stat

Znamy kuratora Sopot Jazz Festival

5 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
łs

Rainer Kern został kuratorem tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival, który odbędzie się w dniach 10-13 października. Program imprezy nie jest jeszcze znany.Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Organizatorzy z miasta Sopotu i agencji BART kładą nacisk na ambitny program, prezentujący artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i debiutujących.

Koncerty jazzowe w Trójmieście


W latach 2011-2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był saksofonista Adam Pierończyk. Kuratorem edycji 2016-2018 był inny saksofonista, Amerykanin Greg Osby. W tym roku imprezą będzie dowodził Rainer Kern.

- Wybór kuratora nie był przypadkowy. To manager z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem - wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. - Jestem przekonana, że Sopot Jazz Festival pod skrzydłami Rainera Kerna będzie się nie tylko rozwijał, ale już w tym roku pokaże nowe oblicze: nie tylko z interesującym programem muzycznym, ale przede wszystkim z wydarzeniami towarzyszącymi, skierowanymi do szerokiego grona odbiorców.
Reiner Kern kierował wcześniej imprezami w takich miastach, jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego festiwalu jazzowego Enjoy Jazz - International Festival for Jazz and More w Heidelbergu. Bierze też udział w różnych projektach ONZ.

- Znam historię polskiego jazzu, w tym sopockiego festiwalu jazzowego od 1956 roku. Jazz jest dla mnie czymś więcej niż wykonywaniem muzyki. To oddziaływanie na wszystkie inne gatunki sztuki. Cieszę się, że takie oblicze jazzu jako łączenia historii z nowoczesnością będę miał przyjemność zaprezentować w Sopocie - komentuje Rainer Kern.
Sopot Jazz Festival 2019 odbędzie się w dniach 10-13 października w różnych lokalizacjach miasta. Program imprezy nie jest jeszcze znany. W ostatnich latach na imprezie występowali tacy artyści, jak George Braith Band, Tal Cohen Band, Timucin Sahin Trio, Felix Peikli Quintet, Petros Klampanis Trio & Zbigniew Namysłowski czy Tigran - Shadow Theater.

łs