Zajęcia DIY popularne w czasie pandemii

31 marca 2021, 13:00
Magda Mielke
W trakcie pandemii wzrosło zainteresowanie rozwijaniem umiejętności w myśl hasła "do it yourself", które realizujemy w domu, majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię. Więcej zdjęć (9)

W trakcie pandemii wzrosło zainteresowanie rozwijaniem umiejętności w myśl hasła "do it yourself", które realizujemy w domu, majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię.

fot. Kirill Kedrinski/123rf.com

W trakcie pandemii wzrosło zainteresowanie rozwijaniem umiejętności w myśl hasła "do it yourself", które realizujemy w domu, majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię.

fot. Kirill Kedrinski/123rf.com

Spędzanie wolnego czasu w domu sprzyja poszukiwaniu i rozwijaniu nowych umiejętności. Szukając odskoczni od pandemicznej rzeczywistości i towarzyszącej jej codziennej rutyny, chętniej oddajemy się nowym hobby. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się zajęcia wpisujące się w hasło DIY, czyli "zrób to sam", takie jak majsterkowanie, tworzenie naturalnych kosmetyków i biżuterii, lepienie z gliny czy plecenie makram.Warsztaty, spotkania i wystawy w Trójmieście


Ograniczone możliwości spędzania czasu poza domem oraz utrudnione kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi sprawiają, że w czasie pandemii sporo z nas zyskało więcej wolnego czasu. Dodatkowe godziny najczęściej poświęcamy rodzinie, a także przeznaczamy je na odpoczynek i ulubione rozrywki: czytanie, oglądanie filmów czy seriali. Część z nas postanowiła dobrze wykorzystać ten czas i rozwija swoje umiejętności oraz poszukuje zupełnie nowych rozrywek.

Jak pokazały wyniki badania "Czas wolny Polaków podczas koronawirusa", zrealizowanego przez serwis Prezent marzeń, aż 86 proc. respondentów stwierdziło, że nawet podczas narodowej kwarantanny można rozwijać swoje zainteresowania, korzystając z internetu. Co trzeci ankietowany przyznaje, że chętnie uczestniczy w transmisjach w mediach społecznościowych, dla 29 proc. optymalną formą jest korzystanie z poradników internetowych, a zdaniem 22 proc. z sukcesem można rozwijać swoje pasje i nowe hobby w postaci kursów online.

- Pandemia sprawiła, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. Działając zgodnie z hasłem "zrób to sam", po zdobyciu podstawowych umiejętności w trakcie warsztatu online zaczęliśmy doskonalić swoje zdolności plastyczne, muzyczne czy praktyczne, również majsterkując - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezent marzeń.
Coraz więcej osób sięga po nowe hobby, które umożliwiają konstruktywne spędzanie czasu. Wciąż zyskują na popularności zajęcia, które pozwalają zaangażować się manualnie, jak np. szydełkowanie. Więcej zdjęć (9)

Coraz więcej osób sięga po nowe hobby, które umożliwiają konstruktywne spędzanie czasu. Wciąż zyskują na popularności zajęcia, które pozwalają zaangażować się manualnie, jak np. szydełkowanie.

fot. Vladislav Zhukov/123rf.com

Coraz więcej osób sięga po nowe hobby, które umożliwiają konstruktywne spędzanie czasu. Wciąż zyskują na popularności zajęcia, które pozwalają zaangażować się manualnie, jak np. szydełkowanie.

fot. Vladislav Zhukov/123rf.com

"Zrób to sam!", czyli czego najchętniej się uczymyInne badania sondażowe - przeprowadzone przez Krajowy Rejestr Długów - pokazują, że aż co trzeci Polak znalazł w trakcie pandemii nowe hobby i rozwija to zainteresowanie. Są to przydatne zajęcia, które dobrze wpisują się w ograniczenia epidemii, takie jak: gotowanie, uprawianie roślin, ogrodnictwo i sport, ale także związane z niecodziennymi pasjami.

- W trakcie pandemii znalazłam wreszcie czas, żeby zająć się starymi meblami, które trzymałam w piwnicy. Udało mi się znaleźć na wystawkach albo kupić, właściwie za bezcen, stolik, dwa ciekawe krzesła i małą komodę. Meble te wymagały renowacji, a ta - jak wiadomo - trochę czasu zajmuje i pomiędzy innymi zajęciami i aktywnościami ciężko było wyłuskać np. dłuższe popołudnie, żeby spokojnie to zrobić. Teraz potrafię spędzić cały weekend w piwnicy z papierem ściernym, farbą i lakierem. Mam też później mnóstwo czasu, żeby podziwiać efekty swojej pracy - opowiada Marysia z Gdyni.
Zobacz także: Zasłanianie się talentem jest oznaką lenistwa

Wzrosło zainteresowanie rozwijaniem zdolności manualnych - znaleźć można kursy robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. Chętnie uczymy się samodzielnego wykonywania produktów codziennego użytku, takich jak np. naturalne kosmetyki. Sami pieczemy chleb czy zdobywamy wiedzę dotyczącą uprawy roślin. Dużą popularnością cieszą się także warsztaty plastyczne i artystyczne, takie jak: malowanie żywicą, garncarstwo, kurs makramy, fotografii czy rysunku. Również nauka gry online na instrumentach muzycznych, zwłaszcza na bardzo popularnym w ostatnim czasie ukulele, stanowi częsty wybór. Chętniej inwestujemy także w nasze pasje, zwiększając wydatki w tej sferze.

- Przez ostatni rok przeczytałam znacznie więcej książek niż przez dwa poprzednie lata. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to jeszcze więcej zamawiam, niż jestem w stanie przeczytać. Kupiłam nawet nowy regał na książki. Nie chcę wiedzieć, ile pieniędzy na to poszło. Mniej wydaję na inne przyjemności, a w książki warto inwestować - mówi Natalia, studentka z Gdyni.
Renowacja mebli to hobby praktycznie dla każdego. Stanowi przeciwwagę dla pracy umysłowej, wykonywanej przed komputerem lub pod presją czasu. Zajęcie, które relaksuje, męczy fizycznie i daje wiele satysfakcji. Więcej zdjęć (9)

Renowacja mebli to hobby praktycznie dla każdego. Stanowi przeciwwagę dla pracy umysłowej, wykonywanej przed komputerem lub pod presją czasu. Zajęcie, które relaksuje, męczy fizycznie i daje wiele satysfakcji.

fot. joserpizarro/123rf.com

Renowacja mebli to hobby praktycznie dla każdego. Stanowi przeciwwagę dla pracy umysłowej, wykonywanej przed komputerem lub pod presją czasu. Zajęcie, które relaksuje, męczy fizycznie i daje wiele satysfakcji.

fot. joserpizarro/123rf.com

DIY - co to właściwie jest?Koncepcja DIY święci triumfy na całym świecie. Jakiś czas temu stała się również bardzo popularna w Polsce. W księgarniach, jak i w sieci znaleźć można mnóstwo poradników, które wyjaśniają, jak w łatwy i szybki sposób można samemu zrobić coś z niczego.

Dżungla w domu, czyli jak Polacy pokochali roślinyHasło "zrób to sam" określa bowiem ideę samodzielnego, niekomercyjnego wykonywania przez amatorów różnych prac, bez angażowania w tym celu profesjonalnych wykonawców. Początki tego ruchu upatruje się w subkulturach hippie i punk, których członkowie samodzielnie wydawali nieprofesjonalne magazyny, na własną rękę organizowali koncerty i nagrywali płyty. Sami też tworzyli swoje nietuzinkowe, ręcznie malowane i zdobione stroje.

Obecnie koncepcja DIY utożsamiana jest głównie z rękodziełem i samodzielnym wykonywaniem konkretnych przedmiotów, przeprowadzaniem domowych renowacji, a także tworzeniem różnych dekoracji, ubrań czy kosmetyków. Zachęcając więc do samodzielnych prac i wykonywania przedmiotów, DIY wpisuje się w trend ponownego wykorzystywania dostępnych materiałów.

Tworzenie domowych kosmetyków z naturalnych składników, przerabianie starych ubrań, pieczenie chleba - choć rozwiązania w myśl zasady DIY były już wcześniej, pandemia je zintensyfikowała. Więcej zdjęć (9)

Tworzenie domowych kosmetyków z naturalnych składników, przerabianie starych ubrań, pieczenie chleba - choć rozwiązania w myśl zasady DIY były już wcześniej, pandemia je zintensyfikowała.

fot. serezniy/123rf.com

Tworzenie domowych kosmetyków z naturalnych składników, przerabianie starych ubrań, pieczenie chleba - choć rozwiązania w myśl zasady DIY były już wcześniej, pandemia je zintensyfikowała.

fot. serezniy/123rf.com

Warsztaty w TrójmieścieW internecie znaleźć można wiele pomysłów na kreatywne i aktywne spędzanie czasu. Popularnością cieszą się zarówno webinary i kursy online, mające na celu podnoszenie kompetencji zawodowych, jak i stanowiące formę rozrywki warsztaty hobbystyczne.

W czasie pandemii, spędzając więcej czasu w domach, z dnia na dzień zaczęło przybywać osób pragnących spróbować swoich sił w domowym ogrodnictwie. Roślinny trend szybko jednak wykroczył poza poprawianie estetyki wnętrz. Nic dziwnego, że chcąc zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności, na popularności zaczęły zyskiwać kursy florystyczne. Takie zajęcia organizuje m.in. studio florystyczne Glorioza i kwiaciarnia Projekt Kwiaty.

Dla fanów renowacji i majsterkowania nie lada gratką będą warsztaty online realizowane w cyklu "Aktywnie Lokalnie". W pierwszym odcinku widzowie poznają podstawy renowacji krzesła. Krok po kroku przejdą przez etapy pracy nad meblem, takie jak: wymiana obicia w siedzisku oraz naprawa drobnych uszkodzeń. Będzie to też okazja do rozwiania ewentualnych wątpliwości związanych z samodzielnym odnawianiem mebli, trapiących każdego nowicjusza.

Zobacz także: Zrób to sam, czyli delikatesy na wynos

Kameralne warsztaty fotografii dla początkujących organizuje studio BiznesFoto. Zajęcia adresowane są do wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się podstaw fotografii i poznać możliwości swojego aparatu fotograficznego. W programie m.in.: budowa, działanie i typy aparatów fotograficznych, różne rodzaje obiektywów i sposoby ich wykorzystania, pomiar światła, zasady świadomego komponowania kadru, fotografia w świetle zastanym i z użyciem lampy błyskowej, a także najczęstsze błędy w fotografii. Z kolei do zainteresowanych pokrewną dziedziną sztuki - filmem, adresowane są warsztaty scenariopisarskie online. Na warsztatach uczestnicy będą mieli za zadanie napisać dramatyczną scenę filmową, korzystając z technik i form zapisu stosowanych w scenariuszu filmowym, a wcześniej poznają teoretyczne podstawy konstruowania scenariusza.

Również oferta warsztatów DIY dla najmłodszych jest bogata. Cykl takich zajęć edukacyjnych prowadzi m.in. CSW Łaźnia. Co miesiąc we wtorki i piątki z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki współczesnej organizowane są zajęcia, na których za pomocą najzwyklejszych, szkolnych przyrządów plastycznych i przedmiotów znalezionych w domu tworzyć można niespotykane dzieła.

Ciągłe samodoskonalenie umożliwia łatwiejsze przechodzenie przez trudną sytuację przedłużającej się pandemii. Nowe zajęcia są odskocznią od codziennych obowiązków, a przy tym pomagają zagospodarować czas spędzany w domu i zyskać przydatne umiejętności.
Czy w czasie pandemii rozwijasz nowe umiejętności?
30%

tak, zacząłem/zaczęłam uczyć się nowych rzeczy

35%

więcej czasu poświęcam "starym" hobby

17%

nie, w wolnym czasie raczej leniuchuję

18%

nie, teraz mam na to jeszcze mniej czasu

zakończona

łącznie głosów: 175

Opinie wybrane


wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.