Zasadź swoją roślinę w ogródku przed Muzeum Miasta Gdyni

17 lipca 2020, 15:00
Julia Rzepecka

Muzeum Miasta Gdyni zachęca mieszkańców i turystów do zasadzenia swoich roślin w ogródku muzealnym. Akcja ma wzmocnić ekologiczną świadomość gdynian, ale jest także zapowiedzią stworzenia w tym miejscu niewielkiej przestrzeni gastronomiczno-wypoczynkowej.Sklepy ogrodnicze w Trójmieście


"Ogródki muzealne" to akcja Muzeum Miasta Gdyni, która ma zachęcić mieszkańców do wspólnego kształtowania przestrzeni miejskiej oraz wzmocnić świadomość w kontekście ekologii. W specjalnie przygotowanych boksach powstały wydzielone grządki. Każdy z mieszkańców może przynieść swoje rośliny, choć muzealnicy szczególnie zachęcają do sadzenia miododajnych bylin.

Instrukcje na boksach, ogólnodostępne łopatki oraz konewki zachęcają do działania. Na terenie ogródków pojawiły się już pierwsze rośliny, zarówno byliny, jak i egzotyczne krzewy.

- Ideą tej akcji jest stworzenie kolorowej, przyjaznej przestrzeni idealnej do spotkań towarzyskich - informuje Michał Miegoń, rzecznik muzeum. - Wkrótce przed Muzeum Miasta Gdyni powstanie niewielka, atrakcyjna przestrzeń gastronomiczna i pro-społeczna. Muzeum, z racji położenia, to częsty punkt spotkań, miejsce pod którym umawiają się mieszkańcy i przyjezdni. Wspólny udział w tworzeniu przestrzeni ma też znaczenie w kształtowaniu odpowiedzialności za nasze otoczenie. Rośliny, mimo że rosną pod czujnym okiem pracowników muzeum, wymagają pielęgnacji oraz zadbania o nie.
Muzeum Miasta Gdyni od dłuższego czasu zajmuje się badaniem zależności między roślinnością a przestrzenią miejską. W 2019 roku z inicjatywy Ośrodka Edukacji powstała nowatorska publikacja książkowa pt. "Rośliny Wspólne" poświęcona roślinom, które można zauważyć na gdyńskich klatkach schodowych. Książkę można nabyć w sklepie muzeum.

"Rośliny wspólne". Książka o roślinach na gdyńskich klatkach schodowych

Czy lubisz sadzenie i pielęgnację roślin?
56%

tak, uwielbiam się tym zajmować

28%

raczej tak, mam sporo zieleni w domu

10%

raczej nie, nie mam ręki do roślin

6%

nie, to zupełnie nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 154