Wielkie świętowanie dzielnicy Viva Oliva po raz dziewiąty

13 września 2020, 8:00
Julia Rzepecka
Viva Oliva 2020:

Oliwa w sobotę świętowała potrójnie. Z okazji Święta Dzielnicy Viva Oliva, Oliwskiego Święta Książki i trzecich urodzin Oliwskiego Ratusza Kultury na tamtejszych uliczkach nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. W programie znalazły się spacery tematyczne, warsztaty, koncerty, kiermasze książek i wiele innych.Zbliżające się imprezy w Trójmieście


Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu imprez oraz w cyklu Planuj Tydzień - czytaj zawsze w czwartki o godzinie 10.

Już po raz dziewiąty w Oliwie odbyło się Święto Dzielnicy "Viva Oliva". W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, impreza została przeniesiona i zamiast jak co roku w czerwcu, zorganizowano je wczesną jesienią.

Świętowanie w tym roku było potrójne, a to za sprawą trzech osobnych okazji. Było to nie tylko samo Święto Dzielnicy Viva Oliva, ale także Oliwskie Święto Książki oraz trzecie urodziny Oliwskiego Ratusza Kultury, mieszczącego się przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25Mapka.

Zmieniła się również formuła imprezy i zamiast skupiania wszystkich atrakcji w jednym miejscu, rozsiano je po całej Oliwie, tak, aby zapobiegać gromadzeniu się tłumów. To wcale nie odebrało uroku samego wydarzenia, ponieważ pozwoliło mieszkańcom i odwiedzającym przechadzać się uliczkami dzielnicy od miejsca do miejsca i cieszyć się znakomitą pogodą, która tego dnia dopisała.

- Zdecydowaliśmy się, aby przenieść wszystkie imprezy wiosenne i letnie na późniejsze terminy - mówiła Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska. - Przyświecała nam idea, aby rozproszyć atrakcje i nie kumulować ich tak, jak w ubiegłych latach. Dlatego właśnie w tym roku nie było tradycyjnego pochodu, ale dzięki rozstawieniu atrakcji w różnych punktach, nasze świętowanie się rozrosło. Zorganizowaliśmy nie tylko takie aktywności jak zajęcia rekreacyjne w Parku Oliwskim czy koncert muzyki klasycznej, ale także kilka nowych, dodatkowych elementów. To na przykład przegląd muzyki punk rockowej przy Stawie Młyńskim i pchli targ dla dzieci, który przekształci się w Nocny Pchli Targ, czyli bardziej dla dorosłych mieszkańców. Rzecz jasna, wszędzie staramy się przestrzegać do zachowywania dystansu społecznego, ale też większość atrakcji odbywa się na świeżym powietrzu, mamy więc nadzieję, że ryzyko jest zminimalizowane.
Program imprezy był bogaty i różnorodny, a wydarzenia tego dnia odbywały się od rana aż do wieczora, w różnych lokalizacjach. Nie zabrakło atrakcji muzycznych, literackich, spacerów z przewodnikami, zajęć rekreacyjnych dla dzieci, gier plenerowych czy okazji do zrelaksowania się. Atrakcje odbywały się wzdłuż ul. Opata Jacka Rybińskiego, w Parku Oliwskim, przy skwerze im. I. Jarockiej, przy Stawie Młyńskim, placu targowym przy ul. Polanki oraz w Oliwskim Ratuszu Kultury.

- Nasze wydawnictwo wystawia się tutaj co roku - mówiła Beata Jarmakowska-Stranz z Wydawnictwa Zakamarki. - Na naszym stoisku można znaleźć książki szwedzkich autorów, a także książki francuskie. Zainteresowanie jest dzisiaj duże, a Oliwskie Święto Książki to dla nas każdego roku duża i ważna impreza.
- Jestem wielkim miłośnikiem tej dzielnicy - mówił pan Marcin, który odwiedza tę imprezę nie pierwszy raz. - Uwielbiam tu przychodzić. Nie mieszkam tu niestety, ale może to wcale nie jest takie złe, bo cieszy mnie każda wizyta w tym miejscu. Czasem spaceruję nawet pieszo z Wrzeszcza bocznymi ulicami i sama droga do Oliwy jest bardzo przyjemna, zwłaszcza w taki przedjesienny czas. Nie tylko park jest piękny, ale też wszystkie uliczki, niskie domy, ten klimat, sobotni rynek. Dla mnie nie ma drugiego takiego miejsca w Trójmieście i mam nadzieję, że charakter tej dzielnicy jeszcze przez długi czas się nie zmieni.
Na zakończenie święta Viva Oliva odbył się Nocny Pchli Targ. Była to nie tylko okazja, by kupić lub sprzedać drobiazgi, ubrania czy bibeloty. Można było także spróbować przysmaków ze strefy gastro i grać w gry planszowe.
Dziecięcy Pchli Targ:
Czy lubisz odwiedzać Oliwę?
39%

mieszkam w Oliwie i bardzo się z tego cieszę

32%

tak, to bardzo urokliwa dzielnica

11%

raczej tak, na przykład przy okazji wizyty w Parku Oliwskim

11%

od czasu do czasu

3%

raczej nie, zwykle bywam w innych częściach miasta

4%

nie, nie bywam tam

zakończona

łącznie głosów: 545