stat

Wodne otwarcie sezonu w Stoczni Cesarskiej

27 kwietnia 2019, 15:00
Aleksandra Wrona

Wodne otwarcie sezonu w Stoczni Cesarskiej

Przystań Cesarska to nowe miejsce na turystycznej mapie Gdańska. Znajduje się tam przystań jachtowa ze specjalną strefą wypoczynkową. Na sobotę zaplanowana została inauguracja sezonu wodnego, podczas której można zwiedzić tereny stoczniowe z perspektywy wody. Impreza trwa do godz. 23:30.Wydarzenie zapowiadaliśmy w Kalendarzu Imprez i cyklu Planuj Tydzień - czytaj w każdy czwartek o godz. 10

Przystań Cesarska znajduje się na terenach dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, w obrębie powstającego Młodego Miasta. To nowoczesna marina, w której można zacumować łódź, napić się kawy z widokiem na stocznię, a nawet wypożyczyć kajak, motorówkę lub rower.

Motywem przewodnim sobotniego wydarzenia jest zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody. Odwiedzający mogą zrobić to na kilka sposobów - galarem, kajakiem lub jachtem. Na tych, którzy wolą zostać na lądzie czekają spacery z przewodnikiem, punkt widokowy Żuraw M3 oraz strefa gastronomiczna. Na część atrakcji obowiązywały wcześniejsze zapisy, inne czekają na odwiedzających do godz. 23:30.


Rejestracji wymagały m.in. wycieczki kajakiem wokół dwóch Wysp Spichrzów i Ołowianki. Trasa wynosi ok. 6 km i pozwala zobaczyć gdańskie zabytki z perspektywy wody. Wcześniej trzeba było też zgłosić chęć uczestnictwa w rejsach jachtem po Zatoce Gdańskiej.

Zapisy obowiązywały również na spacery przewodnickie po Stoczni Cesarskiej z Morską Fundacją Historyczną. Przewidziana na ok. 75 minut wycieczka zaczyna się na placu przed budynkiem Dyrekcji Stoczni Cesarskiej. Przewodnicy opowiadają o wydarzeniach, postaciach i miejscach związanych z historią terenów Stoczni Gdańskiej od średniowiecza do czasów współczesnych. Warto jednak podejść do przewodnika i zapytać się o możliwość dołączenia do wycieczki, ponieważ nie wszyscy zapisani postanowili dzisiaj pojawić się w stoczni (kolejne wycieczki ruszają o godz. 16 i 18).

Są jednak atrakcje, z których skorzystać możemy spontanicznie, wybierając się jeszcze dziś do Przystani Cesarskiej. Jedną z nich jest nowy punkt widokowy Żuraw M3 z którego podziwiać możemy panoramę gdańskiej stoczni. Wejścia na Żuraw odbywać się będą do godz. 20, ilość miejsc jest ograniczona, a zapisy odbywają się przed wejściem na atrakcję. Uwaga! Żuraw znajduje się w odległości ok. 500 m od Przystani Cesarskiej, a droga do niego nie jest dobrze oznaczona, dlatego warto wcześniej sprawdzić lokalizację, np. na naszej mapie zobacz na mapie Gdańska.

Bez wcześniejszej rejestracji możemy też wybrać się w 30-minutowy rejs galarem wokół terenów stoczniowych. Galar jest repliką starodawnego polskiego statku rzecznego, który dawniej służył do transportu towarów (m.in. soli, mydła, wapna) w dół rzeki. Rejsy rozpoczęły się o godz. 12 i odbywają się co ok. 40 min do godz. 20.

Sprawdziliśmy widok z dźwigu M3


Na terenie Przystani Cesarskiej znajduje się też strefa relaksu, w której możemy odpocząć z widokiem na stocznię gdańską. Znajdziemy tam stoisko z piwem rzemieślniczym, orzeźwiającą lemoniadą i burgerami z szarpanym mięsem Rednek by Stah.

Wodne Otwarcie Sezonu w Stoczni Cesarskiej to dobra okazja do poznania Gdańska z nowej perspektywy. Wydarzenie trwać będzie do godz. 23:30, a do godz. 20 skorzystać możemy z wejścia na Żuraw i z rejsów galarem.