Wirtualna rzeczywistość w Trójmieście

21 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Arnold Szymczewski

Technologia VR (wirtualna rzeczywistość) staje się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, otwierane są stacjonarne punkty w Trójmieście, gdzie można choć na chwilę przenieść się do wirtualnego świata.Chociaż pierwsze pomysły związane z VR sięgają roku 1942, to wirtualna rzeczywistość zaczyna dopiero gościć w naszych domach i otwiera pierwsze stacjonarne punkty w całej Polsce. My postanowiliśmy przyjrzeć się tym w Trójmieście.

Technologia VR to wirtualna rzeczywistość wyświetlana za pomocą gogli, tuż przed naszymi oczami. Dzięki specjalnie wyprofilowanej ramce dopasowuje się do naszej twarzy i dosłownie odcina nas od realnego świata. Dzięki technologii VR możemy nie tylko zwiedzić miejsca z pocztówek, ale także wcielić się w rolę pilota myśliwca, nurkować z rekinami czy uratować świat przed inwazją zombie.

VR w Trójmieście

W trójmiejskiej technologii VR prym wiedzie gdyńska firma VR Visio, która głównie zajmuje się projektowaniem oprogramowania w technologii wirtualnej. VR Visio zaprojektowała m.in. kampanię reklamową dla amerykańskiego Cadillaca. Programują i budują też stanowiska VR. Jedno takie stanowisko stanęło w Galerii Bałtyckiej na poziomie -1, o czym pisaliśmy tutaj.ArenaV, bo tak nazywa się wysepka w Galerii Bałtyckiej, oferuje dwie strefy: w pierwszej mamy gogle firmy Oculus Rift, natomiast w drugiej HTC Vive. Na stanowisku Oculusa do dyspozycji jest kilka symulatorów i specjalny ruchomy fotel z wiatrakiem. Dzięki takim udogodnieniom bliżej jest nam do efektów 4D.

To, co najciekawsze, zastaniemy korzystając ze stanowiska HTC Vive. HTC oferuje zupełną nowość. Posiada specjalne kontrolery i sprzęt śledzący pozycję gracza, czyli możemy przemieszczać się w wirtualnej rzeczywistości, chodząc tak naprawdę po niewielkim pomieszczeniu.

Każda sesja w ArenaV trwa 5 minut i kosztuje 10 zł, punkt czynny jest w godzinach otwarcia Galerii Bałtyckiej.VR studio - Cyber Strefa

To punkt otwarty przez studenta Politechniki Gdańskiej, mieszczący się w przy ul. Morskiej 171B zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Na 60 m kw. zastaniemy dwa stanowiska HTC Vive oraz jedno Samsung Gear VR.

- Wielką frajdą jest nie tylko korzystanie z naszych stanowisk, ale również obserwowanie osób reagujących na zdarzenia w grach. Dodatkowo wprowadziliśmy właśnie kamizelkę, która podczas gier typu Call of Duty daje odczucia obrywania w klatkę piersiową - mówi Jakub Suliński, właściciel.
Na miejscu zastaniemy duże monitory i kilkuosobowe kanapy dla większych grup. Jakub Suliński wpadł na pomysł otwarcia punktu, będąc na wymianie studenckiej we Wrocławiu.

- Nowe technologie zawsze były czymś, co budziło we mnie dreszczyk emocji, gdy pierwszy raz poczułem na własnej skórze, jak to jest doświadczyć w wirtualnym świecie wrażeń, których nigdy nie mógłbym normalnie spróbować, od razu wiedziałem, że jest to coś dla mnie. Widząc zadowolenie klientów mogących spróbować stanąć na szczycie 100-piętrowego wieżowca czuję satysfakcję, że mogę pokazać im coś nowego - kończy Jakub Suliński.
Punkt jest otwarty w dni powszednie w godz. 15:00-21:30, w sobotę w godz. 10:00-21:30 i w niedzielę w godz. 18:00-21:30. Ceny, w zależności od czasu gry i liczby uczestników, wahają się w przedziale 40-280 zł.


Fantomatyka

To zupełna nowość w Gdańsku. Mieści się w Garnizonie przy ul. Słowackiego 1A zobacz na mapie Gdańska i otworzyła ją czwórka znajomych. Różni się nieco od poprzednich punktów, głównie dzięki poszerzeniu asortymentu o konsole do gier, Wii i kącik retro z NES-em (8-bitowa konsola gier wideo firmy Nintendo).

- Oferta gier i aplikacji jest dostosowana do każdej kategorii wiekowej i regularnie poszerzana, często aktualizujemy ją o sugestie klientów. W Fantomatyce można więc przetestować swoje umiejętności w ciężkich sytuacjach bojowych, tworzyć fascynujące rysunki w trzech wymiarach, czy pokonać własne lęki przechadzając się na wysokościach. Poza wirtualną rzeczywistością przygotowaliśmy również planszówki. Dostępny jest oczywiście bar z napojami i przekąskami - mówi Karolina Bałdowska.
- Virtual Reality jest aktualnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi technologii, a lista zaangażowanych firm rośnie w ogromnym tempie. VR powoli pojawia się w domach za pomocą smartfonów, ale - co ciekawsze - wirtualna rzeczywistość zaczyna mieć bardzo realne zastosowania w medycynie - kończy Karolina Bałdowska.
Godzina korzystania z VR kosztuje - 39 zł, do godziny 15 zapłacimy - 29 zł
Salon jest otwarty od 10 do 22 lub ostatniego klienta.