stat

Wielkie święto sportów ekstremalnych. Cropp Baltic Games 2016

13 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację z pierwszego dnia Cropp Baltic Games 2016

Widowiskowe salta i piruety wykonywane na BMX-ach i deskorolkach, a także zapierające dech w piersiach skoki na rowerach górskich. Festiwal sportów ekstremalnych Cropp Baltic Games w Gdańsku to prawdziwa gratka dla amatorów mocnych wrażeń. Wczoraj zakończyły się eliminacje w poszczególnych kategoriach, dziś odbędą się półfinały, a pojutrze trwające do późnego wieczora finały.Już po raz jedenasty Gdańsk stał się areną zmagań miłośników wyczynowej jazdy na rowerach BMX i MTB oraz na deskorolce. Odbywający się od piątku do niedzieli na pl. Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska Cropp Baltic Games to największy festiwal sportów ekstremalnych w Polsce i jeden z największych na świecie.

Podczas tegorocznej edycji, zgromadzona na trybunach publiczność może podziwiać nie tylko widowiskowe triki wykonywane w skateparkach, ale i równie imponujące skoki wykonywane na wysokim na kilka metrów torze. Do jego budowy wykorzystano zbite z drewna rampy, kilkadziesiąt kilogramów piachu oraz ogromne, metalowe kontenery.

Spektakularny powrót do korzeni

Po ośmiu latach przerwy, organizatorzy postanowili przywrócić konkurencję skoków na rowerach górskich. Najbardziej doświadczeni spośród rowerowych akrobatów mogą "pofrunąć" na torze na odległość aż ok. 7 metrów.

- W tym roku poszliśmy na całość. Dwa wielkie skateparki, jeden dla jeżdżących na BMX'ie, drugi dla jeżdżących na deskorolce, oraz absolutna nowość, czyli tor do uprawiania skoków na rowerach górskich. Wprawdzie już w poprzednich edycjach można było poskakać na ziemnych hopkach, ale to nic w porównaniu do tego, czym dysponujemy obecnie. Uprawiający jazdę na rowerach MTB mogą oddać tu naprawdę ogromne skoki - zachęca Wojciech Tandeck, organizator Cropp Baltic Games.
Profesjonaliści z całego świata

Zawodnicy, którzy rywalizują między sobą w najbardziej widowiskowych popisach na rampie czy skokach na torze, pochodzą niemal z całego świata. W tym roku, na pl. Zebrań Ludowych pojawili się profesjonaliści z kilkunastu krajów Europy, Ameryki Północnej i Australii.

- W zmaganiach bierze udział ponad 200 zawodników pochodzących z 19 państw, m. in. z Czech, Chorwacji, Rosji, Szwecji, Francji czy Wielkiej Brytanii. Średnio co czwarty uczestnik pochodzi z zagranicy. Nie zabrakło gości ze Stanów Zjednoczonych i z Australii, którzy zdecydowanie przodują w tego rodzaju zawodach na całym świecie. To tylko potwierdza, że na naszych zawodach rzeczywiście panuje światowy poziom - zapewnia Tandeck.
Wielka frajda na światowym poziomie

Jak zgodnie podkreślają zawodnicy biorący udział w Cropp Baltic Games, gdański festiwal to dla nich coś więcej niż tylko walka o miejsce na podium. To przede wszystkim dobra zabawa w gronie ludzi, których łączy ta sama pasja, oraz spotkanie z żywiołową publicznością. Goście z zagranicy zapewniają również, że zawody na pl. Zebrań Ludowych praktycznie w niczym nie ustępuje organizowanym w ich ojczyznach imprezom.

- Jeżdżę na BMX od ok. 10 lat. Brałem już udział w wielu podobnych imprezach, które odbywały się w różnych krajach. Na Cropp Baltic Games jestem po raz pierwszy i muszę przyznać, że jest tutaj naprawdę fantastycznie. Profesjonalnie przygotowane skateparki , wysoki poziom zawodników i oczywiście gorący doping ze strony widzów. Oby tylko w sobotę ani w niedzielę nie rozpadał się deszcz, bo do pełni szczęścia brakuje tutaj tylko dobrej pogody - powiedział zawodnik z Niemiec.
Część muzyczna i inne atrakcje

Cropp Baltic Games to nie tylko wielkie święto sportów ekstremalnych, ale również trzy dni muzycznego festiwalu. Każdego dnia, w wielkim namiocie pomiędzy skateparkami będą odbywać się zawody taneczne z udziałem najlepszych polskich tancerzy, zaś każdego wieczora, rozbrzmiewać będą hip-hopowe koncerty i didżejskie sety. Na scenie wystąpią m.in. Guzior, Solar/Białas czy Kuban. W sobotę o godz. 21:00, a w niedzielę o godz. 22:00 odbędzie się tutaj natomiast silent disco, czyli dyskoteka ze słuchawkami na uszach.

Oprócz tego, uczestnicy festiwalu będą mogli także poskakać na wielkiej, dmuchanej poduszce, wziąć udział w minifestiwalu parkour czy wreszcie ozdobić swoje ciało w jednym z salonów tatuażu.

Bilety na jeden dzień Cropp Baltic Games są dostępne w cenie 39 zł, zaś trzydniowy karnet w cenie 89 zł.
Próbowałeś swoich sił w jakiejś dyscyplinie sportów ekstremalnych?
22%

oczywiście, spodobało mi się i trenuję ją już od wielu lat

26%

tak, ale dość szybko zrezygnowałem z dalszych treningów

52%

nie, nigdy nie miałem do czynienia ze sportami ekstremalnymi

zakończona

łącznie głosów: 50