby doświadczeni kryzysem przedsiębiorcy stanęli na nogi.Powołanie nowej Rady Ekspertów ds. Turystyki przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii to pokłosie - także tych trójmiejskich - apeli do rządu o wsparcie branży turystycznej dotkniętej skutkami ekonomicznymi pandemii.

Nie dalej jak w styczniu lokalni samorządowcy apelowali o tarczę turystyczną dla Pomorza. Alarmowali też o nadchodzącym kryzysie turystycznym, mogącym wpłynąć także na inne sektory gospodarki. Niejako w odpowiedzi na to wicepremier Jarosław Gowin powołał właśnie Radę Ekspertów ds. Turystyki.

- Rada będzie organem doradczym, a jej głos będzie brany pod uwagę m.in. przy pracach legislacyjnych dotyczących rozwoju i odbudowy turystyki po pandemii COVID-19 - informuje Ministerstwo Rozwoju.
Wicepremier Jarosław Gowin powołał nową Radę Ekspertów ds. Turystyki. Więcej zdjęć (2)

Wicepremier Jarosław Gowin powołał nową Radę Ekspertów ds. Turystyki.

źródło: twitter.com/MRPiT_GOV_PL

Wicepremier Jarosław Gowin powołał nową Radę Ekspertów ds. Turystyki.

źródło: twitter.com/MRPiT_GOV_PL

W radzie zasiada 20 osób, w tym jedna przedstawicielka władz Trójmiasta - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Chcę być w niej głosem samorządów i poszerzyć możliwości pomagania umęczonej branży, której znaczenie w Gdyni jest nie do przecenienia. Zgodziłam się na powołanie w skład rady, bo mam nadzieję, że stanie się przestrzenią realnego dialogu, troski o branżę i szukania obiektywnie najlepszych rozwiązań - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Bardzo bym chciała, aby działania rady przyniosły skuteczną terapię na kłopoty, które obecnie nękają turystykę w sposób absolutnie dramatyczny. Moja obecność w tym zacnym gronie ma być także kanałem transmisyjnym dla gdyńskich przedsiębiorców z branży do zgłaszania potrzeb, pomysłów, a może i skarg bezpośrednio do decydentów - dodaje.
Czytaj też: Biura podróży w tragicznej sytuacji

Przedstawiciele trójmiejskiej branży hotelarskiej cieszą się, że będą mieć w radzie gdyńską przedstawicielkę.

- Możemy być dumni z faktu zaproszenia do tego grona pani wiceprezydent Gdyni. Brakuje głosu rozsądku w tym, co dzieje się obecnie w gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka, a w tym hotelarstwo. Wszystkie hotele na Wybrzeżu przechodzą w tej chwili dramatycznie trudną sytuację. Miasto Gdynia jako pierwsze zaproponowało pomoc i nie opowiadało o niej, tylko natychmiast wprowadziło ją w życie. Przedsiębiorcy z naszej branży dostali możliwość zawieszenia czynszu, wspólnie promowaliśmy ofertę gastronomiczną, wspólnie promowaliśmy w czasie wakacji wycieczki z przewodnikami, którzy nie mieli pracy - mówi Aneta Stępkowska, dyrektor generalna hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

Atrakcje turystyczne w TrójmieścieNa czele nowej rady stanął Marek Kamieński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i biegły sądowy w zakresie sportu i turystyki, a wiceprzewodniczącymi zostali Gheorge Marian Cristescu - prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Bogdan Dyjuk - prezes Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski oraz Dawid Lasek - wiceprezes Euroregionu Karpackiego. Zgodnie z treścią resortowego zarządzenia Rada Ekspertów ds. Turystyki ma zajmować się m.in. opiniowaniem i formułowaniem systemowych rozwiązań oraz inicjatyw legislacyjnych dla branży turystycznej oraz działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i innowacyjności polskiej turystyki.
Czy branża turystyczna potrzebuje rządowego wsparcia w czasie pandemii?
55%

tak, bo to jedna z tych, które najbardziej odczuły kryzys

19%

raczej tak, ale nie wszystkie jej gałęzie

26%

nie, ta branża powinna sobie radzić sama

zakończona

łącznie głosów: 329

Opinie wybrane


wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać