• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zespół Jad: dzisiaj trudniej o bunt

Łukasz Stafiej
19 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Krzysztof Paciorek: - Co jakiś czas zbiera mi się dużo rzeczy w głowie, które czasem nawet ciężko ukierunkować w jedną stronę, stąd teksty są dosyć uniwersalne. W tekstach jest trochę moich problemów, jest trochę rzeczy o nas wszystkich, o kraju, w którym żyjemy, o społeczeństwie. Krzysztof Paciorek: - Co jakiś czas zbiera mi się dużo rzeczy w głowie, które czasem nawet ciężko ukierunkować w jedną stronę, stąd teksty są dosyć uniwersalne. W tekstach jest trochę moich problemów, jest trochę rzeczy o nas wszystkich, o kraju, w którym żyjemy, o społeczeństwie.

- Punk w 2019 roku wygląda już zupełnie inaczej. Myślę, że się trochę zasymilował z normalnym światem albo to normalny świat z punka zaczął czerpać. Dzisiaj po prostu trudniej o bunt, bo wszystko masz podane na tacy. Nie ma też jakiegoś celu, do którego małolaty mogą dążyć poprzez bunt, bo prawie wszystko już jest akceptowane przez społeczeństwo - mówi Krzysztof Paciorek z punkowego zespołu Jad, który w sobotę o godz. 19 (wraz z zespołem Danziger) zagra koncert w gdańskim klubie Ziemia. Bilety kosztują 20 zł.



Łukasz Stafiej: Byłeś punkiem jako nastolatek?

Krzysztof Paciorek: Zaczynałem od Defektu Muzgó, który był moją wielką nastoletnią miłością, a potem starszy brat, z którym dzieliłem pokój, zaraził mnie innymi zespołami. Od rzeczy bardzo dobrych po gorsze, ale nie obyło się bez crusta w najlepszym wydaniu. Słuchaliśmy też takich kapel jak NOFX, a później poszło już w stronę klasycznego hardcore.

Wyniosłeś w głowie z tamtych czasów coś, co nadal jest dla ciebie istotne? Pytam, bo odnoszę wrażenie, że część z tych zespołów grała muzykę, z której po prostu w pewnym momencie się wyrasta.

Jasne, że wiele zespołów nie wytrzymuje próby czasu, ale sprawdzają się idealnie w momencie, kiedy jesteś właśnie takim poszukującym nastolatkiem. Wtedy wywracają ci świat do góry nogami. Dzięki nim docierasz do innych zespołów, innych rodzajów muzyki z szeroko pojętej sceny niezależnej i dalej. Z tamtych czasów zostało mi przede wszystkim krytyczne myślenie, weganizm i świadomość. Jasne, że wiele z tych zespołów śpiewało neofickie slogany, ale od czegoś się zaczyna i kiedy masz trochę więcej oleju w głowie, to samemu pewne rzeczy umiesz przemyśleć i stwierdzić, czy się z nimi zgadzasz, czy nie. To naturalna droga rozwoju. Lubię wracać do rzeczy, których kiedyś słuchałem.

Rock: koncerty w Trójmieście


A jak być punkiem obecnie - w czasach wszechobecnej w kulturze i muzyce mody na ironię i relatywizowanie wszystkich wartości?

Ciężka sprawa. Punk w 2019 roku wygląda już zupełnie inaczej. Myślę, że się trochę zasymilował z normalnym światem albo to normalny świat z punka zaczął czerpać. Wystarczy spojrzeć na tak banalną sprawę jak moda. Każda sieciówka ma już elementy garderoby, które są żywcem zerżnięte z punkowej subkultury i w ten sposób stają się powszechne. Czy to dobrze? Nie wiem, ale to znak czasów. Dzisiaj po prostu trudniej o bunt, bo wszystko masz podane na tacy. Nie ma też jakiegoś celu, do którego małolaty mogą dążyć poprzez bunt, bo prawie wszystko już jest akceptowane przez społeczeństwo.

Dropkick Murphys zagrali w Gdańsku


Jad to gdyńsko-warszawska kapela punkowa, którą założono w 2017 roku. Zespół tworzą Marcin Kucharski (gitara), Łukasz Lipski (bas), Krzysztof Paciorek (wokal) i Radek Sternicki (perkusja). Jad to gdyńsko-warszawska kapela punkowa, którą założono w 2017 roku. Zespół tworzą Marcin Kucharski (gitara), Łukasz Lipski (bas), Krzysztof Paciorek (wokal) i Radek Sternicki (perkusja).
No właśnie, punk miał w swoją formułę wpisany bunt. Ale czy w Jadzie się przeciwko czemuś buntujecie? Bunt w muzyce ma obecnie w ogóle sens? Czy "obojętne wszystko jest", jak śpiewasz w kawałku "Lepsze jutro"?

Nie, nie buntujemy się. Każdy z nas żyje swoim życiem, swoim tempem. Trzymamy się tego, co nas w punk rocku kiedyś zafascynowało i staramy się żyć tak, żeby nikomu nie robić krzywdy, a przy okazji trzymać się swoich zasad. Bunt w muzyce zawsze ma sens, szczególnie kiedy jest się młodym i chce się tworzyć i wykrzyczeć to, co leży na sercu. Zachęcam i polecam, to pomaga! Ale to prawda, że z wiekiem dopada cię cynizm i refleksja, że niekoniecznie jest dużo sensu w życiu i właśnie wtedy nachodzą myśli, że "obojętne wszystko jest".

Cykl: trójmiejskie zespoły


Wasze kawałki są bardzo krótkie, bardzo głośne i bardzo dosadne. Nagle klasyczna estetyka punkowa staje się wręcz idealną formułą dla wytworów współczesnej kultury, które, żeby zainteresować odbiorcę muszą - no właśnie - rzucać się w oczy i być bardzo skondensowane, bo na długie formy nikt nie ma czasu i chęci.

Takie było założenie zespołu: krótko, głośno, szybko, bez zbędnych dziwactw, kombinowania i upiększania. Taka pierwotna estetyka zawsze nas pociągała - czy to w punk rocku, czy w metalu. Zresztą, umówmy się, komu by się chciało słuchać 40-minutowej płyty z taką muzyką? Mnie raczej nie! Piosenki mają dużą dawkę energii, którą w ten sposób z siebie możemy wyrzucić. Ot, taki piorunochron.

Słuchacie nadal punka?

Każdy z nas tego punka słucha. Jedni więcej, drudzy mniej, ale jasne - słuchamy też innych rodzajów muzyki, co jest odświeżające. Ta muzyka wyszła z nas naturalnie, tym bardziej, że każdy z nas chciał od dawna mieć zespół w tym stylu. Kiedy zostałem zaproszony przez Marcina Kucharskiego i Radka Sternickiego na próbę, od razu miałem przeczucie, że to wypali. Muzykę dostałem szybciej, teksty napisałem tak szybko i lekko, jak nigdy wcześniej, a po jednej próbie już nagrałem wokal do demo. Od razu pojawił się Łukasz Lipski i skład był już kompletny, a dwa miesiące później zagraliśmy swój pierwszy koncert, który trwał całe 9 minut.

Recenzja płyty zespołu Jad


Sporo w Jadzie jest frustracji, chociaż nie kierujesz bezpośrednich słów w stronę społeczeństwa czy polityki.

Co jakiś czas zbiera mi się dużo rzeczy w głowie, które czasem nawet ciężko ukierunkować w jedną stronę, stąd teksty są dosyć uniwersalne. Jest tam trochę moich problemów, jest trochę rzeczy o nas wszystkich, o kraju, w którym żyjemy, o ludziach. Trochę strumienia świadomości i ukłonów w stronę moich ulubionych zespołów czy autorów książek. Ale myślę, że w tych tekstach każdy, komu odpowiada taka forma, znajdzie coś, z czym będzie mógł połączyć swoje sprawy.


Wierzysz, że muzyka daje ludziom do myślenia?

Tak, uważam, że dobra muzyka, która w dodatku powoduje, że włączasz myślenie, to jest prawdziwy skarb. Ważne jest, żeby dźwięki i słowa wywoływały w nas emocje. Mogą być pozytywne albo negatywne, jednak muszą jakieś być - bez emocji nie umiem niczego słuchać. Wiem, że muzyka ma też po prostu dawać frajdę i rozrywkę, ale takie rzeczy dosyć szybko mnie nudzą. Lubię podczas słuchania płyty móc zastanowić się nad tekstami, uruchomić wyobraźnię.

Olaf Deriglasoff: Zespoły rockowe nie wywołują wojen


Album "Strach" to dziesięć kawałków, które trwają łącznie niecały kwadrans. W sobotę gracie koncert w gdańskiej Ziemi. Będzie trwał dłużej niż kwadrans?

Będzie na pewno troszkę dłuższy. Ostatnio w Poznaniu pobiliśmy rekord i zagraliśmy aż 18 minut! Na pewno zagramy całą płytę, troszkę rzeczy z demo i może coś tam jeszcze się pojawi. Zapraszamy wszystkich do Ziemi, bo nie licząc festiwalu Soundrive, będzie to nasz dopiero drugi koncert w Trójmieście. Płyta "Strach" ukazała się dwa tygodnie temu, więc będzie to doskonała okazja do sprawdzenia jej na żywo i przede wszystkim do bardzo dobrej zabawy.

Całej płyty "Strach" zespołu Jad posłuchasz na jadpunk.bandcamp.com.

Wydarzenia

JAD, Danziger

20 zł
muzyka alternatywna, rock / punk

Miejsca

  • Ziemia Gdańsk, al. Grunwaldzka 76/78

Opinie (53) 7 zablokowanych

  • (4)

    Mam w planie stworzyć protest song na temat braku wegańskich hot-dogów na Orlenie. Niedługo o mnie będzie głośno.

    • 22 18

    • (2)

      Wegańskie hot dogi na Orlenie już są. Sorry.

      • 14 0

      • Czemu klocki lego nie (1)

        są wegaańskie?!

        • 3 0

        • Niedługo nie będą z plastyku

          Już opracowują odpowiednią technologię

          • 3 0

    • KAmilku za wegańskimi hot dogami stoi ....

      PISS ,który trzęsie orlenem jak kaczka kuprem...

      • 0 2

  • nie ma celów? Emancypacja, walka z KK, walka z banksterami, zmiany klimatu, walka z mainstreamem jako takim (7)

    prawa kobiet, cenzura (cenzura przez przemilczenie!). Jest trudniej, ale jest o co walczyć.

    Proponuję utwór "Turyści". Zaśpiewajcie o turystach jak o najeźdźcach którzy niszczą nasze miasta i przeciwstawienie semantyczne barbarzyńca - zbawca.

    • 20 17

    • A może walka z Brukselą, tyranii lgbt itd..

      • 15 11

    • Dziecko.

      do: zawsze jest - To nie wyraz lekceważenia - zachęcam do otwarcia oczu i pogłębienia. Póki co to jesteś buntowany/a. Jeszcze nie rozumiesz świata.

      • 2 3

    • tym się chyba już zajmuje Konkwista 88, Arka Noego i Pietrzak

      ale możesz wystartować. Neoskini z MIIWŚ

      • 7 6

    • Przecież wszystko to (2)

      jest teraz mainstreamem, spójrz na agendy komisji europejskiej, onz, wielkich mediów. Wszędzie te same puste slogany

      • 5 4

      • tam jest kasa ,kasa , kasa , koryto i ..... świnie . (1)

        • 3 1

        • Ależ oczywiście. I władza.

          A tradycyjne instytucje i mechanizmy społeczne stanowią ostatnią linię obrony przed nimi. Jak to zostanie zdemontowane to będziemy tylko zbiorem niezdolnych do jakiegokolwiek oporu jednostek. Ale tego ukąszeni przez Hegla nie pojmują i dzielnie idą w pierwszym szeregu burzycieli. Albo, co gorsza, pojmują i po prostu chcą podpalać świat.

          • 2 0

    • Jeśli turyści to najeźdćcy, to co mamy zaśpiewać o uchodźcach? Ło matko zablokujo nas na fejsbuku!!

      • 1 2

  • miło się czyta (1)

    antyfaszyzm = brak perspektyw

    • 5 27

    • Kasa z Kremla się skońćzy to i twoje kochane naziolstwo się skończy szczerbaty pajacu

      • 13 5

  • Krzychu Kadetem tera!!!

    Krzychu Kadetem tera!!!

    • 2 3

  • Szacun za koszulkę (1)

    • 7 5

    • ze nieprzepocona i swieza?

      • 0 0

  • Będę w sobotę na koncercie. (2)

    Surowy polski punk - lubię.

    • 15 1

    • (1)

      20 złotych za 18 minut koncertu, toż to brutalny kapitalizm!!

      • 4 2

      • Dwie godziny pracy ochroniarza.

        Być może również twojego ojca.

        • 3 0

  • Szacun, super przekaz!

    • 4 5

  • nie zgadzam się (7)

    świat się zmienia i cele się zmieniają. obecnie na pierwszym planie widziałbym demoralizację ze strony lbgt+ i polityków ich popierających ( czyli głównie poplecznicy z UE ) , galopujący pusty konsumpcjonizm, traktowanie opinii stojącej w sprzeczności z jedynie nadanym światopoglądem jako mowy nienawiści, bierne zgadzanie się na tolerancję wszystkiego, nawet najbardziej i**otycznych postulatów przeróżnych, dziwnych grup i organizacji. Kiedyś w pewnym programie na żywo, pewien pan głosił poglądy niezgodne z konstytucją i na wizji przyszli panowie policjanci i zabrali delikwenta. teraz nawet można się podcierać zapisami konstytucyjnymi i policja nie reaguje, bo mainstream jest inny i każdy ma być maksymalnie tolerancyjny i otwarty. Zawsze jest o czym śpiewać, tylko trzeba umieć wygrzebać to, co w dzisiejszych czasach doprowadza do zepsucia jednostki. Muzyka i książka zawsze się obroni, ponieważ nie ma takiej siły sprawczej, żeby skutecznie blokować przekaz poprzez sztukę. Nigdy nikomu w żadnym ustroju jeszcze się to nie udało

    • 25 24

    • sorki zamropczyło mnie lekko po specjalu na słońcu (4)

      znaczy się numer jeden w skali codziennego zła to pedofile w sutannach i kretynowaci nacjonaliści a bogu ducha winni homoseksualiści to temat zastępczy dla tępych osiłków lubiących znęcać się nad słabszymi czy wyróżniającymi się z grupy

      • 10 7

      • wszystko się nada co stoi na straży moralności jednostki

        • 1 2

      • Jakże dalece nie rozumiesz: (2)

        " bogu ducha winni homoseksualiści to temat zastępczy dla tępych osiłków "
        Jakże dalece nie rozumiesz. Pomyśl, zastanów się.

        • 2 4

        • Homoseksualiści nie wierzą w Boga? (1)

          Sprawdzić, czy nie ksiądz. Ci zwykle nie wierzą.

          • 3 0

          • Kościół to spokojna ostoja dla homoseksualistów

            • 2 1

    • już jakiś ruski troll z zółtymi zębami musiał zrobić kopiuj wklej ;)

      Niech lepiej opowie jak to fajnie jest w Rosji zdala od cywilizacji;)

      • 8 2

    • Czlowieku mysl samodzielnie. Nie pisz co

      zaslyszysz w radio i gazecie czy w tvp.

      • 0 1

  • Cel jest prosty. Trzeba walczyć o prawdę!!! (5)

    Prawdę, która w obecnych czasach jest mową nienawiści

    • 16 10

    • Otóż to, tylko, że wszystkie kapele hc czy punk (3)

      wpisują się d**ilasty kult lewackiego zakłamania.

      • 3 7

      • Na początku punka w Polsce był on zawsze antykomunistyczny (2)

        A teraz, no cóż, trzeba słuchać starych kapel i nie ma lewackiego problemu

        • 1 2

        • Nie znam punków komunistów (1)

          O czym piszesz?

          • 2 0

          • ja nie znam Punków kapitalów

            chyba tylko w IV RP

            • 1 0

    • mylisz prawdę z mową nienawiści, to dwie różne rzeczy.

      • 0 1

  • Ależ bardzo łatwo o bunt (6)

    Wystarczy nie hołdować relatywizmowi naszych czasów. Kontrkultura to teraz konserwatyści.

    Pankrok po prostu stał się mainstreamem, tak jak kiedyś hipisi. I tym samym kompletnie się wyczerpał jako generator kulturowego fermentu.

    • 12 8

    • "Kontrkultura to teraz konserwatyści."

      Uciskani przez własne omamy.

      • 9 2

    • czyli kontrkulutra o kk, popis i TVP? Szkoła i Harcerstwo? (1)

      :D Czyli 95 to kontrukltura? Nie, kontrkultura - w polityce - to absolutnie Razem.

      • 3 1

      • Zostaw politykę politykom

        Mainstream to permisywizm moralny, poluzowanie norm, dekonstrukcja ról i struktur społecznych, takie tam Gramsciowanie.

        Jedyną spójną merytorycznie i majacą jako taką reprezentację polityczną opozycją wobec tego jest konserwatyzm, u nas akurat oparty o katolicyzm (i dzięki temu trwajacy, za granicą zanika). Lewicy programowej, merytorycznej w Polsce nie ma, czego najlepszym dowodem są wyborcze wyniki reprezentacji tejże czyli Razem właśnie.
        To co jest to tłumoki łapiace sie na pop-papkowe bzdury o tolerancji i powszechnej miłosci ku lepszemu światu w niezmiennym klimacie i bez nieekologicznych dzieci oraz przykorytowcy na tych tłumokach żerujacy. Formuła demokracji wyczerpuje się, wraz z tumaniejącymi społeczeństwami, dążymy do feudalizmu.

        • 3 3

    • "Kontrkultura to teraz konserwatyści"... (2)

      Jasne. Rząd i twardą ręką trzymane przez niego mainstreamowe media to "kontrkultura"... Jak oderwanym od rzeczywistości trzeba być, żeby wierzyć w takie brednie?

      • 2 2

      • Trzeba po prostu trzeźwo patrzeć na świat

        zdejmując okulary tej, czy innej ideologii.

        • 0 2

      • Nie najgorszym pomysłem byłoby też sprawdzić

        definicję słowa kultura, oraz pomyśleć co takiego może pozostawać w kontrze (w domyśle: do tej dominujacej).

        • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (1 opinia)

(1 opinia)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie dokładnie znajduje się popularna karuzela gdańska?