stat

Zamiast skrzyżowania przestrzeń dla mieszkańców. Ulica pełna życia na Dolnym Mieście

11 września 2019, 16:00
Aleksandra Wrona

Przywracanie ulic mieszkańcom to moda, która zawitała również do Gdańska. Przez najbliższe dwa tygodnie (9-22 września) skrzyżowanie ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej zostanie zamknięte dla samochodów (dla okolicznych mieszkańców wykonano utwardzony objazd). Pojawi się tam przestrzeń relaksu dla mieszkańców, w której będą odbywać się warsztaty. Program wydarzenia dostępny jest w naszym Kalendarzu imprez."Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać w aktywny sposób" - czytamy w opisie wydarzenia.
Organizatorem jest Miasto Gdańsk we współpracy z mieszkańcami Dolnego Miasta. Skrzyżowanie, choć zamknięte dla samochodów, w założeniu ma tętnić życiem. W planach są m.in. konkursy plastyczne i zręcznościowe, warsztaty, stanowiska gier i zabaw sportowych, gry planszowe, czytanie bajek, gry podwórkowe, przenośne ogródki, spacery rowerowe i zwiedzanie z lokalnymi przewodnikami.

W programie znalazły się nie tylko atrakcje dla dzieci, ale też dla seniorów, np. malowanie filiżanek czy robienie łapaczy snów. Atrakcje odbędą się dzięki współpracy z m.in. SP nr 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Fundacją Fosa.

Wydarzenie trwa od poniedziałku (9 września) do niedzieli (22 września). Program wydarzeń znajduje się w naszym Kalendarzu imprez.

Zmiana organizacji ruchuNa czas trwania akcji, od 9 do 22 września, zostanie zmieniona organizacja ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej jest konieczna ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia. Dlatego między 9 a 22 września skrzyżowanie ulic Śluza, Jaskółcza i Jałmużnicza będzie nieprzejezdne, a ul. Śluza oraz Jaskółcza zostaną oznakowane jako drogi bez przejazdu.

Okoliczni mieszkańcy bez przeszkód będą mogli wjeżdżać i wyjeżdżać ze swoich posesji. Aby umożliwić przejazd na ulicy Jałmużniczej, zostanie wykonane tymczasowe utwardzenie przejazdu przez zieleniec. Ruch autobusowy oraz indywidualny będzie odbywał się ul. Łąkową, Wróbla, Toruńską, Kamienną Groblą oraz Dolną.