Z wizytą w wypożyczalni strojów karnawałowych i nie tylko

17 stycznia 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Julia Rzepecka
Z wizytą w wypożyczalni strojów:

Trwa karnawał - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Czy bale przebierane są jednak wciąż popularne? A jeśli tak, za kogo przebieramy się najchętniej?Trójmiejskie wypożyczalnie strojów


Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. W dawnych czasach karnawałowe tańce traktowano poważnie. Wierzono, że im wyższe będą taneczne skoki, tym lepiej będzie rosło zboże. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach, praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Sama nazwa "karnawał" pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre, czyli "mięso usuwać". Był to więc czas, gdy można było nacieszyć się zabawami, tańcami i mięsnymi potrawami przed zbliżającym się okresem Wielkiego Postu.

Dawniej pierwsze tygodnie nowego roku były najbardziej roztańczonym okresem. Czy nadal chętnie uczęszczamy na imprezy przebierane i huczne bale?

- Nie ma dla mnie znaczenia, jaki jest czas w roku. Jeśli mam ochotę wybrać się na imprezę, to idę. W gronie moich znajomych jest podobnie. Doskonale widzę to po swoich urodzinach, które zwykle wypadają w poście, czasami tuż przed Wielkanocą, a nie ma problemu z zebraniem grupy znajomych na wspólną imprezę - mówi Joanna.
- Dla mnie nigdy nie istniała granica między zabawą w karnawale i w innych porach roku. Styczeń jest o tyle trudny, że często Sylwester pochłania sporo wydatków i to może być problem. A na przebieranym sylwestrze byłem może z 10 lat temu - mówi Michał.
- Jeszcze 15 lat temu bywało, że w okresie postu, a częściej adwentu, dyskoteki były zamykane. Klientów było na tyle mało, że to się nie opłacało. Dzisiaj lokale nie mają już chyba takich problemów - zauważa Piotr.
Jak widać, coraz bardziej zaciera się granica między karnawałowym szaleństwem, a okresem wielkopostnego wyciszenia. Wciąż jednak organizowane są przebierane bale, zwłaszcza dla dzieci. Gdzie szukać kostiumu? Jeśli nie mamy czasu ani ochoty przygotować samemu, z pomocą przychodzą wypożyczalnie.

Imprezy karnawałowe w Trójmieście


- U nas można znaleźć niemal wszystkie kostiumy - mówi Ewelina Ziemba, prezes Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej. - Od strojów starożytnej Grecji czy Rzymu, przez stroje historyczne, również dawne stroje gdańskie, przez lata 70., 80., siermiężny PRL, bajkowe. Klienci wypożyczają stroje związane z aktualnymi premierami filmowymi: "Epoki Lodowcowej", "Gry o Tron", "Wiedźmina". Jednak klasyka zawsze się broni. Jeśli chodzi o dzieci, dziewczynki najczęściej szukają kostiumów księżniczek, a chłopcy wojowników i superbohaterów.
Popularne są kostiumy bohaterów bajek Disney'a. Na zdjęciu: wypożyczalnia Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r. Więcej zdjęć (11)

Popularne są kostiumy bohaterów bajek Disney'a. Na zdjęciu: wypożyczalnia Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Popularne są kostiumy bohaterów bajek Disney'a. Na zdjęciu: wypożyczalnia Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Ceny wypożyczeniaW Pomorskim Towarzystwie Kultury Teatralnej za wypożyczenie kostiumów z dodatkami dla dzieci zapłacimy od 25 do 40 zł. Kaucja za wypożyczenie kostiumu od 50 do 100 zł.

Czytaj też: Jak bawimy się w karnawale?

Za kostium z dodatkami dla dorosłych zapłacimy od 50 do 200 zł. Kaucja zazwyczaj od 100 do 200 zł. Przy wypożyczeniu strojów ludowych, fraków czy kostiumów teatralnych w pojedynczych egzemplarzach kaucja wynosi od 200 do 500 zł.

W Polsce karnawał nazywany jest inaczej zapustami. Na zdjęciu: wypożyczalnia kostiumów Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r. Więcej zdjęć (11)

W Polsce karnawał nazywany jest inaczej zapustami. Na zdjęciu: wypożyczalnia kostiumów Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W Polsce karnawał nazywany jest inaczej zapustami. Na zdjęciu: wypożyczalnia kostiumów Pomorskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej 2020 r.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Czy w karnawale bawisz się częściej niż w pozostałych miesiącach?
7%

tak, to wyjątkowy czas

93%

nie, nie ma dla mnie różnicy

zakończona

łącznie głosów: 176

Opinie (21) ponad 20 zablokowanych

 • Ja za tetrisa (1)

  • 9 1

  • A ja za bezdomnego Cześka,nie muszę korzystać z wypożyczalni

   • 0 3

 • tylko

  w togi sędziowskie

  • 17 3

 • Za beneficjenta 500 +

  Inflacja

  • 15 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.