stat

Wykaż się sprytem i rywalizuj z innymi. Startuje Liga Uciekinierów

29 października 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Borowski

W tej lidze nie liczy się siła czy zręczność, ale spryt i inteligencja. Już 1 listopada startuje Liga Uciekinierów, czyli rozgrywki graczy próbujących wydostać się z tzw. pokojów ucieczek. Rozgrywki są drużynowe, a jedna drużyna może liczyć od dwóch do maksymalnie czterech osób. Uczestnicy ligi mają miesiąc na przejście sześciu wybranych pokojów w Gdańsku i Gdyni. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.Czym tak właściwie są pokoje ucieczek, które cieszą się niesłabnącą popularnością? W telegraficznym skrócie, pokoje ucieczek to rodzaj gry przygodowo-logicznej. Jej uczestnicy są zamknięci w pomieszczeniu, a ich zadaniem jest oczywiście wydostanie się z niego. Na realizację zadania mają określony czas, który z reguły wynosi jedną godzinę. Choć formuła gry brzmi z pozoru banalnie, wydostanie się z pokoju ucieczki jest w praktyce niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach wręcz piekielnie trudne.

Przygoda na żywo

Aby wydostać się z pomieszczenia, uczestnicy muszą odnaleźć skrytkę z kluczem do drzwi. Odnalezienie tejże skrytki oraz poznanie szyfru niezbędnego do jej otwarcia jest możliwe wyłącznie dzięki ukrytym wskazówkom oraz rozwiązaniu przeróżnych zagadek. Niemal wszystkie pokoje ucieczek mają własną, ukrytą fabułę, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność gry i potęguje w uczestnikach chęć rozwikłania wszystkich łamigłówek.

Na koniec należy wspomnieć, że pokoje ucieczek są grą drużynową. Ekipa biorąca udział w zabawie musi składać się z minimum dwóch osób. Choć maksymalna liczebność drużyny zależy od konkretnego pokoju, przyjmuje się, że gra w komfortowych warunkach to nie więcej niż cztery osoby.

Czytaj także: Zabaw się w Sherlocka i odwiedź nowe pokoje ucieczek

Pierwsze pokoje ucieczek powstały w naszym kraju ok. dwóch lat temu i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że liczba miejsc oferujących tę formę rozrywki systematycznie wzrasta. Na chwilę obecną istnieje w Polsce już ponad 400 pokojów, a w samym Trójmieście ponad 40.

Pierwsza tego typu liga w Polsce

Trzy dziewczyny z Gdańska - Martyna, Agnieszka i Milena - tworzące razem grupę Escape Komando, przeszły już wszystkie pokoje ucieczek dostępne w Trójmieście. Kiedy kilka tygodni temu właściciel jednej z firm posiadających pokoje ucieczek wpadł na pomysł, że ciekawie byłoby połączyć frajdę, jakiej gra dostarcza uczestnikom, ze sportową rywalizacją, dziewczyny natychmiast podchwyciły ten pomysł. Swoją wizją udało im się zarazić innych właścicieli pokojów ucieczek z Trójmiasta. W ten właśnie sposób powstała Liga Uciekinierów.

- Pokoje ucieczek to naprawdę świetny sposób na wspólne spędzania czasu z przyjaciółmi. Coraz więcej naszych znajomych "wkręca się" w tę zabawę. Razem z dziewczynami pomyślałyśmy, że fajnie byłoby ze sobą wzajemnie rywalizować, podobnie jak w dyscyplinach sportowych. A gdy okazało się, że pomysł na taką rywalizację ma jeden z trójmiejskich escape room'ów, to połączyliśmy siły i rozpoczęliśmy prace nad Ligą Uciekinierów - wyjaśniła Martyna.
Czytaj także: Wydostań się z nowych pokojów ucieczek

Liga Uciekinierów to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. W rozgrywkach mogą brać udział drużyny w składzie od dwóch do czterech osób. Wiek i płeć uczestników nie ma żadnego znaczenia. Liga rozpocznie się 1 listopada i potrwa do końca miesiąca. Przez ten czas drużyny mają za zadanie przejść sześć wybranych pokojów. Trzy z nich: Try to Escape, No Way Out, Let Me Out znajdują się w Gdańsku, kolejne trzy: Tajemnicze pokoje, Outscape oraz Exit Rooms znajdują się w Gdyni.

Miesiąc czasu na sześć pokojów w Gdańsku i Gdyni

Wszystkie pokoje zostały dobrane w taki sposób, aby każdy z nich odróżniał się od pozostałych fabułą i klimatem. Przed graczami stoi więc wyzwanie wydostania się z pokoju Sherlocka Holmesa, kasyna, lokalu polskiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej, pokoju morskich piratów, lekarskiego gabinetu i wreszcie garderoby gwiazdy estrady.

Drużyny będą klasyfikowane na podstawie punktacji, która obejmie dwa kryteria. Po pierwsze, pod względem czasu, w jakim udało się graczom opuścić pokój. Po drugie, po względem liczby podpowiedzi, o jakie poprosiła drużyna. Każda drużyna zostanie wyposażona w specjalny arkusz, na którym na bieżąco będzie można uzupełniać wyniki z poszczególnych pokojów.

Dla najlepszych atrakcyjne nagrody

Udział w lidze jest odpłatny. Koszt przejścia jednego pokoju wynosi 80 zł od drużyny (cena znacznie niższa od normalnych stawek). Z końcem rozgrywek organizatorzy wyłonią oczywiście najlepszą drużynę, która zostanie uhonorowana m.in. pełnym zwrotem kosztów uczestnictwa, talonami na wizyty w kolejnych pokojach oraz innymi nagrodami. Na wszystkich uczestników ligi, bez względu na osiągnięty wynik, czekają okolicznościowe upominki.

Na koniec ważna informacja dla osób, które chętnie wzięłyby udział w lidze, ale nie są w stanie zebrać drużyny. Organizatorzy zapewnią takim osobom kojarzenie się w grupy za pośrednictwem internetu. Jeśli rozgrywki spotkają się z dużym zainteresowaniem, Liga Uciekinierów przekształci się najprawdopodobniej w wydarzenie cykliczne i obejmie swoim zasięgiem obszar całego kraju.

Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji drużyny znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia: www.ligauciekinierow.pl
Czy bawiłeś się już w pokojach ucieczek?
23%

owszem, wielokrotnie, to naprawdę świetna zabawa

19%

tak, na razie tylko jeden raz, ale mam w planach kolejne wizyty

4%

tak, pierwszy i ostatni raz w życiu, nie zamierzam tego powtarzać

40%

jeszcze nie, ale z chęcią skorzystam

14%

wykluczone, nie podoba mi się taka forma rozrywki

zakończona

łącznie głosów: 166